Wydarzenia bieżące – rok szkolny 2023/2024

8, 15 marca: w auli liceum trwają próby uczniów (z klas: 1b, 2., 3. i 4. a oraz kilkorga z: 2c, 3c, 3e) z projektu pod kierunkiem polonisty Emiliana T. Kowalcze do gali Dzień Języka Ojczystego/ Międzynarodowy Dzień Poezji, która odbędzie się 21 marca, w pierwszy dzień wiosny w dwóch odsłonach. Na zdjęciach Aleksandry Pałygi nasze poczynania

8.03.24 r. - odbył się charytatywny turniej piłki nożnej "Gramy dla Kornela".

20.02.24 r. klasa prawno- medialna 3a wraz z wychowawcą, polonistą Emilianem Kowalcze uczestniczyła w 3,5- godzinnej lekcji muzealnej połączonej wraz ze zwiedzaniem placówki - Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Podczas zajęć uczniowie poznali dramatyczne losy Polaków od powstania styczniowego do II wojny światowej. Uczestniczyli w inscenizacjach rekonstrukcyjnych np. przesłuchania. Była to prawdziwa lekcja historii w celach więziennych, karcerze, salach multimedialnych etc.

16.02 - koncert walentynkowy

 

14.02 - w dniu Św. Walentego po raz kolejny odbyła się impreza czytelnicza „ Czytanie z Amorem”. Udział w wydarzeniu wzięli:

1.Lena Stańczyk z Alanem Kucmanem piosenka Edith Piaf „La vie en rose”

2. P. Emilian Kowalcze listy miłosne z Chrestomachii staropolskiej Wydry, Rzepki

3. Nina Ostaszewska Jan Lechoń „Zazdrość”

4. Agata Dowgird Konstanty Ildefons Gałczyński „ Na wspólną radość”

5. Marta Szabelska Wisława Szymborska „ Miłość szczęśliwa

6.Stanisłw Świtlik Alfred de Musset „Se voir le plus possible”

7.Magdalena Termion Leopold Staff „Więc można kochać”

8. Maja Strzałkowska Bolesław Leśmian „Gdybym spotkał Ciebie znowu pierwszy raz”

9. Anna Purzycka Agnieszka Osiecka „Filiżanka kawy”

10. Zuzanna Bałazy Julian Tuwim „ Intymny wiersz”

11 Alicja Bania Hymn o miłości list św. Pawła do Koryntian

12. Anna Hut fragment „Mistrza i Małgorzaty”

Imprezę poprowadzili Aleksandra Prysłopska z klasy 3B oraz Jan Stefańczyk z klasy 3C.

13.02 - w ramach "Dnia Bezpiecznego Internetu" organizowanego przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę nasi uczniowie przez cały miesiąc uczestniczyli w lekcjach na temat: "Zagrożenia dla naszej prywatności w sieci", "Zmieniam świat! – czym jest aktywizm online", "„Dopamina” – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię?"

8.02 - turniej szachowy

Europejskie wolontariuszki w Słowackim

W dniu 10.01- dwie wolontariuszki z Europejskiego Korpusu Solidarności działające przy Polskiej Fundacji Roberta Schumana, Carla z Francji i Mafalda z Portugalii, przeprowadziły warsztaty z elementów wiedzy o instytucjach Unii Europejskiej, krajach członkowskich, kulturze Francji i prawach człowieka. Warsztaty odbywały się w języku angielskim i uczestniczyli w nich uczniowie klas IC i IE oraz IIA i IIB.

Od końca grudnia 2023 r. pod kierunkiem autora projektu, Emiliana T. Kowalcze, trwają przygotowania do gali Dzień Języka Ojczystego/ Międzynarodowy Dzień Poezji. Uczniowie wraz z opiekunem (autorem scenariusza i reżyserem) szykują różne atrakcje. Finał projektu (w którym bierze czynny udział ponad 60 osób z kl. 1b,2a, 3a,4a oraz 2e, 3c, 3e) będzie miał miejsce w pierwszy dzień wiosny 21 marca w auli liceum na godzinie 4. lekcyjnej (dla klas: od 1a do 2d) oraz 5. godzinie lekcyjnej (dla klas od 2e do 4e).
Serdecznie zapraszamy!!!

22.12 - Święta już tuż-tuż i atmosfera przygotowań jest świetną okazją do wspólnego spędzania czasu. Uczniowie z klasy 3e w ramach klasowych wigilii wybrali się na zajęcia w Akademii Piekarza w Piekarni-Cukierni "Grzybki". Piekli oraz ozdabiali pierniczki, które później zabrali do domów

15.12 - obchody święta szkoły

11.12.2023 w VII LO obchodziliśmy Dzień Praw Człowieka w Słowackim w 75 rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Uczniowie odkryli tradycję i znaczenie dokumentu w wymiarze europejskim i międzynarodowym. Zainteresowały nas się sylwetki najważniejszych obrońców praw człowieka oraz autorów tego historycznego dokumentu. W wymiarze unijnym rozmawialiśmy o Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Co więcej, między elementami treści z historii i wiedzy o społeczeństwie udało nam się popracować również lingwistycznie czytając fragmenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w językach oryginałów. Na dodatek, uczniowie klas 1c, 1e i 2e przygotowali bardzo ciekawe plakaty

Hurra! 11 grudnia 2023 podano wyniki konkursu EUROSCOLA 2023 ogłoszonego przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Musieliśmy przygotować film i mem zachęcające do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024. Kreatywność została nagrodzona możliwością wyjazdu na seminarium Euroscola odbywające się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Wyjazd jest dofinansowany przez Parlament Europejski. Dalsze szczegóły i terminy wkrótce.
link do filmu:

Głosuj w wyborach do Parlamentu Europejskiego (youtube.com)

Przyjaciele_VII LO im. Juliusza Słowackiego. Warszawa. Małgorzata Malczyk

W dniach 20 – 24 listopada 2023r. grupa naszych 10 uczniów z p. Grażyną Uchman przebywała z wizytą studyjną w Strasbourgu, gdzie wzięła udział w obradach Parlamentu Europejskiego debatującego w sprawie ważnych traktatów. Uczniowie byli świadkami procedury głosowania, co okazało się ciekawym doświadczeniem. Mieli również sposobność zwiedzić piękną Starówkę z katedrą Notre Dame oraz malowniczą dzielnicę Petit France, a także spróbować lokalnych przysmaków.

17.11.2023 - wycieczka klas 3c i 4c  do Wojskowego Potu Lotniczego

10.11.2023 - koncert w auli z okazji Święta Niepodległości

10.11.2023 klasa prawno- medialna, 3a wraz z wychowawcą, Emilianem Tomaszem Kowalcze, udała się na zwiedzanie gmachu i wykład do Polskiego Radia w al. Niepodległości. Po rozmowie z uczniami i blisko godzinnym wykładzie dziennikarki - Agnieszki Kunikowskiej, polskiej aktorki dubbingowej i telewizyjnej, lektorki telewizyjnej, prowadzącej m.in. audycje dla dzieci w Programie I Polskiego Radia a od 2019 gospodarzem Lata z radiem, poszliśmy pod przewodnictwem kolejnego dziennikarza zwiedzać gamach, uczestnicząc także czynnie w audycji Polskiego Radia Kierowców. Byliśmy między innymi w archiwach Polskiego Radia. Oglądaliśmy jego olbrzymie zasoby. Później nawiedziliśmy m.in. studia PR1, PR2, PR Czwórki oraz Polskiego Radia Kierowców. Wychowawca - tradycyjnie - rejestrował wszystko w postaci zdjęć.
(opr. Emilian Tomasz Kowalcze)

W dniach 7-8 listopada w naszej szkole odbyły się Dni Prawne, w których uczestniczyły wszystkie klasy o profilu prawo-medialnym. Pierwszego dnia wysłuchaliśmy wykładu radczyni prawnej pani Moniki Drab Matura i co dalej? Gościliśmy również Sędziego Sądu Okręgowego, pana Piotra Gąciarka, który opowiedział o problemie praworządności. Kolejnym prelegentem był adwokat pan Krzysztof Nowiński oraz pani Agnieszka Siedlecka-Andrychowicz - dyrektorka Sądu Arbitrażowego. Ponadto w tym roku zaprosiliśmy również osobę spoza grona prawników, a mianowicie pana Roberta Mazurka, który opowiedział o pracy dziennikarza w środowisku politycznym. Kolejnego dnia mieliśmy przyjemność wysłuchać pani Magdaleny Kurłowskiej, pani adwokat Anny Adamczyk oraz pani prokurator Katarzyny Walendziak. Tegoroczne Dni Prawne urozmaiciła symulacja rozprawy sądowej, prowadzonej przez panią adwokat Martę Skrzykowską, podczas której uczniowie mogli się wcielić w rolę prokuratorów, adwokatów oraz sędziów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu wydarzenia i dziękujemy wszystkich, którzy mieli wkład w jego organizację.
Ewelina Mentrak 1a

6.11 i 17.11 zajęcia dla uczniów klasy 1b i 1c "Świadomi w sieci zagrożeń"

6.10 i 24.10 uczniowie klasy 1a i 2a wraz z wychowawcami p. M. Ciasiem i p. G. Świderskim odwiedzili groby zmarłych pracowników naszej szkoły

16.10.2023 - wyjście całej społeczności szkolnej na seans filmowy "Chłopi" z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

11.10.2023 - w auli szkoły odbył się Dzień Języków.

10.10.2023 - w auli szkoły z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu dla uczniów klas pierwszych odbyły się zajęcia o tematyce" "Cyberbezpieczeństwo" i "Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?" - Lekcja prowadzona przez NASK.

10.10.2023 – W naszej szkole odbyły się prawybory zorganizowane w ramach projektu „Młodzi głosują” przeprowadzone samorząd uczniowski. Uczniowie mieli możliwość oddania głosu na poszczególne komitety wyborcze oraz wzięcia udziału w referendum. Celem akcji było zwiększenie świadomości uczniów na temat ordynacji wyborów, komitetów wyborczych i ich programów oraz aktywności obywatelskiej.

Lekcja z poezją
Dnia 04.10.2023r. w ramach 51 Warszawskiej Jesieni Poezji odbyła się w naszym liceum „Lekcja z poezją”.
W czasie lekcji uczniowie spotkali się z poetami: Utą Przyboś, Grzegorzem Trochimczukiem i Marleną Zynger. Poeci zaprezentowali swoje wiersze i zachęcali uczniów do wzięcia udziału w obchodach 51 Warszawskiej Jesieni Poezji. W drugiej części spotkania goście zaprosili uczniów do zaprezentowania swoich wierszy. Apel spotkał się z bardzo dużym odzewem. Okazało się, że w naszej szkole jest wiele talentów poetyckich.

Organizatorki: Beata Burdelska i Justyna Winiarczyk

20-22 września 2023 – Klasa 3a (prawno – medialna) odbyła swą trzecią (po klasie 1. I 2.) wycieczkę wraz z wychowawcą, polonistą -Emilianem T. Kowalcze wg autorskiego programu opiekuna – tym razem do Grudziądza, Gdańska, Starogardu Gdańskiego śladami m.in.: gotyku, neogotyku, renesansu. Odbyła kilka lekcji muzealnych m.in. w Teatrze Szekspirowskim, Muzeum Kociewia, z przewodnikami zwiedzała trzy miasta. Zdobywaliśmy wieże zamku, katedry oraz zabytkowej latarni w Nowym Porcie z widokiem na Westerplatte. Podziwiała liczne świątynie, baszty, spichlerze, zamki, bramy miejskie, ratusze, kamienice, itd. Wchodziła do ich wnętrz. Widzieliśmy zwodzone mosty, kanały Żuław Wiślanych, zabytki techniki, panoramy miast. Wieczorami z dwojgiem opiekunów, w tym Anną Matejko, klasa chodziła na zachód słońca nad morze w Sztutowie. Wychowawca z pasją fotografował i filmował wyprawę, wychowankowie robili fotoreportaże z wycieczki.

 

22 września - ślubowanie uczniów klas pierwszych

20 września - klasa 1D uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez Instytut Reportażu. Punktem wyjścia do dyskusji były „Treny” Jana Kochanowskiego. Uczniowie na ich przykładzie z Wojciechem Szotem analizowali przypadek obecności dziecięcego bohatera w literaturze. Wraz z Łukaszem Pilipem zastanawiali się nad sposobem pracy z młodymi bohaterami w reportażach. Na koniec Justyna Dąbrowska opowiedziała jak rozmawiać ze sobą, jak rozmawiać z trudnym bohaterem oraz jak poruszać trudne tematy (tak, jak śmierć Urszulki).

15 września - 30 Akcja Sprzątanie Świata

W dniu 08 września po raz 12 odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. W tym roku Nasi nauczyciele i uczniowie prezentowali ,,Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej” w kolejności:
1. Pan Emilian Kowalcze
2. Lena Stańczyk z klasy 3 d śpiew
3. Anna Hut z klasy 3e
4. Pani Zuzanna Chruścikowska
5. Marta Szabelska z klasy 4a
6. Nina Ostaszewska z klasy 4 d
7. Pani dyr. Agata Dowgird
8. Iwona Hajduk z klasy 3e
Impreza czytelnicza jak zawsze cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród uczniów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorowe zachowanie.

Beata Burdelska i Justyna Winiarczyk

4 września - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Wydarzenia archiwalne