Wydarzenia bieżące – rok szkolny 2024/2025
14.04.2025 klasa 3b uczestniczyła w warsztatach "Model bizneso wy Canvas" w Centrum Doradztwa Zawodowego WCIES
Uroczyste przekazanie statuetki symbolizującej prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej
14.03.2025 dyrektor szkoły Agata Dowgird oraz Starsza Ambasador EPAS Małgorzata Malczyk wzięły udział w uroczystości przekazania statuetki symbolizującej prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej w ramach programu EPAS – Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego, która odbyła się w innej szkole EPAS - LXIII LO im. Lajosa Kossutha w Warszawie. Statuetkę przekazał pan Attila Vincze, koordynator programu EPAS w liceum Európa 2000 z Budapesztu, Węgry. Uroczystość zaszczycił obecnością dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie Witold Naturski, burmistrz dzielnicy Ursynów Robert Kempa oraz przedstawiciele Ambasady Węgier w Warszawie. Młodzież z Kossutha wykonała koncert pieśni i piosenek z różnych zakątków Europy w myśl motta Unii Europejskiej „zjednoczeni w różnorodności”.
Zdjęcia i relacja na stronie LXIII LO im. L. Kossutha https://lo63.ursynow.warszawa.pl/statuetka-prezydencji-polski-w-naszym-liceum/#more-22614
Odkrywanie talentów – warsztaty klasy 3e
28 lutego uczniowie klasy 3e o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym wzięli udział w warsztatach „Poznajemy swoje talenty” organizowanych przez WCIES w Warszawie. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży, jak ważna jest znajomość własnych mocnych stron i ich świadome wykorzystywanie w życiu codziennym oraz przyszłej karierze.
Zaczęło się od zmiany myślenia o talentach – okazuje się, że nie są one zarezerwowane wyłącznie dla sportowców, artystów czy geniuszy matematycznych! Następnie każdy uczestnik wypełnił test Gallupa, który pomógł mu odkryć pięć dominujących talentów spośród 34 możliwych. To narzędzie pozwala lepiej zrozumieć swoje naturalne predyspozycje i wykorzystywać je w nauce, pracy, a nawet w codziennych relacjach z innymi.
Gdy już poznaliśmy swoje mocne strony, przyszedł czas na wyzwanie – w zespołach zaprojektowaliśmy studniówkę marzeń. Powstały cztery kreatywne koncepcje, a jedna z nich była szczególnie ambitna – zakładała organizację tego wyjątkowego wydarzenia na egzotycznej wyspie Bali. Teraz pozostaje tylko znaleźć osoby z talentem organizatorskim, które pomogą wcielić ten pomysł w życie!
Warsztaty były świetną okazją do refleksji nad własnym potencjałem, a także do pracy zespołowej i kreatywnego myślenia. Dziękujemy organizatorom i prowadzącym za inspirujące zajęcia!
24 lutego 2025 r. uczniowie klasy 3e o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym wzięli udział w warsztatach organizowanych przez WCIES w ramach projektu „Warszawski Licealista”. Zajęcia odbyły się w siedzibie firmy AstraZeneca w Warszawie i okazały się niezwykle inspirujące.
Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję przekonać się, że nie tylko studia medyczne, ale również kierunki okołomedyczne otwierają szerokie perspektywy zawodowe, umożliwiając pracę w międzynarodowych zespołach. Dowiedzieli się także, że kluczowe kompetencje w tej branży to umiejętność pracy zespołowej oraz dokładność.
Warsztaty na długo pozostaną w naszej pamięci – nie tylko ze względu na wartościowe doświadczenia, ale także… wyjątkowo smaczny poczęstunek! Niektórzy uczniowie żartowali, że mogliby rozpocząć karierę w AstraZeneca, pod warunkiem że firmowe lunche byłyby zawsze tak wyśmienite.
Więcej informacji https://um.warszawa.pl/waw/wcies/-/warszawski-licealista-w-dzialaniu-
Kostia z Grecji i Ana Maria z Hiszpanii uczą o Europie
25.02.2025 naszą szkołę odwiedziły wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności i przeprowadziły warsztaty o wolności podróżowania w Unii Europejskiej i wspólnej walucie euro. Uczestniczyli w nich uczniowie klas IIA i IIB z grup językowych p. Grażyny Uchman i p. Małgorzaty Malczyk. Warsztaty miały formę interaktywną i odbywały się w języku angielskim. Dzięki nim uczniowie zwiększyli wiedzę z zakresu edukacji obywatelskiej, finansowej i najnowszej historii Europy.
20 grudnia - wigilia klasy 4e
19 grudnia - przedświąteczne wyjście klasy prawno- medialnej (4a) z wychowawcą, Emilianem T. Kowalcze, do kina na film Ridleya Scotta "Gladiator II"
17 grudnia - nasza szkoła – wzorem lat ubiegłych – wzięła udział w ogólnopolskiej akcji “Szlachetna Paczka “. Uczniowie wszystkich klas (a także Rodzice) zaangażowali się w przygotowanie prezentu dla potrzebującej rodziny. Produkty żywnościowe, chemiczne, przybory szkolne, artykuły gospodarstwa domowego i ubrania były znakiem naszej troski i solidarności z najbardziej potrzebującymi. Ufamy, że przyniosły iskrę radości w ten świąteczny czas.
9.12.2024 - klasa 1A reprezentowała VII LO na uroczystości obchodów 102. rocznicy wyboru Gabriela Narutowicza na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Samorząd klasy złożył wieniec kwiatów pod pomnikiem prezydenta na placu jego imienia w Warszawie.
Projekt eTwinning z Belgią, Portugalią (Terceira na Azorach) i Gujaną Francuską
28.11.2024 odbyło się pierwsze spotkanie uczniów biorących udział w projekcie eTwinning „Young European Citizens”. Łączyliśmy się online z partnerami w Matoury w Gujanie Francuskiej. Pierwsze spotkanie miało charakter zapoznawczy – odpowiadaliśmy na pytania dotyczące Polski i sami pytaliśmy o egzotyczny kraj leżący na rubieżach Unii Europejskiej. Tak, administracyjnie jest to departament Francji położony w Ameryce Południowej, między Surinamem i Brazylią, nad Oceanem Atlantyckim! Uczniowie przedstawili prezentacje o swoich szkołach, miastach i krajach, a na zakończenie zagrali w kahoota o Polsce i Gujanie Francuskiej (pytania ułożone naprzemiennie), którego sami przygotowali.
25.10.2024 - klasy 2d i 3b pod opieką p. Zuzanny Chruścikowskiej uczestniczyły w lekcji muzealnej "Między rzeczywistością a konwencją.", zrealizowanej w ramach wystawy czasowej poświęconej malarstwie Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym. Uczniowie mieli okazję podziwiać ponad 100 prac artysty, pochodzących ze zbiorów muzealnych oraz prywatnych, które zostały uporządkowane zgodnie z tematyką jakiej poświęcał swoje prace. Była to okazja do nowego, krytycznego spojrzenia na malarstwo Chełmońskiego.
21.10.2024 - klasa 3b uczestniczyła w warsztatach z ratownictwa medycznego - pierwsza pomoc
9.10.2024 - klasa 3a na wycieczce klasowej "Śladami Lalki"
3D na nowatorskich warsztatach w Zamku Królewskim w Warszawie
8 października 2024 roku klasa humanistyczna 3D pod opieką nauczycielek Ewy Karpińskiej i Małgorzaty Malczyk uczestniczyła w zajęciach opracowanych przez Dział Edukacji Zamku Królewskiego Ciało w kulturze. Składały się one z trzech części: oprowadzania z edukatorką po wybranych 4 dziełach znajdujących się w przestrzeni Zamku, warsztatach z kartami pracy, które obejmowały reprodukcje innych dzieł, również sztuki współczesnej i nowoczesnej oraz prezentacji rezultatów przemyśleń, interpretacji i dyskusji grupowych ponownie w odniesieniu do dzieł z zamkowych kolekcji. Były to pierwsze warsztaty tego typu, które nie skupiały się na tradycyjnym zwiedzaniu i wykładach z historii sztuki, lecz stały się okazją do potraktowania tekstów kultury jako punktu wyjścia do sposobów ujęcia tematu ciała i przedstawienia go na przestrzeni wieków i teraz. Właśnie odniesienie do współczesności i możliwość interpretacji w gronie rówieśniczym, dzielenia się emocjami, brak oczekiwania „prawidłowych” odpowiedzi, swoboda wypowiedzi i dowolność interpretacji oraz wzbudzenie zaciekawienia do dalszej eksploracji świata sztuki były tym, co uczniom szczególnie przypadło do gustu. O to chodziło autorkom warsztatów, które niezwykle ciepło przyjęły przekazane uwagi zwrotne i były oczarowane sposobem pracy i zaangażowaniem uczniów i uczennic z naszego liceum.
2-4 X 2024 – Klasa 4a (prawno- medialna) z wychowawcą i autorem programu wycieczki - Emilianem T. Kowalcze oraz opiekunką, udała się do śladami Mickiewicza, Kraszewskiego itp. do barokowego Drezna, malowniczej średniowiecznej Miśni oraz imponującego Moritzburga. Zwiedzaliśmy m.in. miśnieńską Manufakturę i Muzeum Porcelany, Starówkę ponad 1000-letniego miasta z pięknymi domami, fontannami, zamkiem i katedrą, monumentalny zamek Moritzburg na wyspie, Stare i Nowe Miasto Drezna, w tym muzea, Galerię Starych Mistrzów (od antyku do XIX w.), Muzeum Kraszewskiego, Albertinum (Galerię Nowych Mistrzów, od XIX do XXI w. w tym: romantyków, impresjonistów, ekspresjonistów, secesjonistów itd.), liczne gmachy, świątynie katolickie i protestanckie, teatry, dziedzińce, pomniki, kamienice i podwórza. Byliśmy na jesiennym drezdeńskim jarmarku w centrum oraz wieczornym spacerze z iluminowanymi zabytkami miasta nad Łabą.
Emilian Tomasz Kowalcze
Europejski Dzień Języków
27.09.2024 r. (z jednodniowym poślizgiem) odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków organizowane przez nauczycielki języka angielskiego – Grażynę Uchman, Małgorzatę Malczyk, Joannę Michalak i Annę Gawłowską – na lekcjach języka angielskiego dla wszystkich klas 1-3. Uczniowie pracowali w zespołach, w których mierzyli się z różnorodnymi zadaniami lingwistycznymi. Przeszli przez turniej wiedzy o językach, nie tylko europejskich, gdzie liczyła się zarówno wiedza, jak i umiejętność korzystania ze źródeł, a także szybkość wykonania zadań. Grali w gry, w wersji analogowej i elektronicznej (kahoot), które zawierały elementy wiedzy z geografii, historii oraz dużo dobrej zabawy. W organizacji Dnia pomagali ochotnicy: Franciszek Budzewski z IIB, Witold Hejduk z IIB, Szymon Kowalczyk z IIA, Małgorzata Pyrża z IIA i Marcin Fedyna z 4E.
18 września klasa 3B z p. Zuzanną Chruścikowską uczestniczyła w spacerze po Warszawie śladami "Lalki" Bolesława Prusa, wczuwając się w bohaterów powieści z lat 80. XIX wieku.
Wizyta w Europa Experience
17.09.2024 r. grupa 22 uczniów i uczennic wyjeżdżających w październiku tego roku na EUROSCOLĘ do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wzięła udział w grze pokazującej proces tworzenia prawa w Unii Europejskiej. Uczniowie zostali podzieleni na 4 frakcje parlamentarne, które musiały odnieść się do 2 propozycji ustaw, aby je poprzeć lub odrzucić. W procesie ucierania stanowisk korzystali z opinii ekspertów, głosu społeczeństwa oraz byli pod wpływem bieżących wydarzeń, do których musieli na gorąco odnosić się w komentarzach dla mediów i stawiać czoła nieraz natarczywym dziennikarzom. Dostęp do materiałów medialnych i danych na temat stanowisk poszczególnych graczy i grup, których tworzone prawo ma dotyczyć odbywał się poprzez multimedia specjalnie zaprogramowane dla gry. Stanowiska wobec propozycji ustaw prezentowali obywatele Unii Europejskiej oraz urzędnicy instytucji unijnych w swoich rodzimych językach. Oczywiście wypowiedzi zostały przetłumaczone na polski (napisy), ale uczniowie mieli dodatkową okazję posłuchać kilkunastu z 24 języków obowiązujących w Unii Europejskiej. Zadanie wymagało współpracy i poszukiwania poparcia dla swojego stanowiska. Uczniowie musieli w zwięzłych słowach (1 lub 2 minuty na wypowiedź) przedstawiać decyzje zajmowane przez frakcje, podobnie jak to się dzieje podczas obrad Parlamentu Europejskiego.
Gra okazała się niezwykle angażująca i pouczająca. Była to doskonała lekcja wychowania obywatelskiego, dlatego śmiało można zarekomendować wizytę w gościnnych progach Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie wszystkim klasom o zainteresowaniach społecznych i politycznych, a także przyszłym prawnikom.
A wszystko opisały i sfotografowały Starsze Ambasadorki EPAS Małgorzata Malczyk i Grażyna Uchman.
W dniu 11 września klasy 2a i 3a odbyły spacer śladami książki „Dziewczyny ze Słowaka”. Autorka książki Maria Paszyńska opowiedziała o losach kliku absolwentek.
2 września - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025