Wydarzenia bieżące – rok szkolny 2022/2023

Relacja ze szkolenia dla Młodszych Ambasadorów EPAS

Dnia 18.11.2022 uczennice naszej szkoły – Alicja Ziółek, Ola Prysłopska i Nina Miszkiewicz – wzięły udział w szkoleniu dla młodszych ambasadorów w programie EPAS. Uczestniczki miały możliwość zaprezentowania prowadzonych w liceum aktywności związanych z Unią Europejską, mogły wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi europejskich wartości oraz aktywnie brały udział w tworzeniu "scenariuszy przyszłości", w których opisywały losy młodych Europejczyków. Wykazały się w dyskusji na temat klimatu oraz edukacji. Zobowiązały się do kontynuowania projektów edukacyjnych podejmowanych w ramach programu EPAS oraz do szerzenia wiedzy na ich temat w naszym liceum oraz poza nim. Było to niezwykłe spotkanie, które umożliwiło poznanie reszty społeczności zaangażowanej w projekt oraz zmotywowało do dalszej pracy i poszerzania swoich kompetencji.

10 listopada uczniowie klasy 1a kontynuowali porządki na grobach naszych absolwentów i nauczycieli. Wraz z wychowawcą Grzegorzem Świderskim i nauczycielem wos-u Markiem Ciasiem odwiedzili Cmentarz Powązki Wojskowe. Zapalili lampki i zostawili pamiątkowe karty naszego liceum.

10 listopada 2022 nasi uczniowie uczestniczyli w obchodach Dnia Niepodległości organizowanych przez Urząd Dzielnicy Ochota

     

10 listopada - w szkolnej auli odbyła się "Wieczornica-wspomnienie zmarłych absolwentów naszej szkoły".

    

26 października - klasa 2a - Akademia Filmowa (inauguracja drugiego roku)- historia kina /kontynuacja/. odc. 1 nowego roku: narodziny kina dźwiękowego- prelekcja. Pokaz filmu "Śpiewak jazzbandu". Ekspresjonizm w kinie- "M jak morderca".

25 października

Uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą Grzegorzem Świderskim i nauczycielem wos-u Markiem Ciasiem, udali się na cmentarz Stare Powązki w celu uporządkowania grobów nauczycieli i absolwentów VII LO, tym samym podtrzymali wieloletnią tradycję naszego liceum. Wśród ważniejszych grobów licealiści odwiedzili grób Heleny Kasperowiczowej, pierwszej dyrektor naszej szkoły. Uczniowie pozostawili na grobach znicze i kwiaty zebrane przez społeczność szkolną i zostawili pamiątkowe wizytówki z logo VII LO.

7 października- nasze piękne patio

klasa 2a z wychowawcą, Emilianem T. Kowalcze, dzięki współpracy z rodzicami, mianowicie Panią sędzią Małgorzatą Szymkiewicz-Trelką, uczestniczyła w zajęciach (warsztatach, zwiedzaniu i lekcji - rozprawie sądowej) w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Lekcji- rozprawie przewodniczyła Pani sędzia Joanna Radzyńska- Głowacka.

5 października - wyjście 7-u klas do Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. J. Kiepury na spektakl wg tekstów K.I. Gałczyńskiego "Koń by też pisał wiersze, gdyby mu dać 100 zł". Po nim odbyła się lekcja teatralna dla młodzieży.

4 października - integracja klasy 1b

 

26 września w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków uczniowie z grupy C2 z klas 1a i 1c pod opieką nauczycielki języka angielskiego Małgorzaty Malczyk wzięli udział w warsztatach językowych An Ghaeilge - Introduction to the Irish language. Prowadził je pan Dominic, pracownik Ambasady Irlandii w Polsce, który przybliżył historię i obecny zasięg języka irlandzkiego, drugiego oficjalnego języka w Republice Irlandii oraz nauczył ich kilku podstawowych zwrotów w mowie Celtów. Warsztaty odbyły się w Instytucie Cervantesa w Warszawie. W kolejnej sesji grupa z różnych klas pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Jolanty Berezowskiej uczestniczyła w warsztacie Ja i moje hobby! Język niemiecki z Goethe-Institut prowadzonym przez lektorów z Instytutu Goethego. Warsztaty zostały zorganizowane przy współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce i pierwszeństwo udziału mieli uczniowie ze szkół EPAS.

23 września - odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych

 

W dniach 21-25.09.2022 r. odbyła się w naszej szkole rewizyta młodzieży niemieckiej z Thomas Mann Schule z Lubeki w ramach współpracy Szkół Ambasadorów Parlamentu Europejskiego (EPAS). W naszych domach zagościło 20 przyjaciół, których poznaliśmy podczas wymiany online zapoczątkowanej jeszcze w czasie lockdownu, a następnie odwiedziliśmy w Lubece w czerwcu 2022r. W Warszawie przyglądaliśmy się „zielonemu miastu”, poznając wielkomiejskie rozwiązania ekologiczne, rozkoszując się pięknem licznych parków stolicy, podziwiając polską sztukę i europejskie dziedzictwo naszego miasta oraz kosztując nie tylko tradycyjnej polskiej kuchni, jak i nowatorskich eksperymentów wegańskich.
Odbyliśmy grę miejską, w której cztery trasy spotkały się pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym. Przespacerowaliśmy się ze Starówki przez Ogród Ujazdowski do Łazienek. W Muzeum Narodowym uczestniczyliśmy w warsztatach na temat ukazywania natury w sztuce polskiej i światowej. W Centrum Nauki Kopernik wchodziliśmy w interakcję z intrygującymi eksponatami i obejrzeliśmy seans filmowy w Planetarium. W szkole mieliśmy też okazję poruszać się, uczestnicząc w rozmaitych grach i aktywnościach sportowych. Towarzyszyło nam piękne babie lato, odtąd szczególnie kojarzące się z podziwianym obrazem z Galerii Polskiej Sztuki XIX w. Szkoda, że wizyta tak szybko dobiegła końca.
Spotkanie dofinansowała PNWM.

10 września w sobotę klasa 2b uczestniczyła w zajęciach terenowych w kamieniołomie Owadów-Brzezinki. Pomimo bardzo niesprzyjających warunków pogodowych każdy z wielką chęcią ruszył do kamieniołomu szukać skamieniałości!! Znaleziska są niesamowite!! Ze znalezionych okazów planujemy zrobić wystawę. 2b jest wielka!!

 

W dniu 08 września po raz 11 odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. Rok 2022 uchwalono Rokiem Polskiego Romantyzmu. Nasi nauczyciele i uczniowie prezentowali ,,Ballady i romanse Adama Mickiewicza” w kolejności:
1. Pani Agata Dowgird „ To lubię”
2. Marta Gąsieniec IV a „ Rybka”
3. Pan Emilian Kowalcze „ Romantyczność”
4. Zuzanna Bodecka IV a„ Rękawiczka”
5. Maja Strzałkowska IV a„Rękawiczka”
6. Katarzyna PodgórskaIV a „Lilije”
7. Zuzanna Bałazy IV a „ Świtezianka”

oraz inne utwory wieszcza:

8. Marta Szabelska IV a „Śmierć Pułkownika”
9. Anna Hut II e „ Do M”
10. Iwona Hejduk II e „Burza”
Tym razem za wstęp i prowadzenie odpowiedzialny był pan Emilian Kowalcze, który krótkim wykładem o Romantyzmie rozpoczął nasze spotkanie. Impreza czytelnicza cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród uczniów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorowe zachowanie.

Beata Burdelska i Justyna Winiarczyk

1 września
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Uroczystość inauguracyjna odbyła się się w auli 4 razy.

Wydarzenia archiwalne