Wydarzenia bieżące – rok szkolny 2021/2022

25 listopada trzy uczennice z naszej szkoły: Julia Cesarek, Inga Wojciechowska i Alicja Ziółek wzięły udział w konkursie na najlepszych młodych tłumaczy w Unii Europejskiej 'Juvenes Translatores' organizowanym przez DG Translations Komisji Europejskiej. Na wykonanie tłumaczenia online miały 2 godziny zegarowe i mogły korzystać ze słowników, jak robią profesjonalni tłumacze. Po konkursie powiedziały, że było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ tekst okazał się zróżnicowany stylowo i wymagał znajomości realiów kulturowych i sytuacyjnych. Celem konkursu, organizowanego od 2007 roku, jest zachęcenie młodych ludzi do nauki języków obcych i podtrzymywania bogactwa językowego Europy. Możliwe jest tłumaczenie w 552 kombinacjach 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej. Nasze tłumaczki wybrały przekład z angielskiego na polski. W konkursie mogą uczestniczyć młodzi ludzie, którzy w danym roku mają 17 lat i mieszkają na terenie Unii Europejskiej.

9-10 listopada spotkanie z policją dla uczniów klas pierwszych związane z tematyką cyberbezpieczeństwa.

Prezentacja piękna polskiej jesieni wykonana przez uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie Erasmus + „Climate Change and Art.”. Polish Golden Autumn

W dniu 2 listopada po raz kolejny odbyła się w naszej szkole impreza czytelnicza ,,Czytanie z dreszczykiem”, którą prowadziła uczennica Ida Narożniak z klasy 3B3. Podczas spotkania prezentowano następujące utwory: fragment opowiadania S. Kinga pt. ,,1922”, wiersz W. Broniewskiego ,,Który będę” z tomiku poezji ,,Ballady i romanse” oraz fragment ,,Braci Karamazow” F. Dostojewskiego.
Całości towarzyszyła muzyka D. Elfmanna z filmu “Jeździec bez głowy” oraz prezentacja multimedialna z obrazami Beksińskiego.

2 listopada 2021 W tym roku szkolnym (2021/22) dwie nasze Młodsze Ambasadorki, Natalia Chrobak z klasy 2D i Inga Wojciechowska z klasy 3B3, zakwalifikowały się do międzynarodowego projektu eTwinning EPAS ‘Conference on the Future of Europe’ i reprezentują Polskę wśród młodzieży z ponad 60 szkół z Unii Europejskiej. Jest to projekt online. Uczniowie spotykają się wirtualnie w 8-10 osobowych grupach rówieśniczych i obradują w języku angielskim na najważniejsze tematy dla ich przyszłości w Europie. Zostały one uzgodnione podczas pierwszego organizacyjnego spotkania: 1. Edukacja, kultura, młodzież i sport (2 listopada 2021) 2. Zmiana klimatu i sprawy środowiska (28 listopada 2021) 3. Prawa i wartości, praworządność, bezpieczeństwo (16 stycznia 2022) 4. Silna gospodarka, sprawiedliwość społeczna i praca (27 lutego 2022 ) 5. Zdrowie: zdrowie psychiczne i dobrostan (20 marca 2022) Co ciekawe, sami uczestnicy zdecydowali, że wszystkie spotkania odbywają się w niedzielę, a więc w czasie wolnym od nauki, co niewątpliwie świadczy o ogromnym zaangażowaniu w tematykę projektu. Liczymy, że nasze uczestniczki wkrótce podzielą się wrażeniami ze społecznością szkolną oraz zainicjują pewne działania na forum Słowaka – w końcu nie każdy mógł dostać się do projektu, a żeby to zrobić, należało przygotować filmik lub plakat na temat ‘How should the EU look in 2050?’ Zwycięskie prace do obejrzenia w zakładce „EPAS – Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego"
29 października 2021
uczniowie klasy prawno-medialnej 2a udali się na cmentarz Stare Powązki w Warszawie w celu uporządkowania grobów nauczycieli i absolwentów VII LO. Wśród ważniejszych grobów licealiści odwiedzili grób Heleny Kasperowiczowej, pierwszej dyrektor naszej szkoły. Uczniowie pozostawili na grobach znicze oraz pamiątkowe wizytówki z logo VII LO.

19 października - świętowaliśmy stulecie urodzin Stanisława Lema. Od godziny 09:00 do godziny 12:30 w naszej szkole trwały warsztaty, wykłady, projekcje filmowe, wystawiony został spektakl.
O godzinie 12:30 w hali sportowej, odbył się panel dyskusyjny na temat wizji przyszłości Stanisława Lema oraz rozdane zostały nagrody za konkurs literacki i szkolne dyktando.

  

Relacja Młodszej Ambasadorki Natalii Chrobak:
17 października - odbyło się pierwsze spotkanie oficjalnie rozpoczynające projekt "Conference on the Future of Europe”. Wydarzenie to zostało przeprowadzone na platformie Microsoft Teams, dzięki czemu wszyscy zainteresowani uczniowie liceów z całej Unii Europejskiej mogli w nim uczestniczyć. Na początku spotkania mieliśmy okazję poznać inicjatorów tego niezwykle ciekawego projektu. Po krótkim wprowadzeniu zostaliśmy podzieleni na zespoły i trafiliśmy do oddzielnych pokoi, aby poznać osoby, z którymi będziemy współpracować. Wszystkie zespoły są międzynarodowe, co czyni je wyjątkowymi. Ja trafiłam do grupy z osobami z Włoch, Rumunii, Hiszpanii, Bułgarii i Grecji. Na koniec spotkania usłyszeliśmy jak będzie wyglądać nasza praca podczas trwania projektu i kilka przydatnych wskazówek dotyczących naszych przyszłych działań. Na kolejne spotkanie wspólnie musimy przygotować prezentacje dotyczące naszych pomysłów na zmiany w edukacji i logo naszego zespołu. Już nie mogę doczekać się następnych działań związanych z projektem.

12 października - w ramach Dnia Bezpiecznego Komputera, spotkanie na auli dla uczniów klas pierwszych z wykładowcą Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych - wykład i panel dyskusyjny.

7 października -  dzień olimpiad.

6 października na terenie AWF odbyły się zawody w biegach przełajowych w ramach LV Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów: 4 dziewczyny i 4 chłopców. Dziewczyny biegły na dystansie 1500m, a chłopcy 2000m. Wszyscy nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę i pobiegli na miarę swoich możliwości.
Najlepiej pobiegł Stanisław Andziak, który zajął I miejsce w biegu na 2000m. Brawo Stachu i pozostali 🙂
Skład Słowaka:
1. Lena Formińska 1e
2.Amelia Knapik 2c
3.Maja Dzik 3b4
4.Zuzanna Tokarzewska 3d4
5. Stanisław Uliński 2a
6. Jeremiasz Małaszyński 3a4
7. Piotr Marciniak 3b3
8. Stanisław Andziak 3b4- Złoty medal!

Wirtualna wizyta w Brukseli
Dzięki uprzejmości Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie i zaangażowaniu pani Ewy Modzelewskiej w dniu 4.10.2021 roku młodzież naszej szkoły, zainteresowana działaniem instytucji Unii Europejskiej „od kuchni”, miała wyjątkową okazję udania się w wirtualną podróż do Brukseli i spotkania najprawdziwszych polskich urzędników tam zatrudnionych – pana Mateusza Mroczka z Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji i panią Katarzynę Bałucką-Dębską z Dyrekcji Generalnej ds. Klimatu. Wygłosili oni interesujące prelekcje oparte o pytania, przygotowane wcześniej przez uczniów i przesłane przez opiekunkę projektu EPAS p. Małgorzatę Malczyk na ręce pani Ewy Krzemień, która w Brukseli czuwała nad przygotowaniem i przeprowadzeniem spotkania. Pan Mateusz Mroczek opowiadał o pracy w instytucjach unijnych, jakie trzeba spełnić wymagania i posiadać kwalifikacje oraz o tym, jak wygląda zwykły dzień w biurze. Mówił o kwestiach językowych i o funkcjonowaniu w międzynarodowym środowisku pracy. Poinformował też uczniów o możliwościach odbycia stażu w agendach Komisji Europejskiej. Pani Katarzyna Bałucka-Dębska omówiła temat, który żywo interesuje społeczność uczniowską – Pakt Klimatyczny: MÓJ ŚWIAT. MOJE DZIAŁANIE. NASZA PLANETA. Dlaczego mówi się o katastrofie i co ja mogę zrobić? Rozmawialiśmy też o trudnej kwestii kopalni węgla brunatnego w Turowie. Spotkanie było ciekawe i wyjątkowe.

Dnia 1 października Biuro Parlamentu Europejskiego w Warszawie wraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej zainaugurowało kolejną edycję projektu Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego, w którym nasza szkoła uczestniczy od 2019 roku. Młodzież szkół EPAS miała okazję spotkać się online z panią Magdaleną Adamowicz, niezależną europosłanką działającą w grupie Europejskiej Partii Ludowej, która opowiadała o swojej działalności w Parlamencie Europejskim w ramach Zespołu Międzypartyjnego ds. Sztucznej Inteligencji i Kwestii Cyfrowych, Zespołu ds. Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji, Zespołu ds. Transportu i Turystyki. Pani eurodeputowana zwróciła szczególną uwagę na konieczność zapobiegania przestępstwom wynikającym z mowy nienawiści. Opowiadała o przestępstwach o charakterze transgranicznym, takich jak handel ludźmi, nienawiść ze względu na płeć, rasę, wiek, tożsamość. Mówiła o konieczności zwalczania dezinformacji w sieci i stworzeniu przepisów wzmacniających odpowiedzialność platform cyfrowych za treści internetowe. Mówiła też o odbudowie turystyki po pandemii, która jest łatwiejsza razem w ramach Unii Europejskiej. Pani Adamowicz mówiła o wolności mediów i przeciwdziałaniu nadużywania sankcji prawnych wobec niewygodnych dziennikarzy. Wskazywała na przypadki morderstw dziennikarzy śledczych, które miały miejsce na Malcie, w Słowacji i Słowenii. Pani europosłanka zachęcała uczniów do aktywnego udziału w życiu społecznym i demokratycznym, np. w wyborach szkolnych, samorządowych i parlamentarnych, do negocjacji z rodzicami i nauczycielami, jak uczynić szkołę bardziej demokratyczną.

30 września odbył się IV Kongres Edukacji organizowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności w Polsce działające w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Patronat honorowy nad Kongresem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki, Komisja Europejska, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Problematyka IV Kongresu Edukacji koncentrowała się na możliwościach, jakie pojawią w programach zarządzanych przez NA Programu Erasmus + i EKS w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Punktem odniesienia do jego przygotowania były priorytety przedstawione przez Komisję Europejską, tzn. : transformacja cyfrowa, aktywność obywatelska, włączanie społeczne oraz zielony ład. Wydarzenie było transmitowane online i miało zasięg ogólnokrajowy.

W uznaniu wzorowo realizowanych projektów Erasmus+ w naszej szkole, ich inicjatorka i opiekunka Małgorzata Malczyk została zaproszona do panelu dyskusyjnego podczas Sesji IV: aktywne uczestnictwo w życiu demokratycznym. W priorytecie, który był tematem sesji, istotą jest wzmacnianie rozwoju kompetencji społecznych i międzykulturowych, krytycznego myślenia i umiejętności posługiwania się mediami na rzecz aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności oraz całych społeczeństw. Tematyka zwracała uwagę na znaczenie uczestnictwa w życiu demokratycznym, społecznym i obywatelskim oraz zaangażowanie poprzez formalne i nieformalne działania związane z uczeniem się. Link do nagrania:
https://www.youtube.com/watch?v=9armqwW6phY&list=PL4uAT93s-jT3woNGvfVoARgJ17mEa8DKM&index=6
Całe wydarzenie można obejrzeć na kanale organizatora:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL4uAT93s-jT3woNGvfVoARgJ17mEa8DKM

28 września
tego roku uczestniczyliśmy w zajęciach online, noszących nazwę „Interaktywne gry o różnorodności językowej”, zorganizowanych przez Fundację Polskie Forum Migracyjne i Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce z okazji Europejskiego Dnia Języków 2021. Pieczę nauczycielską sprawowała Pani Grażyna Uchman.
Spotkanie zaczęło się ok. godziny 16:30 i było prowadzone przez trenera PFM oraz 2 nauczycieli języków obcych. Mieliśmy do wykonania zadania interaktywne, a żeby to zrobić musieliśmy posługiwać się językami obcymi, których uczymy się jak też nieznanymi nam. Bardzo przydatna okazała się też nasza wiedza na temat różnorodności językowej Europy. Korzystaliśmy z aplikacji do nauki języków obcych. Za wykonane zadania otrzymywaliśmy punkty – oceniana była zarówno nasza wiedza jak też praca zespołowa. Czekamy teraz na wyniki tej międzyszkolnej rywalizacji.
Zajęcia prowadzono w interesujący sposób, gry językowe były wciągające i wartościowe. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o różnych językach. Uważamy, że udział w takich zajęciach to świetne doświadczenie nie tylko od strony językowej, ale i ze względu na atmosferę i pozytywną energię, panujące w trakcie spotkania.
Dzięki udziałowi w tym wydarzeniu mogliśmy nie tylko wzmocnić nasze kompetencje lingwistyczne przełamując bariery językowe, ale także kompetencje poznawcze i społeczne, ucząc się współistnienia z uczniami pochodzącymi z innych kultur językowych.
Niewątpliwym atutem tego spotkania było też pogłębienie naszej wiedzy na temat Unii Europejskiej, jej wielojęzyczności i uświadomienie nam, że jesteśmy naprawdę Europejczykami.

24 września
uczniowie klas pierwszych wzięli udział w uroczystości Ślubowania. Potwierdzili w ten sposób swoją gotowość do dbania o honor i tradycje szkoły, do aktywnego uczestnictwa w życiu VII LO, do okazywania szacunku każdemu człowiekowi oraz do troski o wspólne dobro.
Akt ślubowania poprzedziło wystąpienie Pani Dyrektor, które pozwoliło słuchaczom zagłębić się w XIX-wieczną historię Liceum, oraz ciepłe powitanie skierowane do pierwszoklasistów w imieniu Samorządu Uczniowskiego, reprezentowanego przez jego Przewodniczącą, Sylwię Tomaszewską.
Uroczystość uświetniła inscenizacja tragedii miłosnej wszechczasów - "Romea i Julii" - przygotowana przez klasę 2D.

20-22 września
wyjście klas na wykłady w ramach Festiwalu Nauki:
- klasa 1c "Silniki rotacyjne wykorzystujące sprężanie falami uderzeniowymi" - Politechnika Warszawska
- klasa 1b  "Jak realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju w szkole?" - Szkoła Główna Handlowa
- klasa 2a "Uwaga reklamy" wykład online - Collegium Civitas
- klasa 3b  "Podatki i opłaty gminne"  - Szkoła Główna Handlowa

10 września
po raz kolejny w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem czytaliśmy „ Moralność Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Wydarzenie czytelnicze przygotowały panie bibliotekarki: Beata Burdelska i Justyna Winiarczyk. We wspólnym czytaniu udział wzięli: pan Emilian Kowalcze (który wygłosił krótki wstęp) oraz uczennice klasy 3a3 Anna Bednarczuk, Inga Brodala, Krzysia Gąsiorowska, a także uczennica klasy 1e Anna Hut. Imprezę poprowadziła Sylwia Tomaszewska z klasy 3e4. Lektura „Moralności Pani Dulskiej” była wzbogacona pokazem slajdów z filmu, oraz ścieżką dźwiękową adaptacji filmowej dramatu.

6-15 września
Obóz naukowy klas 1d, 2d, 3d4

2-8 września
Warsztaty integracyjne dla klas pierwszych prowadzone przez psychologa – absolwenta VII LO oraz szkolny zespół psychologiczno-pedagogiczny.

2-3 września
Zajęcia wyjazdowe klas 3e3 i 3e4.

2 września
Osoby zainteresowane spotkały się w kościele przy placu Narutowicza na mszy rozpoczynającej rok szkolny z udziałem księdza proboszcza i księdza uczącego religii w naszym liceum.

1 września
Rozpoczęliśmy rok szkolny. Z uwagi na szczególną sytuację uroczystość inauguracyjna odbyła się w hali sportowej 4 razy. Poszczególne klasy siedziały oddzielone od innych pustymi sektorami. Uczestnicy uroczystości mieli maseczki. Spotkania prowadzili przedstawiciele samorządu szkolnego. Podczas każdej z czterech uroczystości odtworzono hymn państwowy, a następnie uczniowie klasy trzeciej zaśpiewali i zagrali hymn szkolny – „Testament mój” Juliusza Słowackiego. Pani dyrektor w swoich wystąpieniach odniosła się zarówno do rocznicy wybuchu II wojny światowej, jak i obecnej sytuacji szkoły. Następnie uczniowie przeszli do sal na spotkania z wychowawcami.

Wydarzenia archiwalne