Wydarzenia bieżące – rok szkolny 2022/2023

31 marca 2023 - 2a z wychowawcą, Emilianem T. Kowalcze: Akademia Filmowa (cykl roku drugiego) cz.7 w drugim roku. Wykład Andrzeja Bukowieckiego oraz pokaz filmu "Kanał" Andrzeja Wajdy.

Dnia 30 marca świętowaliśmy wspólnie 131 rocznicę urodzin pioniera analizy funkcjonalnej Stefana Banacha, poznając przy tym ciekawostki z jego życia. Kto by pomyślał, że, gdyby nie przypadkowe spotkanie z Hugo Steinhausem na Plantach, świat mógłby nigdy o Nim nie usłyszeć.
Z lekcji prowadzonych przez uczniów mogliśmy dowiedzieć się między innymi, dlaczego nie ma Nagrody Nobla z matematyki, czy chat GPT zdałby za nas maturę, jak mnożą na innych kontynentach, czym jest tajemnicza liczba e czy też jak wyglądają krzywe stożkowe.
Poznaliśmy historię łamania kodu Enigmy i dowiedzieliśmy się czym są bryły platońskie, metoda Monte Carlo, a także poznaliśmy niektóre zagadki i paradoksy matematyczne. Ponadto zapoznaliśmy się z historią kobiet w matematyce oraz praktycznie stosowaliśmy statystykę w metodach badawczych. Przypomnieliśmy sobie dowody niewymierności oraz rozwiązywaliśmy zagadki matematyczne. Ech! Na koniec poznaliśmy zwycięzcę konkursu na najciekawszą lekcję prowadzoną tego dnia. W tym roku to klasa 1a będzie miała okazję brać udział w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik i do Planetarium.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom. Wszystkie Wasze prezentacje były naprawdę interesujące? Gratulujemy!

Dnia 27.03 w Auli szkoły odbyło się bardzo interesujące spotkanie naszych uczniów z p. Magdaleną Parys, laureatką Literackiej Nagrody Unii Europejskiej za powieść Magik (I tom trylogii berlińskiej). Podczas spotkania autorka opowiadała o swoich dziełach, odpowiadała na pytania naszych uczniów, sypała żartami i anegdotami ze swojego życia. Dziękujemy pani Justynie Winiarczyk za zorganizowanie tego spotkania, osobom czytającym fragmenty prozy i liczymy na więcej!
Fot. Michał Skórka

      

23.03 uczniowie klasy 1b uczestniczyli w Ochockich Targach edukacyjnych

23.03 w drugim turnieju o Puchar Słowaka zwyciężył uczeń klasy 2a Milan Szabłowski. Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju za pomoc i sportową postawę.

16.03.2023 - pierwsze z czterech spotkań online z uczniami i nauczycielami z miasta Irpień koło Kijowa

10.03.2023 - Wyjście klasy 1b na wystawę multisensoryczną "Save the planet"

08.03.2023 - Warsztaty dla klas: 1c, 2c i 2d pod hasłem "Zaplątani w sieci" zrealizowane w ramach projektu "Świadomi w sieci 2022"

8 marca 2023 - 2a zajęcia z Akademii Filmowej cz. 6 (drugiego roku kursu). Prelekcja p. Andrzeja Bukowieckiego oraz pokaz filmu - "Pół żartem, pół serio" - reż. Billy Wilder

07-08.03.2023 - Dni Preorientacji Zawodowej dla klas trzecich

2 marca 2023 - Klasa 2a (prawno- medialna): Akademia Filmowa cz. 5 (drugiego roku kursu). Prelekcja p. Andrzeja Bukowieckiego oraz pokaz filmu - "Siódma pieczęć" Bergmana

01.03.2023 - klasa prawno- medialna 2a z wychowawcą- Emilianem T. Kowalcze - uczestniczyła w Technikum nr 7 (daw. "Kolejarz") w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci o "Żołnierzach Wyklętych" z udziałem władz samorządowych dzielnicy Ochoty

10.02.2023 – wycieczka klasy 2a (prawno- medialnej) z wychowawcą- polonistą Emilianem T. Kowalcze do Muzeum Literatury w Warszawie. Zwiedzanie wystaw stałych oraz lekcja muzealna na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza

10.02.2023 - w szkolnej auli dla osób chętnych odbył się turniej szachowy

     

9.02.2023 - EUROSCOLA – SPOTKANIE HYBRYDOWE W STRASBURGU Zobacz więcej

08.03.2023 - Warsztaty dla klas: 1c, 2c i 2d pod hasłem "Zaplątani w sieci" zrealizowane w ramach projektu "Świadomi w sieci 2022"

Czytanie z Amorem
09.02.2023 – Odbyła się cykliczna impreza szkolna „Czytanie z Amorem”– obok październikowego ,,Czytania z dreszczykiem” ciesząca się dużą popularnością – odbyła się w auli liceum. W wydarzeniu wzięli udział:
1.Pan Emilian Kowalcze „Ta miłość niewyznana” Przemysław Gintrowski
2.Marta Szabelska 3a „Miłość od pierwszego wejrzenia” W. Szymborska
3.Pani Agata Dowgird „Do M” A. Mickiewicz
4. Zuzanna Bałazy z klasy 2a „Oczy me pełne” L. Staff
5.Pani Anna Cięgotura „Do panny Laury R.” A. Asnyk
6.Wiktoria Miśkiewicz z klasy 3a „Trzeba marzyć” J. Kofta
7.Pani Alicja Bania fragmenty „Tredowatej” H. Mniszkównej
8. Maja Strzałkowska z klasy 3a fragment E. A. Poe „Opowieści niesamowite”
9. Magdalena Termion z klasy 2a „Ty przychodzisz jak noc majowa” B. Leśmian
10. Lena Stańczyk z klasy 2d zaśpiewała przy akompaniamencie Bartłomieja Klusa z klasy 3 c fragmenty „Świtezianki” A. Mickiewicza

   

Dnia 29.01.2023r. w naszej szkole zorganizowany został Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pod czujnym okiem nauczycieli i przedstawicieli banku, liczyliśmy pieniążki uzbierane do puszek przez dzielnych wolontariuszy. W sumie udało się im zebrać 76598,02PLN! Dziękujemy bardzo wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, osobom liczącym i dowodzącym. Grajmy do końca świata i jeden dzień dłużej! SIEMA!
Fot. Krystyna Stephenson, Justyna Winiarczyk, Michał Skórka, z archiwum Wolontariuszek.

27.01.2023 - spacer rekreacyjno- dydaktyczny kl. 2a (prawno- medialnej) z wychowawcą Emilianem T. Kowalcze po Parku Krasińskich w Warszawie wraz z podziwianiem Pałacu Krasińskich, cennego zabytku Warszawy

27.01.2023 - kl. 2a (prawno- medialna) z wych. Emilianem T. Kowalcze, reprezentując VII LO im. J. Słowackiego, uczestniczyła pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w państwowych uroczystościach 18 Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W planie uroczystości znalazły się m.in.: modlitwa ekumeniczna, składanie wieńców, przemówienia przedstawicieli władzy państwowej i samorządowej, występy artystyczne aktorek Teatru Żydowskiego (deklamacja wiersza i pieśń "Warszawo ma"). Tego dnia można było w okolicy miejsca obchodów przejechać się zabytkowym tramwajem z oznaczeniem gwiazdą Dawida w miejscu numeru linii.

26 stycznia 2023 r. klasa 1b wzięła udział w lekcji muzealnej poświęconej sztuce średniowiecznej w Muzeum Narodowym. Była to świetna okazja do dyskusji dotyczącej różnic między stylem romańskim a stylem gotyckim w oparciu o prawdziwe artefakty.

24 stycznia 2023 - Kl. 2a: Akademia Filmowa cz. 4 (drugiego roku kursu). Prelekcja p. Andrzeja Bukowieckiego - kino europejskie, kino włoskie oraz pokaz filmu. F. Felliniego "La Strada"
16 stycznia 2023 - W kl. 2a: Akademia Filmowa odc.3. 2-ego roku cyklu. Jak to z kinem dźwiękowym było? Na wesoło, komedia poprzedzona prelekcją Andrzeja Bukowieckiego. Pokaz filmu: "Deszczowa piosenka"

W dniach 5-10 grudnia obchodziliśmy JUBILEUSZ SETNEJ ROCZNICY NADANIA SZKOLE IMIENIA JULIUSZA SŁOWACKIEGO

10 grudnia 2022 (sobota) - spotkania dawnych klas na terenie szkoły w kawiarenkach przygotowanych przez uczniów

między 10.00 a 16.00 rozgrywki sportowe zgłoszonych zespołów uczniów i absolwentów w hali sportowej

9 grudnia 2022 (piątek)

godz. 9.00 msza święta w kościele św. Jakuba przy placu Narutowicza w Warszawie

godz. 10.30 główna uroczystość z udziałem zaproszonych gości

5-8 grudnia - spotkania, panele, spektakle, konkursy dla uczniów VII LO

8 grudnia - spektakl "Balladyna" i wywiad z pracownikami szkoły

7grudnia (środa) - spotkanie z absolwentem - astronomem Przemysławem Mrozem  i wykład siostry na temat Ewy Matuszewskiej, wieczornica

 

6 grudnia (wtorek) - Turniej piłkarzyków i futsal

      

5 grudnia - szlachetna paczka

28 listopada 2022 - Kl. 2a (prawno- medialna): Akademia Filmowa spotkanie drugie 2. roku cyklu. Hollywoodzkie produkcje, western jako gatunek- prelekcja Andrzeja Bukowieckiego oraz pokaz filmu "Dyliżans". Polski przedwojenny film dźwiękowy: "Piętro wyżej" w reż. Lejtesa

Relacja ze szkolenia dla Młodszych Ambasadorów EPAS

Dnia 18.11.2022 uczennice naszej szkoły – Alicja Ziółek, Ola Prysłopska i Nina Miszkiewicz – wzięły udział w szkoleniu dla młodszych ambasadorów w programie EPAS. Uczestniczki miały możliwość zaprezentowania prowadzonych w liceum aktywności związanych z Unią Europejską, mogły wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi europejskich wartości oraz aktywnie brały udział w tworzeniu "scenariuszy przyszłości", w których opisywały losy młodych Europejczyków. Wykazały się w dyskusji na temat klimatu oraz edukacji. Zobowiązały się do kontynuowania projektów edukacyjnych podejmowanych w ramach programu EPAS oraz do szerzenia wiedzy na ich temat w naszym liceum oraz poza nim. Było to niezwykłe spotkanie, które umożliwiło poznanie reszty społeczności zaangażowanej w projekt oraz zmotywowało do dalszej pracy i poszerzania swoich kompetencji.

Wydarzenie w Brukseli „When Traditional Education Meets Non-formal”
Drodzy Uczniowie,
17.11.2022 wzięłam udział w wydarzeniu organizowanym przez Parlament Europejski w Brukseli pod hasłem „When Traditional Education Meets Non-Formal”. Uczestniczyło w nim ok. 150 nauczycieli ze szkół EPAS oraz młodych działaczy organizacji działających w obszarze edukacji obywatelskiej z Unii Europejskiej oraz państw kandydujących, a nawet przedstawiciele mniejszej połowy Zjednoczonego Królestwa, która nie głosowała za Brexitem. Celem spotkania była wymiana doświadczeń, nawiązanie współpracy, zgłaszanie inicjatyw i pomysłów w sferze formalnej i nieformalnej edukacji prodemokratycznej. W dwóch godzinnych turach omawialiśmy w grupach 16 inicjatyw zgłoszonych przez uczestników. Wystąpiłam z pomysłem stworzenia międzynarodowej sieci i platformy dla szkół EPAS, gdzie można by poszukiwać partnerów do projektów, podejmować współpracę online, organizować dla szkół webinaria i spotkania z eurodeputowanymi z różnych państw UE. Okazało się, że moja inicjatywa spotkała się z największym odzewem nauczycieli i byliśmy największą grupą dyskusyjną. Spisaliśmy nasze postulaty, oczekiwania i pomysły na działania oraz stworzyliśmy listę kontaktów.
Jeszcze podczas podsumowania kolejnego roku działań w programie EPAS w czerwcu 2022 roku zgłosiłam pomysł nawiązania kontaktów ze szkołami z Ukrainy, aby podtrzymać entuzjazm tamtejszej młodzieży dla przynależności do Europy i pokazać, że zwykłym ludziom z UE też zależy na przyjęciu ich do europejskiej rodziny. Biuro Parlamentu Europejskiego w Warszawie uznało, że listopadowe forum w Brukseli będzie świetną okazją do zgłoszenia tego pomysłu w międzynarodowym gronie i dlatego mnie tam skierowano. Spotkałam młodą Włoszkę z YouthHub, która przyjechała z podobnym pomysłem na przyciągnięcie młodzieży z krajów Partnerstwa Wschodniego do Unii Europejskiej. Po burzy mózgów wyłonił się pomysł szerokiego projektu, któremu nadałam nazwę „EPASing the Eastern Partnership Schools – Where the West Meets the East”. Chcemy pokazać w nim różnorodność kulturową Europy, uczyć się wzajemnie od siebie, podtrzymywać przyjacielskie kontakty między zwykłymi ludźmi, zgodnie z mottem Unii Europejskiej: zjednoczeni w różnorodności.
Na zdjęciach omawiam rezultaty obrad i wnioski (każdy pomysłodawca miał na to zaledwie minutę); trzymam rulon papieru z zapisanymi pomysłami do przekazania PE i prowadzę dyskusję.
Wasza “pani od angielskiego i współpracy międzynarodowej” – Małgorzata Malczyk

   

10 listopada uczniowie klasy 1a kontynuowali porządki na grobach naszych absolwentów i nauczycieli. Wraz z wychowawcą Grzegorzem Świderskim i nauczycielem wos-u Markiem Ciasiem odwiedzili Cmentarz Powązki Wojskowe. Zapalili lampki i zostawili pamiątkowe karty naszego liceum.

10 listopada 2022 nasi uczniowie uczestniczyli w obchodach Dnia Niepodległości organizowanych przez Urząd Dzielnicy Ochota

     

10 listopada - w szkolnej auli odbyła się "Wieczornica-wspomnienie zmarłych absolwentów naszej szkoły".

    

26 października - klasa 2a - Akademia Filmowa (inauguracja drugiego roku)- historia kina /kontynuacja/. odc. 1 nowego roku: narodziny kina dźwiękowego- prelekcja. Pokaz filmu "Śpiewak jazzbandu". Ekspresjonizm w kinie- "M jak morderca".

25 października

Uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą Grzegorzem Świderskim i nauczycielem wos-u Markiem Ciasiem, udali się na cmentarz Stare Powązki w celu uporządkowania grobów nauczycieli i absolwentów VII LO, tym samym podtrzymali wieloletnią tradycję naszego liceum. Wśród ważniejszych grobów licealiści odwiedzili grób Heleny Kasperowiczowej, pierwszej dyrektor naszej szkoły. Uczniowie pozostawili na grobach znicze i kwiaty zebrane przez społeczność szkolną i zostawili pamiątkowe wizytówki z logo VII LO.

7 października- nasze piękne patio

klasa 2a z wychowawcą, Emilianem T. Kowalcze, dzięki współpracy z rodzicami, mianowicie Panią sędzią Małgorzatą Szymkiewicz-Trelką, uczestniczyła w zajęciach (warsztatach, zwiedzaniu i lekcji - rozprawie sądowej) w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Lekcji- rozprawie przewodniczyła Pani sędzia Joanna Radzyńska- Głowacka.

5 października - wyjście 7-u klas do Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. J. Kiepury na spektakl wg tekstów K.I. Gałczyńskiego "Koń by też pisał wiersze, gdyby mu dać 100 zł". Po nim odbyła się lekcja teatralna dla młodzieży.

4 października - integracja klasy 1b

 

26 września w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków uczniowie z grupy C2 z klas 1a i 1c pod opieką nauczycielki języka angielskiego Małgorzaty Malczyk wzięli udział w warsztatach językowych An Ghaeilge - Introduction to the Irish language. Prowadził je pan Dominic, pracownik Ambasady Irlandii w Polsce, który przybliżył historię i obecny zasięg języka irlandzkiego, drugiego oficjalnego języka w Republice Irlandii oraz nauczył ich kilku podstawowych zwrotów w mowie Celtów. Warsztaty odbyły się w Instytucie Cervantesa w Warszawie. W kolejnej sesji grupa z różnych klas pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Jolanty Berezowskiej uczestniczyła w warsztacie Ja i moje hobby! Język niemiecki z Goethe-Institut prowadzonym przez lektorów z Instytutu Goethego. Warsztaty zostały zorganizowane przy współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce i pierwszeństwo udziału mieli uczniowie ze szkół EPAS.

23 września - odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych

 

W dniach 21-25.09.2022 r. odbyła się w naszej szkole rewizyta młodzieży niemieckiej z Thomas Mann Schule z Lubeki w ramach współpracy Szkół Ambasadorów Parlamentu Europejskiego (EPAS). W naszych domach zagościło 20 przyjaciół, których poznaliśmy podczas wymiany online zapoczątkowanej jeszcze w czasie lockdownu, a następnie odwiedziliśmy w Lubece w czerwcu 2022r. W Warszawie przyglądaliśmy się „zielonemu miastu”, poznając wielkomiejskie rozwiązania ekologiczne, rozkoszując się pięknem licznych parków stolicy, podziwiając polską sztukę i europejskie dziedzictwo naszego miasta oraz kosztując nie tylko tradycyjnej polskiej kuchni, jak i nowatorskich eksperymentów wegańskich.
Odbyliśmy grę miejską, w której cztery trasy spotkały się pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym. Przespacerowaliśmy się ze Starówki przez Ogród Ujazdowski do Łazienek. W Muzeum Narodowym uczestniczyliśmy w warsztatach na temat ukazywania natury w sztuce polskiej i światowej. W Centrum Nauki Kopernik wchodziliśmy w interakcję z intrygującymi eksponatami i obejrzeliśmy seans filmowy w Planetarium. W szkole mieliśmy też okazję poruszać się, uczestnicząc w rozmaitych grach i aktywnościach sportowych. Towarzyszyło nam piękne babie lato, odtąd szczególnie kojarzące się z podziwianym obrazem z Galerii Polskiej Sztuki XIX w. Szkoda, że wizyta tak szybko dobiegła końca.
Spotkanie dofinansowała PNWM.

10 września w sobotę klasa 2b uczestniczyła w zajęciach terenowych w kamieniołomie Owadów-Brzezinki. Pomimo bardzo niesprzyjających warunków pogodowych każdy z wielką chęcią ruszył do kamieniołomu szukać skamieniałości!! Znaleziska są niesamowite!! Ze znalezionych okazów planujemy zrobić wystawę. 2b jest wielka!!

 

W dniu 08 września po raz 11 odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. Rok 2022 uchwalono Rokiem Polskiego Romantyzmu. Nasi nauczyciele i uczniowie prezentowali ,,Ballady i romanse Adama Mickiewicza” w kolejności:
1. Pani Agata Dowgird „ To lubię”
2. Marta Gąsieniec IV a „ Rybka”
3. Pan Emilian Kowalcze „ Romantyczność”
4. Zuzanna Bodecka IV a„ Rękawiczka”
5. Maja Strzałkowska IV a„Rękawiczka”
6. Katarzyna PodgórskaIV a „Lilije”
7. Zuzanna Bałazy IV a „ Świtezianka”

oraz inne utwory wieszcza:

8. Marta Szabelska IV a „Śmierć Pułkownika”
9. Anna Hut II e „ Do M”
10. Iwona Hejduk II e „Burza”
Tym razem za wstęp i prowadzenie odpowiedzialny był pan Emilian Kowalcze, który krótkim wykładem o Romantyzmie rozpoczął nasze spotkanie. Impreza czytelnicza cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród uczniów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorowe zachowanie.

Beata Burdelska i Justyna Winiarczyk

1 września
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Uroczystość inauguracyjna odbyła się się w auli 4 razy.

Wydarzenia archiwalne