31.07.2018 – Rada miasta st. Warszawy podjęła uchwałę o przyznaniu Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy dyrektor naszej szkoły Agacie Dowgird. Nagrodę tę przyznaje się osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Zostanie ona wręczona 31 lipca 2018 podczas uroczystej sesji Rady m. st. Warszawy na Zamku Królewskim.

07-08.07.2018 – Za nami kolejna edycja Bazyliszka!

Jak co roku w wakacyjny weekend na Wawelskiej spotkali się miłośnicy gier planszowych i fabularnych. Przygotowano liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Poza grami i turniejami RPG organizatorzy zaproponowali uczestnikom prelekcje, pokazy, konkursy, dyskusje, spotkania z autorami literatury fantasy. Dyskutowano m.in. o Nagrodzie Zajdla, można było też dowiedzieć się od absolwentek naszej szkoły, autorek powieści Klątwa Przeznaczenia oraz Korona Przeznaczenia, w jaki sposób znaleźć wydawcę dla swojej książki. Odbyło się ponad 40 prelekcji. A gamesroom oferował ponad 400 gier planszowych i karcianych. Wolontariusze pomagali dobrać grę odpowiednią do wieku oraz objaśniali jej zasady. Stworzono również specjalną strefę z atrakcjami dla dzieci.
Wstęp na imprezę był bezpłatny, a organizatorzy działający non profit stworzyli możliwość ciekawego spędzenia dwóch dni wakacji.

22.06.2018 – Uroczyste zakończenie roku szkolnego.

20.06.2018 – Wyjście klasy 2f na zajęcia warsztatowe w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym.

21.06.2018 – Wyjście klasy 1e na warsztaty w Ogrodzie Botanicznym UW oraz Łazienkach Królewskich.

19.06.2018 – Wyjście klasy 2a na warsztaty o Barefoot College w kancelarii Hogan Lovells festiwal “Taniec i ruch”.

18.06.2018 – Przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w konferencji Kulturalna EduAkcja Warszawy. Była ona poświęcona edukacji kulturalnej w szkołach.

W panelu dyskusyjnym „Co dalej? Jak uczyć o kulturze po likwidacji przedmiotu wiedza o kulturze” uczestniczyła p. dyrektor Agata Dowgird.
W debacie „Jak zachęcić młodzież do uczestnictwa w kulturze” wzięła udział Kinga Tuźnik, przewodnicząca samorządu uczniowskiego w VII LO, przedstawicielka zarządu Ligi Warszawskich Liceów.
Beata Zuziak, nauczycielka wiedzy o kulturze w naszej szkole, doradca metodyczny ds. edukacji kulturalnej moderowała dyskusję o sztuce współczesnej.

17.06.2018 – Klasa 1e oraz kilku nauczycieli reprezentowali naszą szkołę podczas Ochockiej Parady Niepodległości, która odbyła się 17 czerwca. Uczestnicy parady z VII LO wystąpili w specjalnie przygotowanych koszulkach. Po przejściu ulicami Ochoty, rozpoczął się festyn w Parku Szczęśliwickim.

16.06.2018 – Uczniowie naszej szkoły współorganizowali piknik sąsiedzki w parku obok szkoły. Ich zadaniem była pomoc w organizacji stoisk (wypożyczanie ławek i krzeseł) oraz porządkowanie po imprezie. Ponadto przygotowali stoisko z popcornem oraz atrakcje dla dzieci.

15.06.2018 – Jubileuszowa, X edycja festiwalu filmowego Słowacki FilmFest. Impreza została przygotowana w najdrobniejszych szczegółach, nawet statuetki dla zwycięzców (towarzyszące nagrodom finansowym) wykonane przez jednego z uczniów były fantastyczne. Frapujące filmy, piękne dekoracje, klimatyczna kawiarenka, pokazy mody nawiązującej do filmów kina nowej przygody oraz tańca, występy muzyczne, pozakonkursowy film “Emilian- droga do szczęścia” – to wszystko łożyło się na niezwykły wieczór.

14-15.06.2018 – Wyjazd klasy 1e na warsztaty chemiczne w Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu.

14.06.2018 – Dzień sportu, miał na celu integrację międzyklasową i urozmaicenie czasu uczniom po wystawieniu ostatnich już w tym roku ocen. Organizatorem Dnia Sportu byli nauczyciela wychowania fizycznego i fundacja Fit Camp. Nauczyciele przygotowali dla naszych sportowców rozgrywki dwóch gier zespołowych: piłki nożnej i siatkówki. W obu dyscyplinach brało udział po sześć drużyn. Do turnieju siatkówki zgłosiły się reprezentacje klas: 1a, 1b, 1c, 2a, 2e, 2f. W piłkę nożną natomiast rywalizowały klasy: 1b, 2a, 2b oraz drużyny pod wdzięcznymi nazwami: FC Wombaty, Podlaskie Żubry oraz Eksportowe Perełki. Rozgrywki odbywały się systemem „każdy z każdym”. Po wielu meczach ostatecznie w finałowym starciu w piłce nożnej wygrała klasa 2a, a w siatkówce zwyciężyła klasa 1a. Dodatkowo nauczyciele zorganizowali dla wszystkich uczniów grę balonową, która wywołała uśmiech na twarzach wszystkich uczestników. Dzień Sportu zakończono uroczystym rozdaniem nagród za starania w rozgrywkach. Całe wydarzenie zakończyło się o godzinie 14:00.

Dzień upłynął w duchu zdrowej, sportowej rywalizacji i zabawy. Warto wspomnieć o żywiołowych reakcjach publiczności i wsparciu jakiego udzieliła naszym sportowcom. Takim optymistycznym akcentem zakończył się Dzień Sportu w naszej szkole.

13.06.2018 – Wystawienie przez klasę 1d spektaklu “Metro” dla dzieci z DD.

08.06.2018 – Festiwal teatralny Deski Słowaka. W konkursie wystawiono 6 bardzo dobrych spektakli. Poziom artystyczny przedsięwzięcia był naprawdę wysoki. W czasie obrad jury trwały pokazy pozakonkursowe, wśród nich spektakl absolwentów naszej szkoły. Dwoje absolwentów z dużymi osiągnięciami aktorskimi znalazło się w czteroosobowym jury. Była to Kamila Kamińska, laureatka Złotych Lwów za najlepszy profesjonalny debiut aktorski – rolę Ewy w filmie Łukasza Palkowskiego “Najlepszy” oraz Dominik Rybiałek, aktor występujący w teatrach Dramatycznym oraz Rampa, zdobywca wielu nagród na festiwalach piosenki aktorskiej.

06.06.2018 – Udział klasy 2f w zajęciach warsztatowych “Biotechnologia przeciwciał w klinice” w BioCentrum Edukacji Naukowej BIOCEN.

04-06.06.2018 – Wycieczka klasy 2c Bochnia – Kraków – Ojców.

04.06.2018 – Warsztaty z prawnikiem dla klas 1a, 1d, 2e.

Klasa pierwsza i druga medialna uczestniczyła w spotkaniu z aktorem wraz z opiekunem profilu, który zorganizował zajęcia ze Stanisławem Sparażyńskim, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Warsztaty pt.: “Kochanowski, a kto to taki?” poprzedziło godzinne spotkanie wybranej młodzieży z profilu podczas warsztatów z retoryki. Przeszkoleni uczniowie włączyli się do występu podczas monodramu aktora, tworząc z nim przez chwilę mały dramat poświęcony problematyce dawnej i współczesnej Polski oraz twórczości Jana z Czarnolasu.

25.05.2018 – Grupa 25 uczniów naszej szkoły wzięła udział w 2. Biegu Charytatywnym „ Aktywne Serca” dla Fundacji PolakPomaga.pl. Impreza odbyła się na stadionie KS Polonia Warszawa. W akcji wzięły udział 4 szkoły: 3 ponadgimnazjalne i 1 podstawowa. Reprezentacja naszego liceum zajęła 3 miejsce w rywalizacji szkół, ale nie to było najważniejsze. Istotną sprawą był udział w biegu, pomoc fundacji i wsparcie działań Fundacji w budowie integracyjnego placu zabaw dla dzieci w Łazienkach Królewskich.

21-25.05.2018 – Sprawdzian międzyklasowy na poziomie klas drugich.

17.05.2018 – Uczniowie klas 1B uczestniczyli w III edycji całodniowej sesji Digital Youth Forum w Centrum Nauki Kopernika podczas, której mogli posłuchać twórców social mediów – blogów, kanałów na youtubie, programistów, innowatorów w zakresie robotyki, artystów, aktywistów, działaczy społecznych m.in. takich instytucji jak Facebook, UNICEF oraz innych osób, które podzielili się swoim doświadczeniem, wiedzą i pasją. Organizatorem DYF jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

15.05 -10.06.2018 – Zbiórka pluszaków dla małych pasażerów pogotowia ratunkowego.

11-18.05.2018 – Warsztaty dla klas pierwszych “Nastolatek w samorządzie”.

27.04.2018 – Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas trzecich.

24.04.2018 – WYSTĄPIENIE DYREKCJI VII LO NA KONFERENCJI POŚWIĘCONEJ PRACY Z UCZNIAMI ZDOLNYMI

24 kwietnia na ogólnopolskiej konferencji „Szkoła Odkrywców Talentów – środowisko rozwijania zainteresowań i zdolności” wystąpiła p. dyrektor Agata Dowgird i zaprezentowała stosowane w naszej szkole, która posiada tytuł Szkoły Odkrywców Talentów, metody pracy.

23-24.04.2018 – “Tam gdzie wschodzi słońce czyli Kwiecień z Japonią” zajęcia dla klasy 1b, 2b.

23.04.2018 – Wyjście klasy 3e do Domu Sztuki Ursynów – Akademia Filmowa; cykl kino autorskie: prelekcja krytyka filmowego i pokaz filmu “Zezowate szczęście”.

19-20.04.2018 – Odbył się w naszym liceum tradycyjny już VIII Edukacyjny Wiosenny Kongres Bankowy. Pierwszego dnia uczniowie klas profilu B uczestniczyli w wykładach i warsztatach o treści ekonomiczno – finansowej. Drugiego dnia uczniowie klasy 1B przemierzali miasto na trasach wyznaczonych mapkami i zapoznawali się z historycznymi i nowoczesnymi obiektami bankowymi Warszawy. Uczniowie klasy 2B mieli bardziej złożone zadania. Na podstawie ubiegłorocznych wędrówek śladami bankowości warszawskiej i innych dodatkowych materiałów mieli przygotować dla pozostałych uczestników Kongresu cztery prezentacje bardziej przekrojowo informujące o skomplikowanym świecie finansów.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości jedna z grup zaprezentowała informacje dotyczące trudnych procesów scalania systemów finansowych, odziedziczonych po trzech zaborcach i dodatkowo po wojennych zawirowaniach na terenie ziem polskich, w jeden spójny system monetarno – bankowy. Słuchacze byli zdziwieni, że już po odzyskaniu niepodległości Polacy posługiwali się carskimi rublami, ukraińskimi griwnami i karbowańcami, markami niemieckimi, koronami austrowęgierskimi, markami polskimi i biletami zdawkowymi, które były pieniądzem zastępczym emitowanym lokalnie. Nie mniejsze zaskoczenie wywołały informacje, jak proponowano nazwać nową walutę odrodzonej Polski: lech, piast, kościuszko, pol czy sarmat? Ostatecznie uchwalono, że posługiwać się będziemy złotym. To nie tylko ciekawostki dotyczące nazw. Wszystkie te pieniądze należało wymienić na jedną obowiązującą walutę po stosownym przeliczniku. Systemy bankowe trzech zaborów trzeba było scalić w jeden sprawnie funkcjonujący dla odrodzonego państwa. Do tego należało pokonać szalejącą hiperinflację (w końcu 1918 roku za 1 dolara USA płacono 9 marek polskich, to w 1920 roku już 590, a w kwietniu 1924 roku aż 9.250.000 (!)). Niewiele osób myśli o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w kategoriach bankowo – finansowych, a uczniowie pokazali nam, ze to jest tak pasjonujące i równie ważne dla przyszłości i bytu narodu, jak walka zbrojna.

Jedna z grup klasy 1B miała na swojej trasie zwiedzania biurowiec Senator. Po odzyskaniu niepodległości od roku 1918 znajdowała się w nim siedziba Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, zaś po 1926 siedziba Banku Polskiego. Po długim okresie pozostawania w ruinie budynek zrewitalizowano, obecnie atrium biurowca Senator jest otwarte, a tworzy je dawna hala kasowa Banku Polskiego. Nad drzwiami znajduje się tablica, którą odsłaniał Władysław Grabski: https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,plaski-senator-brz-bogatym-wnetrzem,52974.html .

19.04.2018 – Reprezentacja szkoły po raz trzeci wzięła udział w Akcji Żonkil upamiętniającej 75 rocznicę wybuchu powstania w getcie. Jak w zeszłym roku nasza młodzież rozdawała warszawiakom żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie żydowskim.

07.04.2018 – JUBILEUSZOWA EDYCJA TURNIEJU WIEDZY PSYCHOLOGICZNEJ.

Jak co roku w naszej szkole odbył się finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej organizowany we współpracy z czasopismem „Charaktery”. Miał on miejsce w sobotę, 7 kwietnia. Uczestniczyło w nim stu uczniów szkół średnich z różnych części Polski, którzy najlepiej rozwiązali test on-line. Zawody finałowe składały się z dwóch części: pisemnego testu wiedzy psychologicznej oraz ustnego omówienia zadania problemowego. Laureaci otrzymali roczne stypendia w wysokości 3000 złotych ufundowane przez redaktora naczelnego czasopisma „Charaktery” Bogdana Białka oraz indeksy na stacjonarne studia magisterskie kierunku psychologia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto wszystkie osoby zakwalifikowane do części ustnej finału otrzymały książki ufundowane przez Wydawnictwo PWN. Zwycięzcom symboliczne czeki wręczył Bogdan Białek, a indeksy i listy gratulacyjne dyrektor Instytutu Psychologii UJ dr hab. Przemysław Bąbel.

W uroczystości uczestniczyła też Agata Dowgird, dyrektor VII LO. Liceum Słowackiego uhonorowało czasopismo „Charaktery” medalem i tytułem honorowym „Przyjaciel Słowackiego” za 10 lat niezwykle wartościowej współpracy w działaniach na rzecz młodzieży. Uroczystość zakończyło wniesienie wielkiego tortu., który szybko został zjedzony przez uczestników turnieju i innych zaproszonych gości.

Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy naszej szkoły perfekcyjnie przygotowali finał turnieju, co zostało docenione przez wszystkich jego uczestników oraz gości.

05.04.2018 – Spotkania z kandydatami do szkoły.

Spotkania z dietetykiem.

27.03.2018 – Dzień Frankofonii (wykłady, warsztaty, spotkania poświęcone krajom francuskojęzycznym).

23.03.2018 – Warsztaty dla klas trzecich (jak pokonać stres, jak skutecznie powtarzać materiał przed maturą).

21.03.2018 – W związku z 50 rocznicą wypadków marcowych odbyły się: projekcja filmu „Dworzec Gdański” i wykład.

19-23.03.2018 – Wyjazd grupy uczniów na Cypr w ramach wymiany międzynarodowej (program Erasmus+).

19.03.2018 – Spotkanie z prezesem Banku Gospodarki Krajowej.

17.03.2018 – Dyrektor i przedstawiciele uczniów uczestniczyli w 100-leciu parafii przy kościele na placu Narutowicza.

12.03.2018 – Warsztaty prawne prowadzone przez kancelarię prawną Hogan Lovells.

Udział w spotkaniu rozpoczynającym realizację projektu poświęconą twórczości Mikołaja Grynberga.

Dzień Liczby π – konkursy logiczne.

09.03.2018 – Uczestnicy międzynarodowego projektu „Edukacja oknem na świat” z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym ich działania.

07.03.2018 – Grupa uczniów uczestniczyła w dniach prawnych organizowanych przez uniwersytet SWPS.

06.03.2018 – Udział klasy 2f w warsztatach naukowych “Synergia komórek” w BioCentrum Edukacji Naukowej BIOCEN.

05.03.2018 – Zorganizowanie przez uczennicę klasy 2f Karolinę Kacperską wykładu i spotkania z terrarystą R. Jaroszem (Dni Przedmiotów Przyrodniczych i Matematycznych).

Wybrane klasy uczestniczyły w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły, podróżnikiem Janem Reszką.

01-26.03.2018 – Dni Nauk Przyrodniczych (gry terenowe, spotkanie z dyrektorem zoo, wykłady, konkursy, maraton matematyczny, zajęcia dotyczące smogu w ramach projektu „Weź oddech Warszawo”).

01.03.2018 – Z okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych delegacja uczniów naszej szkoły (Aleksandra Stępień, Konrad Zaraś oraz Damian Spernacki pod opieką ks. Grzegorza Demczyszaka) złożyła kwiaty przy tablicach upamiętniających ofiary represji komunistycznych: przy budynku dawnego aresztu śledczego Głównego Zarządu Informacji WP na rogu ulic Chałubińskiego i Oczki, a następnie pod tablicą przy ul. Koszykowej 82, czyli dawnej siedzibie Rejonowego Sądu Wojskowego, w którym skazano rtm. Witolda Pileckiego na karę śmierci.

27-28.02.2018 – Dni Preorientacji Zawodowej.

22-24.02.2018 – Targi edukacyjne w Pałacu Kultury i Nauki.

21.02.2018 – Wyjście klas 2e i 3e na Akademię Filmową – kino autorskie: kinematografia afrykańska cz. 2: “Timbuktu”. Prelekcja krytyka filmowego i pokaz.

20.02.2018 – Odbyły się kolejne zajęcia w ramach Akademii Młodego Prawnika.

14.02.2018 – Wyjście klasy 2c na lekcję muzealną – Młoda Polska.

Jak co roku 14 lutego odbyła się impreza szkolna – Czytanie z Amorem. Spotkanie co roku cieszy się dużą popularnością tak również było i w tym roku. Zainteresowani uczniowie spotkali się w auli szkolnej pięknie udekorowanej na tą okazję. „ Czytanie z Amorem” przebiegało w bardzo miłej i romantycznej atmosferze. Imprezę poprowadziły Kinga Tuźnik i Julia Chacińska, a piękne utwory o miłości przedstawili nam:

Program:

  • Grażyna Uchman ,,Mówisz do mnie” Helena Raszka
  • Kinga Tuźnik i Marta Kammbach ,, W malinowym chruśniaku” Bolesław Leśmian
  • Marianna Drewniak „ Amory” Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
  • Weronika Skoczylas ,,Umrzeć z miłości” Agnieszka Osiecka
  • Grażyna Uchman ,,Miłość” Czesław Miłosz
  • Marta Kammbach,, Marzenie zimowe” Artur Rimbaud
  • Ewa Karpińska ,,Le toi du moi” Carla Bruni
  • Anna Zdanowska kl. 2D ,,Miłość od pierwszego wejrzenia” Wisława Szymborska
  • Ola Rewerska i Krzysztof Mazurek „Romeo i Julia” William Shakespeare – scena balkonowa

13.02.2018 – Wyjście klasy 3c do Muzeum Narodowego: Galeria kontrastów po 1939 roku.

10.02.2018 – Mini akademia matematyki – zajęcia PW – klasa 2c.

09.02.2018 – Studniówka.

Klasa 1a uczestniczyła w zajęciach w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

02.2018 – W lutym sukcesywnie odbywały się zajęcia na strzelnicy dla poszczególnych klas pierwszych w ramach edukacji dla bezpieczeństwa. Z kolei uczniowie mający w programie nauczania przedmiot historia i społeczeństwo uczestniczyli w lekcjach muzealnych w Muzeum Wojska Polskiego.

14.01.2018 – Jak co roku – organizowaliśmy w naszej szkole sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, by zbierać środki na leczenie noworodków. Kwota zebrana na 26 finale WOŚP w naszej szkole to 48003 zł 21 gr.

12.01.2018 – Wyjście do Domu Sztuki Ursynów: Akademia Filmowa. Kino autorskie – filmografia afrykańska (prelekcja i pokaz filmu “Tanna”) – 3e i 2e.

10.01.2018 – Wyjście klasy 1d do Muzeum Narodowego.

09.01.2018 – Wyjście klas 1a i 1b na lodowisko.

06.01.2018 – Podczas uroczystego podsumowania wyników sportowych dzielnicy Ochota za 2017 rok nasza szkoła otrzymała puchar i nagrodę za zajęcie I miejsca w klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych. Uroczystość odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury Ochota.

04-12.01.2018 – Sprawdziany międzyklasowe dla klas trzecich z przedmiotów maturalnych.

Na przełomie 2017 i 2018 roku podjęliśmy następujące działania:

  • Świąteczna Paczka
    Uczniowie 8 klas, rodzice klasy 3c, nauczyciele i mieszkańcy internatu przygotowali paczkę o wartości ponad 5440zł (2,5 tony węgla, 6 par butów, odzież, żelazko, kołdra, ręczniki, pościel, artykuły spożywcze, środki czystości, kosmetyki, artykuły szkolne, plecak, klawiatura, słuchawki i inne drobiazgi)
  • Pomoc dla Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. K. Makuszyńskiego w Zgierzu.
    Rada Pedagogiczna za ponad 500 złotych zakupiła pomoce edukacyjne (m.in. tablicę sztalugową, chustę edukacyjna itp.)
    Uczniowie klasy 3d kupili indywidualnie prezenty dla uczniów.
  • Pomoc dla zwierząt za Schroniska Azyl pod Psim Aniołem w Falenicy.

22.12.2017 – Apel świąteczny, koncert kolęd w auli liceum, wigilie klasowe.

21.12.2017 – Wigilia humanistów.

20.12.2017 – Wigilia w internacie.

19.12.2017 – Wykład prawników na temat: prawo Unii Europejskiej dla klasy 3a.

Wyjście klasy 3e do Domu Sztuki Ursynów: Akademia Filmowa. Kino autorskie – filmografia afrykańska (prelekcja i pokaz filmu).

18.12.2017 – Nadal trwały obchody jubileuszu, skierowane tym razem tylko do uczniów i nauczycieli. Grupy uczniów wystawiły spektakle teatralne, grały i śpiewały podczas koncertów. Odbyły się konkursy wiedzy o szkole. Uczniowie spotkali się z absolwentami, którzy w ostatnim czasie osiągnęli znaczące sukcesy. Gośćmi byli m.in. Zuzanna Grajcewicz, która w tym roku za etiudę dokumentalną „Wycinka” otrzymała Nagrodę Specjalną na Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu oraz Sylwia Dubielecka i Monika Magoska-Suchar, autorki wydanej niedawno książki fantasy pt. „Klątwa przeznaczenia”. Klasa prawno-politologiczna zorganizowała spotkanie z Adamem Bodnarem. Nie jest on co prawda absolwentem szkoły, ale uczniowie klasy 2B postanowili w taki właśnie sposób zakończyć realizowany przez nich projekt Dni Prawnych. Podczas obchodów wręczone zostały uczniom nagrody za różnorodne działania na terenie szkoły i poza nią.

15.12.2017 – Obchodziliśmy 95. rocznicę nadania naszej szkole imienia Juliusza Słowackiego oraz przekazania jej odrodzonemu państwu przez rodziców, którzy odkupili placówkę od prywatnej właścicielki.

O godzinie ósmej spotkaliśmy się w kościele przy placu Narutowicza. Towarzyszył nam sztandar szkoły. Mszę z okazji jubileuszu odprawili: ksiądz biskup Michał Janocha, ksiądz prałat Henryk Bartuszek- proboszcz parafii, ksiądz profesor Andrzej Potocki – absolwent naszej szkoły, ksiądz Grzegorz Demczyszak i ksiądz Marcin Uhlik. Uroczystość wzbogaciły śpiewy scholi złożonej z uczniów VII LO.

Ksiądz biskup Michał Janocha w swej homilii nawiązał do biblijnych słów o budowaniu na skale. Wskazał, że dla szkolnej społeczności taką skałą jest jej historia. Następnie w bardzo interesujący sposób mówił o biografii i twórczości Juliusza Słowackiego. Ukazał duchowe oblicze wieszcza. Przedstawił, w jak szczególny sposób Słowacki myślał o swoich podróżach i czym się kierował, planując je. Skupił się także na mniej znanych faktach z życia Słowackiego, wskazał na wartość jego przyjaźni z Zygmuntem Szczęsnym Felińskim, późniejszym biskupem i świętym kościoła katolickiego. Ksiądz biskup Michał Janocha cytował listy Felińskiego opisujące ostatnie dni i śmierć wieszcza. Był on jedynym Polakiem obecnym przy śmierci poety. Ksiądz biskup przywołał też cytaty z poematu „Król-Duch”, którego fragmenty Słowacki dyktował Felińskiemu przed śmiercią.

Uczestnicy mszy skierowali także swe myśli i modlitwy ku wszystkim, którzy tworzyli w przeszłości i tworzą obecnie społeczność szkoły.

Następnie uczestnicy mszy, a także pozostali goście zaczęli przybywać do szkoły. Już z daleka witał ich umieszczony na ogrodzeniu wielki napis Słowacki złożony ze zdjęć przedstawiających różne aspekty szkolnego życia. Na szkolnym murze umieszczono natomiast portret Słowackiego wraz z tekstem „Witamy przyjaciół Słowackiego”. Wchodzący do budynku otrzymywali ulotkę z opisem miejsc, gdzie warto dotrzeć, by zapoznać się z historią i dniem dzisiejszym szkoły. O godzinie dziesiątej rozpoczęła się uroczystość w szkolnej auli. Wchodzeniu do sali i oczekiwaniu na rozpoczęcie spotkania towarzyszył nakręcony przez uczniów film poświęcony historii szkoły. Uczniowie prowadzący uroczystość przypomnieli, że datę 15 grudnia jako dzień szkolnego święta wybrano jeszcze przed wojną. Następnie przywitali liczne grono gości, wśród których byli dawni i obecni nauczyciele i uczniowie VII LO, duchowni celebrujący wcześniejszą mszę, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, a także licznych instytucji współpracujących ze szkołą, w tym wyższych uczelni.

Pani dyrektor Agata Dowgird w swoim wystąpieniu podkreśliła, że udokumentowana historia szkoły liczy 157 lat, jednak tradycja odbywania Święta Szkoły 15 grudnia powstała właśnie 95 lat temu i nie przerwał jej nawet okres wojny. Rok 1922 miał dla szkoły szczególne znaczenie, pokazał, jak ważna dla jej społeczności jest ojczyzna. Rodzice zebrali środki, by upaństwowić placówkę, nauczyciele i uczniowie wybrali za patrona wieszcza – nauczyciela obowiązku patriotycznego. W związku z tym, że hasłem przewodnim tegorocznej uroczystości jest słowo „portrety”, pani dyrektor przywołała portret absolwentki –Haliny Jędrzejewskiej, bohaterki powstania warszawskiego odznaczonej dwukrotnie Krzyżem Walecznych, która udzieliła uczniom wywiadu do jubileuszowej gazetki. Jej losy są symbolem postaw wielu absolwentów i wzorem dla obecnych uczniów.

Pani Agata Dowgird wskazała, że podczas jubileuszu będą przywoływane także portrety z okresu wcześniejszego niż dwudziestolecie międzywojenne. Wspomniała o pozyskanym autentycznym świadectwie wydanym przez naszą szkołę w okresie zaborów i portrecie jej właścicielki. Odwołała się także do książek, które ukazały się w bieżącym roku i przedstawiły historie uczniów i nauczycieli. Lektura pozycji Moniki Piątkowskiej „Prus. Śledztwo biograficzne” uświadomiła, że główna bohaterka „Emancypantek” jest stworzona na wzór uczennicy, a później damy klasowej pensji Henryki Czarnockiej, która znajduje się u początków historii szkoły. Z kolei sama Henryka Czarnocka to książkowa pani Malinowska. Pani dyrektor przywołała także inne książki i opisane w nich historie naszych absolwentów. Podsumowując swoją wypowiedź, stwierdziła, że historia szkoły jest ciągle żywa. Społeczność VII LO z pewnością ma swoje mocne korzenie: historie, portrety ludzi, którzy inspirują uczniów i nauczycieli.

Następnie wystąpili niektórzy z zaproszonych gości. Przewodnicząca Rady Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska, absolwentka VII LO z ogromną życzliwością mówiła o swojej szkole. Powiedziała też, że przeznaczono dodatkowe środki na budowę hali sportowej. Pani Joanna Gospodarczyk, dyrektor Biura Edukacji i jednocześnie matka niedawnej absolwentki wskazała na wybitne osiągnięcia szkoły w ostatnim czasie i jej ogromną popularność na rynku edukacyjnym. Podkreśliła, że w ostatniej rekrutacji VII LO miało najwięcej kandydatów spośród warszawskich szkół. Przekazała szkole nagrodę w wysokości 6 tysięcy na zakup pomocy dydaktycznych. Pani burmistrz dzielnicy Ochota w swej wypowiedzi odwołała się do historii placówki. Wręczyła też trzy Nagrody Burmistrza pracownikom szkoły. Przedstawicielka Kuratorium Oświaty i Wychowania odczytała list z życzeniami dla szkoły od kuratora. Wystąpiła także prezes Zarządu Fundacji Banku BGŻ BNP Paribas Małgorzata Zdzienicka, podkreślając rolę realizowanego w VII LO programu stypendialnego „Klasa” i dziękując szkole za wieloletnią współpracę.

Następnie fascynującą gawędę o historii szkoły wygłosiła niedawna absolwentka, studentka Marta Bodecka. Potem kilka chwil poświęcono patronowi szkoły: ogłoszono wyniki konkursu recytatorskiego poezji Słowackiego dla gimnazjalistów i licealistów. Zwycięzcy przedstawili swoje recytacje oraz otrzymali nagrody – wydane ostatnio książki absolwentów VII LO z autografami autorów.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie Juliusza Zielińskiego, wnuka absolwentki szkoły z 1903 roku, Marii Wietrzykowskiej, który ofiarował autentyczne świadectwo z podpisami nauczycieli uczących w czasach zaborów.
Następnie wręczono nagrody i wyróżnienia: medal Przyjaciel Słowackiego, nagrody dyrektora dla pracowników szkoły, upominki dla najdłużej pracujących w szkole. Absolwent VII LO Stanisław Łubieński, tegoroczny laureat literackiej nagrody Nike w kategorii nagroda czytelników wręczył swoje. książki opatrzone autografem absolwentom VII LO, którzy obecnie pracują jako nauczyciele w tej placówce.

Następnie wyróżniono uczniów -tegorocznych laureatów Nagrody Patrona Szkoły.

Potem prowadzący imprezę zapytali, czy ktoś z gości chciałby jeszcze zabrać głos. Najpierw wystąpił absolwent, ksiądz profesor Andrzej Potocki, wspominając czasy komunizmu w szkole i przywołując zabawną anegdotę o tym, jak prawie go z niej wyrzucono. Potem kolejny absolwent, profesor Adam Krówczyński z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego uświetnił uroczystość, wykonując fascynujący, wybuchowy i nieoczekiwany eksperyment chemiczny.
Kolejnym punktem programu były występy muzyczne, prezentujące uzdolnionych uczniów VII LO.

Po złożeniu życzeń świątecznych prowadzący uroczystość uczniowie zaprosili gości na poczęstunek oraz do zwiedzania szkoły. Można było m.in. obejrzeć wystawę poświęconą historii placówki, nagrać wspomnienia, kupić wydawnictwa VII LO, zobaczyć prezentacje dotyczące poszczególnych profili oraz programów realizowanych w szkole, wpisać się do księgi pamiątkowej.

Następnie uczniowie przystąpili do przygotowywanie kawiarenek w poszczególnych salach lekcyjnych, w których od godziny 15.00 rozpoczęły się spotkania dawnych klas. Absolwenci i nauczyciele nie opuszczali murów szkoły do późnych godzin wieczornych czy może raczej nocnych – snuli wspomnienia, opowiadali o tym, co obecnie robią w życiu.

08.12.2017 – Finał organizacji “Szlachetnej Paczki”, której koordynatorem była klasa 3c wraz z wychowawcą. Łączna wartość paczki przekraczała kwotę 5440 zł.

07.12.2017 – Spotkanie dla klas trzecich z ratownikiem medycznym.

05.12.2017 – Wyjście klasy 3f na warsztaty chemiczne.
Święto wolontariatu – wszystkim uczniom biorącym udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych dyrekcja szkoły oraz opiekunowie wolontariatu składają podziękowania za chęć niesienia pomocy innym, ofiarność, bezinteresowność i poświęcony czas.

04-06.12.2017 – Z okazji obchodów Światowego Dnia AIDS w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas drugich, które przeprowadzili pracownicy oraz wolontariusze Społecznego Komitetu ds. AIDS.

02.12.2017 – 30 uczniów z klas medialnych (1a, 2e, 3e) reprezentowała naszą szkołę w Teatrze Syrena podczas prestiżowej gali Międzynarodowego Festiwalu Niezależnych Filmów Krótkometrażowych Grand OFF wraz z opiekunem profilu, Emilianem Kowalcze jako Laureatem Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 123 krajów, zgłaszający ponad 3900 filmów. Filmy z Grand OFF zdobywają Oscary (jak w zeszłym roku hiszpański Type Code), stąd obecność laureatów Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, m.in. Alan Starski. Specjalne nagrody za całokształt twórczości odebrali reżyser, Wojciech Wójcik, aktorzy: Emilia Krakowska, Piotr Fronczewski. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. uczniowie przygotowujący tegoroczną edycję Słowacki Film Fest 2018 (kino nowej przygody), którzy w listopadzie ukończyli warsztaty na temat organizowania festiwali młodzieżowych, promocji wydarzeń kulturalnych i pozyskiwania sponsorów; pierwsza w naszej szkole uczestniczka Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, aktualny uczestnik II etapu Olimpiady Wiedzy o mediach.

30.11-01.12.2017 – Udział klas prawno-medialnych, medialnych i prawnych w sesji prawnej.

29-30.11.2017 – Zajęcia dla klas pierwszych prowadzone przez policję dotyczące tematyki bezpieczeństwa w sieci.

23-24.11.2017 – Warsztaty dla klas pierwszych “Akademia sztuki myślenia”.

22.11.2018 – Wyjazd klasy 1c do Instytutu Badań Jądrowych – Świerk, zwiedzanie reaktora oraz wykłady na temat promieniotwórczości.

21-24.11.2017 – Ogólnoszkolny sprawdzian dla klas trzecich z przedmiotów zdawanych na maturze.

18.11.2017 – Miniakademia matematyki.

16.11.2017 – Warsztaty dla klasy 1b “Nastolatek w samorządzie”.

15.11.2017 – Udział uczniów wszystkich klas w projekcji filmu “Ptaki śpiewają w Kigali”.

W środę w ramach obchodów jubileuszu liceum idziemy na „Ptaki śpiewają w Kigali” z naszą absolwentką, Jowitą Budnik w roli głównej. Jowita uczęszczała do pierwszego w historii naszej szkoły rocznika autorskiej klasy humanistycznej (klasy D). W czasie nauki w VII LO grała m.in. w telenoweli „W labiryncie”. Ukończyła studia w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych i podjęła pracę w Agencji Aktorskiej Jerzego Gudejki. Jednocześnie występowała w teatrze i filmie. Jej najważniejsze kreacje to główne role w nagradzanych filmach „Plac Zbawiciela”, „Papusza”, „Ptaki śpiewają w Kigali”.

„Ptaki śpiewają w Kigali” (reż Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze, Polska 2017) to opowieść o psychicznych konsekwencjach ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. Jowita gra rolę polskiej ornitolog, która w Afryce prowadziła badania nad spadkiem populacji sępów i pomaga w ucieczce córce rwandyjskiego ornitologa, z którym współpracowała.

Film podejmuje uniwersalne problemy zła, nienawiści, konsekwencji udziału w traumatycznych zdarzeniach. Nie jest to kino akcji – tempo filmu często zwalnia, mamy wiele długich ujęć, pojawiają się symboliczne obrazy, niedopowiedzenia. To nie jest forma przeznaczona dla masowego odbiorcy, gdyż odwołuje się do ukrytych znaczeń, a emocje wyrażają przede wszystkim spojrzenia i gesty. Jowitę za rolę w tym filmie nagrodzono na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach oraz 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Na festiwalu w Gdyni film otrzymał również Srebrne Lwy.

14.11.2017 – Wykład w auli na temat ludobójstwa w Rwandzie jako przygotowanie do “lektury” filmu “Ptaki śpiewają w Kigali” z Jowitą Budnik.

10.11.2017 – Apel dla klas pierwszych z okazji odzyskania niepodległości.

09.11.2017 – Udział klasy 2f w warsztatach naukowych “Zbadaj swój DNA: – w Centrum Edukacji Naukowej “BIOCEN”.

Wyjście klas 1a i 2d do Akademii Filmowej.

08.11.2017 – Wpotkanie z adwokatem dla klasy 2a w ramach Tygodnia Konstytucyjnego.
Wyjście klas 2e i 3e do Akademii Filmowej.

07.11.2017 – Sesja “Totalitaryzmy” dla uczniów klas 1d, 2d, 3d, 2a i 2e.

Wyjście klasy 2b do BUW-u.

06-14.11.2017 – Nasza szkoła wzięła udział w projekcie “Tu nie chodzi o jedzenie” realizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, w ramach którego uczniowie oraz Rada Pedagogiczna uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych poświęconych zaburzeniom odżywiania. Rodzicom zostały udostępnione materiały edukacyjne.

10.2017 – Wyróżnienie w rankingu IT Szkoła NASK.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa – popularyzacja wśród uczniów wiedzy o zagrożeniach w cyberprzestrzeni, jak i promowanie bezpiecznego korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii IT: w domu, w pracy, w szkole http://bezpiecznymiesiac.pl .

31.10.2017 – W wigilię Wszystkich Świętych w naszym liceum miała miejsce kolejna odsłona cyklicznej imprezy czytelniczej „Czytanie z dreszczykiem”. Tradycja spotkania sięga 2008 r. Podczas imprezy w auli liceum o jej początkach przypomniał p. Emilian T. Kowalcze, który także przeczytał tekst „Święta z importu” z książki Szymanderskiej „Polskie tradycje świąteczne”. Inicjatywa pań Justyny Winiarczyk i Beaty. Burdelskiej zgromadziła ponad 190 uczniów i pracowników liceum. Poza uczniami wiersze, fragment dramatu oraz prozę, których tematyka związana była z przemijaniem i śmiercią, czytali także dyrektor, nauczyciele, pedagog. Pan Stanisław Świtlik przedstawił utwór francuski. Uczniom najbardziej podobała się żartobliwa interpretacja tekstu Hoffmanna w wykonaniu p. Marty Kammbach. Zwrócono także uwagę na strój p. Grażyny Uchman, którego część stanowiły pająki. Konferansjerkami były Angelika Juszczyńska i Milena Chmielarczyk z klasy medialnej.

30.10.2017 – Wyjście klas 1d i 2d do kina.

28.10.2017 – Grupa uczniów pod opieką p. Tatiany Szott, p. Grzegorza Świderskiego oraz p. Marka Ciasia zrobiła porządki i zapaliła znicze na grobach dyrektor Heleny Kasperowiczowej, dawnych nauczycieli i absolwentów naszej szkoły.

25.10.2017 – Wyjście klasy 3a do Muzeum Polin na zajęcia.

23.10.2017 – W Liceum H. Kołłątaja odbyła się uroczystość podsumowania akcji “Kwiatek dla Syrii”, podczas której Pani Burmistrz Katarzyna Łęgiewicz wręczyła podziękowania dla Społeczności VII LO oraz trzech zaangażowanych uczennic: Gabrieli Droździel, Anny Sitkowskiej i Kingi Tuźnik z klasy 2d.

20.10.2017 – Wyjscie klasy 2b na wykład inauguracyjny na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu “Edukacja oknem na świat”, realizowanego przez międzynarodową fundację The Bridge.

Wyjście klasy 3a do Sejmu.

19.10.2017 – Wyjście klasy 3c na wykład “Wprowadzenie do programowania w C#” do Wyższej Warszawskiej Szkoły Informatyki w ramach międzynarodowej akcji http://codeweek.org.pl.

16-20.10.2017 – Raising STEAM In Education – gościmy w naszym liceum uczniów z Włoch, Cypru, Słowacji i Grecji w ramach spotkania Erasmus+. Oficjalnym celem wizyty: integracja nauki i sztuki w edukacji. Tematem przewodnim: „Chemia wokół nas”. Oto kilka przykładów z wielu realizowanych zajęć: warsztaty chemiczne; EBRU/malowanie na wodzie; gry miejskie – na Starówce i w Łazienkach – połączone z konkursem i wystawą zdjęć; wizyta w Centrum Nauki Kopernik; doświadczenia z biologii – wpływ światła na fotosyntezę; Land Art (sztuka ziemi) lub Recycle Art (sztuka z recyklingu) jako komentarz do spotkanie w Warszawie.

Organizacja: Małgorzata Malczyk, Grażyna Uchman, Elżbieta Rutka-Wierzejska.

16.10.2017 – Inauguracja obchodów jubileuszu szkoły (95 rocznicy nadania imienia Juliusza Słowackiego i upaństwowienia placówki). Udział uczniów i nauczycieli w musicalu „Balladyna” w Och – Teatrze.

Wyjście klas 1c i 2c na wykład “Jak poskromić węża … czyli podstawy języka Python” do Wyższej Warszawskiej Szkoły Informatyki.

14.10.2017 – Udział klasy 2c w Mini akademii matematyki- wykład i warsztaty na PW.

13-19.10.2017 – Przyjazd uczniów i nauczycieli z Francji w ramach wymiany.

13.10.2017 – Noc filmowa.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali dla nauczycieli słodką niespodziankę – upiekli ciasta.

12-14.10.2017 – Sesja poświęcona kulturze antycznej dla klasy 1d. Cykl wykładów oraz wycieczka do Arkadii i Nieborowa.

12.10.2017 – Dzień Bezpiecznego Komputera połączony z kampanią październik miesiącem cyberbezpieczeństwa, która ma na celu promowanie bezpiecznego korzystania z Internetu i TIK oraz popularyzację wiedzy o zagrożeniach w sieci. Zajęcia w auli dla klas pierwszych prowadzą studenci Politechniki Warszawskiej i Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

10.10.2017 – Wyjście klas 1a i 2a na Akademię Filmową.

Chętni uczniowie klas trzecich uczęszczający na lekcje religii pojechali do Częstochowy na pielgrzymkę maturzystów. Jak co roku przygotowali oprawę muzyczną mszy i otrzymali za to pisemne podziękowanie.

09.10.2017 – Wyjście klasy 1a na Uczelnię im. Łazarskiego.

Wyjście klasy 2e na Akademię Filmową.

06.10.2017– Wyjście klasy 3a do Muzeum Wojska Polskiego.

Wyjście klasy 2d do Muzeum Chopina.

05-06.10.2017 – Wycieczka klasy 3d.

03.10.2017 – Grupa uczniów naszej szkoły współpracowała z bankiem BGŻ BNP Paribas w organizacji akcji „Krwinka” odbywającej się w ramach kampanii społecznej „Twoja krew – moje życie”.

01.10.2017 – Dyrekcja szkoły wzięła udział w uroczystej gali – przyznaniu Nagrody Literackiej Nike. Laureatem nagrody czytelników został nasz absolwent Stanisław Łubieński, autor książki „Dwanaście srok za ogon”. Wśród finalistów nominowanych do nagrody znalazła się też książka Moniki Sznajderman „Fałszerze pieprzu”, której bohaterem jest ojciec autorki – absolwent liceum Słowackiego.

29.09.2017 – Wycieczka integracyjna klas 1b i 2b – bieg na orientację, paintball, ognisko.

28.09.2017 – Wyjście klas 1c, 2c i 3c do Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na wykład “Przyszłość urządzeń mobilnych”.

Wyjście klasy 3a do ambasady Japonii na wystawę kaligrafii.

Odbyliśmy dziś próbną ewakuację. Klasa 2f pod kierownictwem profesora Bertrandta przygotowała pokazy udzielania pierwszej pomocy.

27.09.2017 – Koncerty Filharmonii Narodowej.

27 września inauguracja comiesięcznych spotkań uczniów klas pierwszych z artystami Filharmonii Narodowej, koncert (kolejne w następnych miesiącach).

26.09.2017 – Odbyło się uroczyste otwarcie szkolnej stołówki po remoncie. Przestajemy jeść obiady w zbyt małej stołówce internatu! Mamy też plany na dalsze zmiany w szkolnej przestrzeni.

Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych odbyły się w szkolnej auli. Uczestnicy imprezy zostali podzieleni na rywalizujące ze sobą grupy. Brały one udział w konkursach znajomości języka angielskiego oraz kultury i geografii tego kręgu językowego. Podczas zmagań wykorzystywano sprzęt multimedialny, m.in. do wprowadzania odpowiedzi. Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody.

23.09.2017 – 28 uczniów klas medialnych (dziennikarskich i prawno- medialnych) było uczestnikami gali młodzieżowego, międzynarodowego festiwalu filmowego Up to 21 (Dozwolone do lat 21) w Bibliotece im. S. Staszica na Bielanach. Gala zgromadziła wielu uczestników oraz jurorów z różnych dzielnic Warszawy i okolic.

21.09.2017 – Wyjście klasy 3a na wystawę do Zachęty.

20-23.09.2017 – Warsztaty biologiczne i zajęcia integracyjne w Wigierskim Parku Narodowym.

21-22.09.2017 – Uczniowie klas dziennikarskich (medialnych) jurorami międzynarodowego festiwalu Up to 21 (Dozwolone do lat 21).

20.09.2017 – Wyjście klasy 3e do Biblioteki “Pod skrzydłami” do Warszawskiej Galerii Ekslibrisu na zajęcia propagujące czytelnictwo, warsztaty i wykład na temat historii, typów oraz zastosowania ekslibrisów. Wykład prowadził opiekun galerii, koordynator edukacji kulturalnej dzielnicy Ochoty, p. Michał Witak, kolekcjoner ekslibrisów. Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem wystawy polskich ekslibrisów. Chętni otrzymali katalog przygotowany przez kuratorów wystawy.

19.09.2017 – Sprzątanie świata.

18.09.2017 – W związku z zakończeniem remontu odbyło się zebranie zespołu projektującego wygląd stołówki. Zespół ocenił wykonane prace oraz rozstrzygnął konkurs na nazwę stołówki.

15.09.2017 – Ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Podczas uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, otrzymali legitymacje szkolne i ufundowane przez Radę Rodziców koszulki z logo szkoły, poznali historię naszej placówki. Każda klasa dostała egzemplarz Statutu VII LO. Przedstawiciele samorządu szkolnego przywitali uczniów klas pierwszych wśród pełnoprawnych członków szkolnej społeczności oraz opowiedzieli o swoich działaniach. Uroczystość uświetniły występy uczniów starszych klas. Program artystyczny przygotowała klasa 2c, a klasa 2d przedstawiła dwie etiudy teatralne przygotowane na obozie.

14.09.2017 – Wyjście klas 1c i 2c na wykłady III Dzień Popularyzacji Matematyki Politechnika Warszawska .

Odbyły się pierwsze w tym roku zebrania z rodzicami. Rodzice uczniów klas pierwszych najpierw spotkali się z dyrekcją w auli szkolnej. Przedstawiono im wychowawców i innych pracowników szkoły. Poznali koncepcję pracy szkoły i zasady jej funkcjonowania. Następnie udali się na zebrania klasowe z wychowawcami. Wszyscy rodzice otrzymali gazetkę dla rodziców z najważniejszymi informacjami o bieżącej pracy szkoły.

13.09.2017 – Wyjazd naukowy klasy 2f w Góry Świętokrzyskie.

08.09.2017 – Wyjście klasy 3b na Warszawski Salon Maturzystów PW.

07.09.2017 – Wyjście klas 3a, 3c i 3e na Warszawski Salon Maturzystów PW, preorientacja zawodowa.

05-08.09.2017 – Zajęcia integracyjne dla uczniów klas pierwszych.

04.09.2017 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

31.08-09.09.2017 – Obóz naukowy klas z rozszerzonym nauczaniem wychowania estetycznego (1d, 2d, 3d).

12-19.07.2017 – Obóz integracyjno-językowy Klasy BGŻ BNP Paribas.

12.07.2017 – Do Warszawy przyjechali wraz z rodzicami uczniowie przyjęci do klas pierwszych w ramach programu stypendialnego Klasa BGŻ BNP Paribas. Po uroczystym spotkaniu uczniów i ich rodziców z przedstawicielami banku, dyrekcją VII LO, reprezentantami Stowarzyszenia Absolwentów oraz nauczycielami prowadzącymi obóz – rodzice wrócili do domów, a uczestnicy obozu rozpoczęli intensywne zajęcia. Były to warsztaty integracyjne, kurs praktycznego angielskiego, zwiedzanie Warszawy, spotkania ze starszymi kolegami – uczestnikami programu. Obóz zakończyła uroczystość w auli VII LO, podczas której uczestnicy wystawili spektakl w języku angielskim.