Cały rok

  • koncerty Filharmonii Narodowej dla klas pierwszych (1 raz w miesiącu)
  • cykliczny udział w wykładach w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (wszystkie klasy)
  • cykliczny udział w wykładach na uczelni im. Łazarskiego (kl. 1a i 2a)
  • zajęcia Akademii Filmowej (klasy 1a, 1e, 2d, 2e, 3e)
  • zajęcia w MINI Akademia Matematyki (klasy 1c i 2c)
  • od października 2014 do czerwca 2015 – realizacja projektu Słowacki FilmFest 2015 (w starym kinie 1895-1939 i retro)
  • W I semestrze wyjścia tematyczne:
    • Ogród Botaniczny IIIa, IIId, IIIe, IId, IIe
    • Muzeum Ewolucji IIIa, IIId, IIIe,IIa, IId, IIe
    • Oceanarium IIIa, IIIe, IId, IIe
    • Muzeum Techniki IIa, IId, IIe
    • Muzeum Ziemi IIIa, IIId, IIIe, IId, IIe, IIa
    • Wystawy w Muzeum Ziemi IId, IIe
    • Centrum Nauki Kopernik IIe

08.07.2015 – Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obozie integracyjnym „Wakacje po polsku”, który odbywał się w Pułtusku. Przebywało tam 50 uczestników z USA i Polski. Odbyli oni wycieczkę do siedziby MEN i spotkali się z Joanną Kluzik-Rostkowską. Organizatorem obozu była Fundacja Nauki Języków Obcych Linguae Mundi, z którą współpracujemy od wielu lat. Pobyt naszych uczniów na obozie sfinansował BGŻ BNP Paribas.

30.06.2015 – Wydawanie świadectw maturalnych.

26.06.2015 – Zakończenie roku szkolnego dla klas II i III.

25.06.2015 – Msza na zakończenie roku szkolnego.

22.06.2015 – Szkolny festiwal “Taniec i Ruch”. Powoli stajemy się świadkami powstawania „nowej świeckiej tradycji”. Drugi rok z rzędu mieliśmy możliwość uczestnictwa w szkolnym festiwalu „Taniec i Ruch”. Podobnie jak w zeszłym roku udział w imprezie wzięli uczniowie VII LO, prezentujący swoje umiejętności w zakresie różnych form aktywności ruchowej takich jak taniec, jazz gimnastyka, cheerleading i wrestling. Również w tym roku, w imprezie wzięli również udział zaproszeni goście spoza naszej szkoły. Tym razem były to dzieci z Przedszkola Nr 60 w Warszawie, oraz grupa cheerleaderek z Gimnazjum Nr 92 w Warszawie.

O godzinie 10.30 na widowni auli szkolnej zasiedli uczniowie klas I i II oraz kilkunastu absolwentów, których do przybycia skłonił sukces ubiegłorocznej imprezy. Jury w skład którego wchodzili przedstawiciele Rady Pedagogicznej i uczniów oceniało występy uczestników, prezentujących swoje umiejętności w kilkuminutowych występach. Impreza rozpoczęła się przy słowach piosenki „Będzie się działo……” zespołu „Piersi”. I rzeczywiście działo się dużo i ostro.

13.06.2015 – Piknik sąsiedzki.

12.06.2015 – 50-lecie matury absolwentów Słowackiego, całodzienna sesja dziennikarska dla klas wiedzy o mediach: wykłady i warsztaty pracowników 5 instytutów z Wydziału Dziennikarstwa UW.

Zajęcia w tym dniu: lekcja2) mgr Barbara Kratiuk, Amerykańska polityka w Azji Mniejszej l. 3) dr Anna Materska- Sosnowska, Systemy wyborcze 4) dr Aleksandra Zubrzycka- Czarnecka, Polityka mieszkaniowa- klucz do spójności społecznej 5) dr Katarzyna Gajlewicz- Korab, Wolność słowa a odpowiedzialność mediów w obliczu terroryzmu 6) dr Jarosław Czub, Lobbing w Unii Europejskiej. Na przerwach w godzinach 8.50-13.35 na piętrze I na żywo emisję programu nadawało Radio Kampus.

Sesja jest zwieńczeniem projektu dla klas medialnych po cyklu dwumiesięcznych zajęć praktycznych na UW: Akademia w eterze.

11.06.2015 – Warsztaty dla klasy 1c i 2c prowadzone przez Izę Foryś i mecenasa Alberta Stawiszyńskiego. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób odróżnić źródła legalne od nielegalnych, poznali Bazę Legalnych Źródeł i interesujące strony, które z poszanowaniem praw twórców udostępniają filmy, muzykę, zdjęcia, dzieła sztuki, spektakle teatralne oraz książki. Omówione zostało też pojęcie crowdfundingu. Uczestnicy dowiedzieli się również czym jest domena publiczna i licencje CC.

08-09.06.2015 – Sesja prawna.

01.06.2015 – Wybory samorządu.

31.05-05.06.2015 – Grupa uczniów pod opieką Pani Małgorzaty Malczyk, Pani Elżbiety Antosik oraz Pani Elżbiety Rutki-Wierzejskiej wyjechała do Turcji na wymianę w ramach projektu Comenius „C Code to Common Future”. Po przybyciu do serca Stambułu poznaliśmy naszych tureckich gospodarzy – uczniów szkoły Mustafa Saffet Anadolu Lisesi. Podczas drugiego dnia, polscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć wraz ze swoimi gospodarzami w lekcjach oraz różnych rodzajach aktywności typu „lodołamacze” aby zapoznać się z pozostałymi uczestnikami projektu z innych krajów. Przez niemal tydzień, polscy uczniowie mieli możliwość zwiedzić takie miejsca jak: muzeum Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Kryty Bazar (Grand Bazaar), pałac Topkapı oraz odbyć rejs po Bosforze i wziąć udział w wyścigu na Wyspach Książęcych. Choć zwiedzanie to dobry sposób na poznawanie odmiennej kultury, dopiero osobiste doświadczenia związane ze zwyczajami tureckimi pozwoliły odczuć odmienność i niepowtarzalny klimat odwiedzonego miasta. Uczniowie Słowaka mieli szanse między innymi spróbować lokalnych tradycyjnych potraw, wypić prawdziwą turecką kawę a następnie dowiedzieć się o własnej przyszłości… z fusów! Mimo wszystko tym co uczyniło wspomniany wyjazd niepowtarzalnym i na długo zapamiętanym była gościnność oraz serdeczne przyjaźnie z rówieśnikami różnych narodowości. Mimo iż, projekt Comenius w naszej szkole dobiegł końca, mamy nadzieję, że zdobyte przyjaźnie przetrwają jeszcze dłuuugie lata!

30.05.2015 – Początek wymiany z Turcją.

29.05.2015 – Słowacki FilmFest – twój własny film retro à la „W starym kinie”.

28.05.2015 – Debata – wybory do samorządu uczniowskiego.

28.05.2015 – Wystawa – Zdjęcia z Majdanu.

27.05.2015 i 05.06.2015 – Konkurs matematyczny Młodzieżowej Rady Dzielnicy.

20.05.2015 – Wyjście do Zoo kl. IId.

04.05.2015 – Uroczystość zakończenia nauki dla uczestników projektu Klasa BGŻ z klas trzecich z udziałem dyrekcji szkoły i przedstawicieli banku.

28-29.04.2015 – Nowa tradycja Słowackiego, czyli „Kwiecień z…”.

Odbyła się kolejna edycja projektu autorstwa Pana Michała Nitka, organizowanego dla uczniów klas I i II, rozszerzającego wiedzę geograficzną. Tym razem wybraliśmy się w podróż do Indii, którą nazwano „Kwiecień z Indiami, czyli od Namaste do…”. Odbyły się wykłady prowadzone przez ludzi zafascynowanych indyjską kulturą, większość z nich była studentami lub absolwentami indologii. Nie obeszło się bez wykładów pomysłodawcy i organizatora projektu – Pana Michała Nitka, nauczyciela geografii w naszym Liceum.

Pierwszy dzień rozpoczął się prezentacją Pana Nitka wprowadzającą w festiwal. Zapoznaliśmy się z podstawowymi informacjami o Indiach – położeniem, warunkami klimatycznymi, podziałem kastowym i jego skutkami. Następnie odbył się pokaz klasycznego tańca indyjskiego bharatanatyam i odissi. Te wystąpienia jeszcze bardziej wprowadziły nas w klimat Indii. Później Pani Paulina Nowakowska, przedstawicielka Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu, zaprezentowała nam uwielbianą przez hindusów (ale już nie tylko) grę bilardową „Carrom”. Po objaśnieniu zasad mogliśmy sami spróbować zagrać. Następnie dzięki ciekawej prezentacji Pana Krzysztofa Gutowskiego zapoznaliśmy się z językami tego subkontynentu. Szczególnie spodobała nam się przedostatnia prezentacja przedstawiona przez Panią Agatę Wójt. Opowiedziała nam jak wygląda codzienne życie hindusów – była w Indiach kilkakrotnie, nawet po parę miesięcy.
Tego dnia odbył się również quiz przygotowany przez uczniów klasy II b. Po krótkiej przerwie zaprezentowała nam się studentka geografii – Pani Aleksandra Weremczuk. Poprowadziła wykład o chorobach, epidemiach i patologiach społecznych na Półwyspie Indyjskim.

Drugiego dnia tematyka pierwszych wykładów skupiała się na religii. Pomysłodawca i organizator – Pan Michał Nitek – wprowadził nas w ten wątek. Następnie mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, którzy przekazali nam wiedzę o hinduizmie i jego odłamach. To spotkanie nie skończyło się na samej prezentacji, otóż od razu po niej przedstawiciele odpowiadali na pytania zadawane z wielką ciekawością przez uczestników projektu.

Następnie Pan Tomasz Fedor – zawodnik Warsaw Hussars Cricket Club – zaprezentował bardzo popularną w Indiach dyscyplinę sportu – krykiet. Jest to indyjski sport narodowy. Dużo frajdy sprawiła nam próba gry – okazało się, że nie jest to takie proste, jak wyglądało na slajdach przedstawionej wcześniej prezentacji. Następnie mieliśmy okazję usłyszeć historie z podróży do Indii nauczycielki języka angielskiego naszego Liceum – Pani Katarzyny Ilewicz. W przerwie mieliśmy okazję do degustacji potraw kuchni indyjskiej. Jako ostatnia po raz kolejny wystąpiła Pani Aleksandra Weremczuk opowiadając o niezwykłych doświadczeniach i kontakcie z Indiami studentów geografii UW.

Projekt zakończył się rozdaniem nagród w konkursie wiedzy o Indiach oraz podziękowań dla osób współorganizujących projekt. Byli to: Ania Gontarz, Wiktoria Grabowska, Katarzyna Kacprowicz, Natalia Wiśniewska, Ola Borkowska, Paulina Bancerz, Ola Szymańska, Patrycja Lipka, Filip Jędrzejewski oraz Bartek Siadkowski.

24.04.2015 – Uroczyste zakończenie nauki w klasach trzecich.

23.04.2015 – Odbyło się uroczyste otwarcie naszych nowych boisk. Są to dwa boiska wielofunkcyjne – ze sztuczną trawą i nawierzchnią poliuretanową, bieżnią, siłownią na wolnym powietrzu oraz zeskocznią do skoku w dal. Wyposażono je w oświetlenie.

Uroczystość zgromadziła wielu gości – burmistrz Katarzynę Łęgiewicz, Przewodniczącego Rady Dzielnicy Ochota Witolda Dzięciołowskiego, zastępców burmistrza dzielnicy Grzegorza Wysockiego i Krzysztofa Kruka, naczelników wydziału oświaty Elżbietę Podkońską i infrastruktury Jana Leśkiewicza, dyrektorów sąsiednich placówek oświatowych.

Impreza odbyła się pod hasłem “Żyj zdrowo”. Zorganizowano pokaz fitnessu, w którym uczestniczyły panie burmistrz i dyrektor szkoły, tańca oraz wrestlingu. Odbyły się zawody sportowe. Za symboliczną kwotę można było kupić napisaną przez uczniów i profesjonalnie wydaną Książkę kucharską Słowackiego z przepisami na zdrowe dania. Poszczególne klasy przygotowały stoiska promujące zdrową żywność. Odbyły się też: wykład doktora Konrada Pszczołowskiego z Warszawskiego Uniwersytetu medycznego oraz szkolenia prowadzone przez studentów tejże uczelni, z którą współpracuje nasza szkoła.

Nagrodzono laureata plebiscytu na najlepszego sportowca naszej szkoły w obecnym roku szkolnym oraz zwycięzców poszczególnych rozgrywek. Trzy klasy zostały wyróżnione nagrodami za najlepsze stoiska ze zdrową żywnością – potrawami i przepisami na nie.

21.04.2015 – Wykład dla klasy 1c i 2c na temat “Zarządzanie czasem” przeprowadzony przez wykładowcę Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

21-22.04.2015 – V Wiosenny Bankowy Kongres Edukacyjny pod hasłem “Jak być świadomym uczestnikiem życia gospodarczego?”.

21.04.2015 – Wykład dla klasy 1c i 2c na temat “Animacje sztuki filmowej” przeprowadzony przez wykładowcę Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

18.04.2015 – W naszej szkole odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Psychologicznej, który organizujemy wraz z czasopismem “Charaktery”.

17-19.04.2015 – Zjazd absolwentów i maturzystów projektu Klasa BGŻ w Krakowie.

17.04.2015 – Wykład dr. Piotra Kardasza autora programów telewizyjnych i radiowych oraz książek przyrodniczych na temat zdrowego stylu życia.

13-17.04.2015 – Matury próbne dla klas drugich.

09.04.2015 – Wyjście klasy 2f do Muzeum Żydów Polskich.

Wyjście klasy 1d do Muzeum Narodowego na wystawę malarstwa Olgi Boznańskiej.

01.04.2015 – Dzień preorientacji zawodowej dla klas drugich.

Dzień solidarności z chorymi na autyzm.

30.03.2015 – Dzień Nauk Przyrodniczych.

27.03.2015 – Spotkanie z aktorem Stanisławem Sparażyńskim dla klasy 1e.
Wizyta w sejmie klasy 1a.

20.03.2015 – Dzień Frankofonii dla uczniów klas 1A, 1D, 1E oraz 2A, 2E i 2D. W programie francuskie imperium kolonialne, kolonie francuskie na mapie świata, frankofonia, co to waściwie jest?, wymiana z Francją i moźliwości wyjazdu do pracy we Francji.

Wyjście klasy 1c na zajęcia astronomiczne w Obserwatorium Astronomicznym.

Wspólne oglądanie zaćmienia słońca na terenie szkoły.

19.03.2015 – Wyjście klasy 2a na wykłady z prawa konsumenckiego (Uczelnia Łazarskiego).

Zajęcia z transplantologii dla klasy 1f prowadzone przez studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Próbna matura z WOS zorganizowana przez OKE.

16-18.03.2015 – Rekolekcje wielkopostne.

13.03.2015 – Wyjście klasy 3c na warsztaty w Głównym Urzędzie Statystycznym.

12.03.2015 – Uczniowie klasy 3c uczestniczyli w Festiwalu Matematyki organizowanym przez studentów Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej.

12.03.2015 – Odbyła się kolejna – III. edycja biegu w Łazienkach Królewskich z udziałem uczniów naszej szkoły jako wolontariuszy.

07-14.03.2015 – Obóz naukowy klas humanistycznych w Marózie.

06.03.2015 – Wizyta w szkole z-cy burmistrza Grzegorza Wysockiego i naczelnika Wydziału Oświaty Elżbiety Podkońskiej.

Kolejne spotkanie zespołu “Szkoły współpracy”.

Wizyta w sejmie klasy 1b.

05.03.2015 – Wyjście do TVP1 na nagranie programu “Świat się kręci” klasy: 1e, 2e, 3e.

02.03.2015 – Warsztaty językowe amerykańskich dyplomatów, którzy skończyli kurs języka polskiego, z uczniami klasy IId.

27.02.2015 – Rozpoczynamy udział w międzynarodowym projekcie finansowanym z Funduszu Wyszeradzkiego “Szkoły budują demokrację”. Biorą w nim udział szkoły z 5 państw.

27.02.2015 – Zajęcia klasy 1d w Muzeum Narodowym.

27-28.02.2015 – Nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

26-28.02.2015 – Odbył się XXIII Salon Edukacyjny w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zorganizowany przez “Perspektywy”, polegający na promocji szkół średnich. Warszawscy gimnazjaliści mieli okazję bliższego zapoznania się z ofertą liceów, techników i szkół zawodowych, porozmawiania z przyszłymi kolegami z klasy. Na IV piętrze Pałacu Kultury i Nauki przygotowane były stoiska dla placówek edukacyjnych. Uczniowie każdej ze szkół dołożyli wszelkich starań, aby ich liceum, bądź technikum sprawiało wrażenie wymarzonych szkół. Największy sukces odniosło Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie, niewątpliwie było najbardziej obleganym stanowiskiem podczas EXPO 2015r., głównie z powodu wyśmienitych przekąsek. Inną szkołą pozytywnie odebraną przez młodych ludzi było Technikum Elektryczno-Elektroniczne, które podczas Targów zapewniało przy swoim stanowisku dobrą muzykę, ze świetnym nagłośnieniem. W Pałacu Kultury pojawiły się również szkoły, które z powodu świetnej renomy, wysokiego poziomu, nie potrzebowały inwestowania w promocję, niestety, najczęściej takie stanowiska były omijane przez przyszłych licealistów. VII Liceum J. Słowackiego cieszyło się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów. Uczniowie najczęściej pytali o progi punktowe do poszczególnych klas, charaktery nauczycieli, uczących przedmiotów na poziomie rozszerzonym, ich sposób oceniania, a przede wszystkim o atmosferę panującą w szkole. Nie zabrakło pytań o języki obce, wybór trzeciego rozszerzenia, przedmioty dodatkowe, warsztaty. Niezaprzeczalnie najwięcej pojawiło się gimnazjalistek, dopytujących o klasę medialną i humanistyczną, co sugeruje, że w przyszłym roku szkolnym współczynnik maskulinizacji stale będzie utrzymywał się na niskim poziomie.

26.02.2015 – Klasa 1a rozpoczęła warsztaty w Muzeum Żydów, w których będą uczestniczyć różne klasy.

Klasa 2e miała zajęcia w Muzeum Wojska Polskiego.

Klasy matematyczno-informatyczne oglądały w kinie film “Teoria wszystkiego”.

24.02.2015 – Odbył się mecz matematyczny klas matematyczno-informatycznych.

24.02.2015 – Klasa 1e miała zajęcia na planie, na którym był kręcony film Miasto 44.

23.02.2015 – Klasa 1f miała w terenie zajęcia integracyjno – krajoznawcze.

20.02.2015 – Podczas uroczystego podsumowania projektu Teatr i Szkoła otrzymaliśmy pisemne podziękowania od teatru TR Warszawa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Każdy z obecnych otrzymał też płytę z zarejestrowanym spektaklem zrealizowanym przez uczniów klasy 2e na scenie TR Warszawa.

19.02.2015 – Reprezentacja dziewcząt zdobyła I miejsce w dzielnicy w piłce siatkowej dziewcząt.

12.02.2015 – Klasa 2f na wystawie w “Zachęcie” p.t “Postęp i higiena”.

11.02.2015 – Wyjście klas profilu matematyczno – informatycznego do kina na film “Gra tajemnic” o Enigmie.

10.02.2015 – Warszaty kl 3d w “Zachęcie”.

07.02.2015 – Odbyło się kolejne posiedzenie zespołu programu “Szkoła współpracy”.

26.01.2015 – Odbyło się posiedzenie Rady Programowej projektu Klasa BGŻ.

16.01.2015 – Odbyły się warsztaty z technik uczenia dla klasy 2e i 3e.

15.01.2015 – Odbyła się lekcja pokazowa dla warszawskich nauczycieli prowadzona przez p. Małgorzatę Malczyk i p. Elżbietę Rutkę – Wierzejską na temat edukacji globalnej.

Klasa 3f uczestniczyła w warsztatach na U.W.

14.01.2015 – Odbyła się moderowana przez uczniów debata przedstawicieli klas o współpracy uczniów z nauczycielami.

13.01.2015 – Rozpoczynamy systematyczny wolontariat podczas kolejnej imprezy sportowej – On the run.

Ogłoszono wyniki rankingu szkół ponadgimnazjalnych Perspektyw, znów mamy tytuł Złotej Szkoły!

12.01.2015 – Odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z dyrekcją szkoły na temat wyboru przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym.

11.01.2015 – WOŚP – Zbiórka pieniędzy przez wolontariuszy z naszej szkoły. Zebraliśmy 30 269,82 zł. W tym roku pracę sztabu w naszej szkole wspierali pracownicy Narodowego Banku Polskiego, którzy obsługiwali liczarkę do pieniędzy.

10.01.2015 – Studniówka.

18.01.2015 – Wigilia humanistów (klasy D i ich absolwenci).

17.01.2015 – Wigilia BGŻ (uczniowie i Stowarzyszenie Absolwentów).

15.01.2015 – Święto Szkoły.

13.12.2014 – Klasa 3b tworzyła paczkę dla trzyosobowej rodziny – mamy i dwójki dzieci. Pani Nadia 2 lata temu straciła stały dochód, przez co jej sytuacja materialna gwałtownie się zmieniła, a jedynym źródłem utrzymania stały się alimenty. Po odliczeniu wydatków na mieszkanie, miesięczny dochód na jedną osobę w tej rodzinie wynosi 123 zł. Kobieta swój dzień zaczyna od przygotowania dzieci do szkoły. Po zaprowadzeniu córeczki do przedszkola wraca i przegląda ogłoszenia o pracę, wysyła życiorysy do potencjalnych pracodawców, ciągle wierząc, że to może być ten dzień, w którym znajdzie pracę. Podczas nieobecności dzieci przygotowuje obiad dla siebie i swoich pociech tak, żeby było smacznie i tanio.

Popołudnia rodzina zawsze spędza razem, głównie na odrabianiu lekcji (syn ma dysleksję, więc potrzebuje dużo więcej czasu na przyswojenie wiedzy). Maciek, wyczuwając trudną sytuację finansową, przynosi dla siostry owoce, które dostaje w szkole. Rodzina najbardziej potrzebowała żywności i środków czystości. W klasowej paczce znalazły się również inne rzeczy: artykuły szkolne, ubrania, pościel, słodycze. Szlachetna paczka stwarza okazję do tego, by podarować rodzinie odrobinę radości. Jednak przede wszystkim to darczyńcy zyskują najwięcej, ponieważ nic nie uszczęśliwia bardziej, niż pomoc drugiemu człowiekowi. Ponadto jest to fantastyczna akcja, dzięki której każdy może zostać Świętym Mikołajem, szczególnie maturzysta.

10.12.2014 – Na scenie TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8 wystąpili nasi uczniowie. Podczas wieczoru finałowego projektu Teatr i Szkoła wystawili spektakl inspirowany dramatem Doroty Masłowskiej “Między nami dobrze jest”.

11.2014

Warsztaty “Jak być przedsiębiorczym nastolatkiem” dla klas 1b, 2b, 3b.

Realizacja projektu związanego z globalizacją przez klasy 1b i 2b.

17.11.2014 – W auli naszej szkoły odbył się I etap ogólnopolskiego Konkursu zatytułowanego „Wiedza o ubezpieczeniach społecznych”. Konkurs prowadzony jest w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i centralnym (konkurują trzyosobowe drużyny szkolne).

10.2014

Kontynuacja projektu “Teatr i Szkoła” (trwającego do grudnia)

Rozpoczęcie projektu “Patriotyzm jutra” przez klasę 2a (październik – listopad)

30.10.2014 – Warsztaty konsumenckie dla klas 1a i 1b.

23.10.2014 – Uroczyste podsumowanie Warszawskiej Olimpiady Młodzieży – wręczenie naszej szkole pucharu za zdobycie wicemistrzostwa w klasyfikacji ogólnej. Otrzymaliśmy 6 tysięcy na sprzęt sportowy.

16.10.2014 – Obchody Dnia Papieskiego – zbiórka pieniędzy na stypendia im. Jana Pawła II.

14.10.2014 – Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej.

13.10.2014 – Kawiarenka dla pracowników szkoły przygotowana przez uczniów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Dzień Bezpiecznego Komputera – zajęcia dla klas pierwszych przygotowane przez Rafała Węgrzyniaka ucznia klasy 2c.

Udział klasy 1a w programie “Nastolatek w samorządzie”.

06.10.2014 – Pielgrzymka maturzystów.

05-11.10.2014 – Odbyła się kolejna edycja programu Comenius organizowana we Włoszech. Uczestnicy wyjazdu byli zakwaterowani u rodzin w mieście Poggibonsi, małej miejscowości w regionie Toskania zamieszkiwanej przez ok.27 tys.osób. Poza programowo, pierwszym dniem wycieczki był pobyt w Mediolanie, drugim co do wielkości (po Rzymie) miastem Włoch. Zobaczyliśmy tam przede wszystkim Katedrę Mediolańską w stylu gotyckim, galerię Vittorio Emanuelle II, która jest najsłynniejszym miejscem handlowym Mediolanu z licznymi luksusowymi sklepami oraz bogatą architekturą, robiącą wrażenie na zwiedzających. W godzinach popołudniowych udaliśmy się na odpoczynek do Parku Sempione. Następnego dnia w Poggibonsi mieliśmy spotkanie z uczestnikami projektu w szkole I.I.S Roncalli, a po nim wycieczkę po okolicy. Tego dnia mieliśmy też pracę w grupach nad takimi tematami jak: marnowanie żywności, niedożywienie. Zajęcia odbywały się w grupach międzynarodowych i były one świetnym zadaniem do zintegrowania się. Podczas pobytu we Włoszech odwiedziliśmy także San Gimignano, miasto zwane „Manhattanem średniowiecza” ze względu na swoje słynne czworokątne wieże, które pełniły funkcje obronne i magazynowe. Miasto słynnie także z najlepszych lodów świata. Wieczorem opiekunowie z poszczególnych państw miieli za zadanie przyrządzić danie z przepisu wykorzystującego czerstwy chleb, po czym odbył się konkurs, które z państw zrobiło najlepszy posiłek. Projekt umożliwił nam także wyjazd do Sieny. Miasto zostało założone według legendy przez synów Remusa. Jest teraz ważnym centrum turystycznym wabiącym rzeszę turystów. Najsłynniejszymi zabytkami jest główny rynek Piazza del Campo z Palazzo Pubblico i Torre del Mangia. Mieliśmy szansę odwiedzić także Volterrę, miasto o licznych zabytkach i wielowiekowej historii sięgającej czasów etruskich i rzymskich. Volterra jest jednym z miejsc akcji książki „Księżyc w nowiu” autorstwa Stephenie Meyer. W ostatnim dniu wycieczki mieliśmy możliwość odwiedzić Florencję. Widzieliśmy Dzwonnicę Giotta, słynny plac Piazza della Signoria, z fontanną Neptuna, rzeźbą Dawida. W sobotę musieliśmy wyjechać z Poggibonsi i udać się w kierunku Mediolanu, by stamtąd odlecieć do Warszawy.

05.10.2014 – Nasi wolontariusze nie zwalniają tempa. Kolejna niedziela i kolejny raz wykazywali się swoją bezinteresowną pomocą przy organizacji imprez masowych. W niedzielę 05.10.2014 r. odbyła się kolejna, już 10 edycja „BIEGNIJ WARSZAWO”. W tegorocznym biegu na dystansie 10 km uczestniczyło ponad 11 tysięcy osób. Nie wszyscy zawodnicy, którzy stanęli na starcie ukończyli bieg. Na mecie zameldowały się 8872 osoby, w tym 3148 kobiet i 5724 mężczyzn. Poziom startujących był bardzo zróżnicowany. Zwycięzca uzyskał wynik 28:58 zaś ostatnia zawodniczka na mecie 1:37:29.

Tym razem do obowiązków naszych wolontariuszy należało zorganizowanie i obsługa punktu odżywczego znajdującego się na 5-tym kilometrze trasy. Punkt ten znajdował się w Alejach Ujazdowskich. Swoją pracę grupa 33 uczniów-wolontariuszy rozpoczęła już o godzinie 8-mej rano. W malowniczej scenerii, gdyż po jednej stronie jezdni znajdowały się Łazienki Królewskie a po drugiej Kancelaria Premiera R.P., składali stoły a następnie przygotowywali napoje dla uczestników biegu. Start z ul. Czerniakowskiej miał miejsce o godzinie 11.15. Czołowi zawodnicy dotarli do naszego punktu już po niespełna 15 minutach. A potem z każdą chwilą narastała fala biegnących, by po kilku minutach zmienić się w zwarty tłum poruszający się cała szerokością obu jezdni Alei Ujazdowskich. I tak przez kilkadziesiąt minut wolontariusze pomagali ugasić pragnienie tysiącom uczestników, biegających w tym roku w jaskrawożółtych koszulkach. Po chłodnym choć słonecznym poranku, pogoda rozkręcała się z każdą minutą. A zresztą po rozpoczęciu biegu nikt już na chłód nie narzekał – tyle było pracy. Gdy ostatni biegnący minęli nasz punkt odżywczy trzeba było jeszcze: zdemontować i zapakować stoły; posprzątać puste butelki po wodzie i tysiące plastikowych kubków; zabrać tysiące plastikowych nakrętek (bo przecież akcja zbierania nakrętek w szkole wciąż trwa). Około godziny 14-tej praca wolontariuszy dobiegła końca.

04-11.10.2014 – Wymiana młodzieżowa z Włochami.

03-08.10.2014 – Wymiana młodzieżowa z Francją.

03.10.2014 – Bezpłatny, zorganizowany przez rodziców pokaz filmowy dla uczniów i nauczycieli (“Miasto 44” Jana Komasy).

09.2014

Realizacja projektu “Wybierz studia” przez klasy trzecie (wrzesień – październik).

Kontytuacja programu “lekcje w ZUS”.

Rozpoczęcie nowego projektu wymiany międzynarodowej z Portugalią.

Wycieczki klasowe, m.in. Kraków, Łódź, Góry Świętokrzyskie.

28.09.2014 – 36 MARATON WARSZAWSKI.

W tegorocznym biegu uczestniczyło prawie 7 tysięcy osób. Wszystkim im należą się brawa i gratulacje za ambicję, hart ducha i ogromny wysiłek, którego się podjęli. Ale nie o wynikach sportowych będzie tutaj mowa. Skoro nie o wynikach sportowych, to o czym ??? O NASZYCH WOLONTARIUSZACH !!!

Kiedy wielu z Was w niedzielny poranek jeszcze smacznie spało, przewracając się na drugi bok, oni już o 7:45 mieli zbiórkę w wyznaczonym przez organizatorów punkcie odżywczym numer 13. Przypadał on na 35 kilometrze trasy liczącego 42 km 195 m maratonu. Nasza dzielna dwudziestka przy jesiennej, słonecznej pogodzie uwijała się jak w ukropie by zmęczonym i spragnionym maratończykom, którym do pokonania zostało jeszcze ok. 7.5 km trasy, podać wodę i banany. Ostatni biegnący minęli nasz punkt odżywczy już po godzinie 14-tej i dopiero wtedy, po likwidacji punktu, praca wolontariuszy dobiegła końca. Za ten wielogodzinny trud i wysiłek szkoła otrzymała dyplom z podziękowaniami od organizatorów maratonu a wolontariusze wdzięczność uczestników. Satysfakcja osobista z poświęconego czasu – BEZCENNA.

25-27.09.2014 – Sesja poświęcona kulturze antycznej klasy 1D (Warszawa, Nieborów, Arkadia).

26.09.2014 – Ślubowanie klas pierwszych.

17-19.09.2014 – Obóz naukowy klasy 1f.

16.09.2014 – Udział klasy 3c w projekcie poświęconym pamięci o ofiarach wojny (konferencja w Muzeum Powstania Warszawskiego, wycieczka do Oświęcimia). „Podróż Pamięci. Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz II-Birkenau”.
Taki tytuł nosiło wydarzenie, w którym do udziału zaproszona została nasza Szkoła. Projekt podzielony był na dwie części. Pierwszą stanowiło spotkanie z członkami Stowarzyszenia Więźniów – Byłych Dzieci Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych. Odbywało się ono w Muzeum Powstania Warszawskiego dnia 16 września. Zaproszeni goście podzielili się z młodzieżą swoimi tragicznymi wspomnieniami z okresu Powstania Warszawskiego i pobytu w obozach koncentracyjnych.

Drugą część projektu stanowiło zwiedzanie terenu byłego KL Auschwitz – Birkenau, które odbyło się 26 września. Dzięki podziałowi na małe grupy każdy mógł poznać tragiczną historię tego miejsca i skazanych w nim na niewyobrażalne cierpienie ludzi.

Na terenie obozu koncentracyjnego odbyła się ceremonia upamiętniająca ofiary i deportowaną ludność cywilną z Warszawy. W uroczystości uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia Więźniów – Byłych Dzieci Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych.

15.09.2014 – Spotkanie dyrekcji szkoły z rodzicami klas pierwszych.

03-06.09.2014 – Obóz naukowy klasy 2f.

01.09.2014 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, koncert muzyczny uczniów.

30.08-09.09.2014 – Obóz naukowy klas z rozszerzonym nauczaniem wychowania estetycznego (1d, 2d, 3d).

08.2014

Otrzymanie tytułu Szkoły Odkrywców Talentów.

Remont sklepiku, powstanie kawiarenki dla uczniów.

Rozpoczęcie budowy nowych boisk.

07.2014

Obóz integracyjny Klasy BGŻ.