Comiesięczne koncerty Filharmonii Narodowej w naszej szkole – Inauguracja 21 września.

27.06.2017 – W archikatedrze św. Jana odbyła się uroczysta msza św. za spokój duszy Juliusza Słowackiego z okazji 90. rocznicy sprowadzenia jego prochów do Polski. Homilię wygłosił ks. bp Michał Janocha. We mszy uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły, przedstawiciele uczniów oraz dyrekcja. Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem naszego patrona.

23.06.2017 – Uroczyste zakończenie roku szkolnego.

22.06.2017 – Dzień sportu i planszówek.

21.06.2017 – Festiwal teatralny.

20.06.2017 – Doroczny Festiwal Tańca i Ruchu.

Organizatorkami wydarzenia były panie Katarzyna Drabot i Katarzyna Błażejczyk. W Jury zasiedli nauczyciele naszej szkoły: pani dyrektor Tatiana Szott, pan Adam Bertrandt, pani pedagog Marta Kammbach, oraz nasz gość- przedstawiciel Egurrola Dance Studio- pan Patryk Kownacki. Tancerzy oceniali też uczniowie naszej szkoły: Małgorzata Burbicka, Karolina Bińkowska, Weronika Maciejak i Sebastian Iwaniuk. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom. Swoje aranżacje przedstawili laureaci prestiżowych nagród na poziomie Polski, Europy i świata. Widzieliśmy świetne technicznie występy hip-hopowe, energetyczne tańce latynoamerykańskie, przykuwający wzrok modern jazz i zjawiskowy rock’n’roll!

Festiwal urozmaiciły też występy pozakonkursowe: kick-boxing w wykonaniu Marcina Śleszyńskiego i Patryka Puchali, oraz niesamowite występy tancerek z Egurrola Dance Studio: Magdy Cupryś, Oli Zacharewicz i Gisi Seck, które przedstawiły hip-hop i disco dance!

Na podium stanęli: Julia Zinkiewicz i Patryk Gąsiorek na trzecim miejscu, Dominika Olszewska na drugim i jako zwyciężczyni tegorocznego Festiwalu Tańca i Ruchu- Karolina Lenarcik!
Na nagrodę publiczności zasłużyły Julia Czaban i Dominika Sowa!

W tym roku Festiwal poprowadziła Gabriela Droździel.

Po zakończeniu odbyły się warsztaty poprowadzone przez pana Patryka Kownackiego z Egurrola Dance Studio, gdzie uczniowie naszej szkoły mogli spróbować swoich sił na parkiecie i otrzymać bezpłatne wejściówki na trening w Egurroli.

Podziękowania należą się Jury, organizatorkom, dyrekcji szkoły oraz świetnej sekcji technicznej. Dziękujemy też Zuzannie Chruścikowskiej za dokumentację zdjęciową wydarzenia.

14.06.2017 – Wycieczka klasy 1d Puławy – Kazimierz.

13-14.06.2017 – Dni Nauk Przyrodniczych.

13.06.2017 – Wycieczka klasy 2d do Płocka.

Wyjście klasy 2e do Łazienek Królewskich: wykład w Pałacu na Wodzie na temat “Portrety kobiet “Judyta”.

09.06.2017 – Dzień francuski dla klas 1d, 1e, 2a, 2d.

08.06.2017 – Debata Samorządu szkolnego.

Wyjście klasy 2c na warsztaty z psychologii.

Zajęcia warsztatowe dla klasy 1e z aktorem teatralnym i filmowym – Stanisławem Sparażyńskim. Zajęcia odbywały się pod hasłem: „Kochanowski – a kto to taki?”. Najpierw były to godzinne warsztaty indywidualne na temat deklamacji tekstu i retoryki, następnie zaś zajęcia w auli liceum miały charakter godzinnego występu. Początkowo stanowił go monodram aktora, później zaś dołączyli doń występujący uczniowie z profilu medialnego.

07.06.2018 – Wyjście klasy 1f do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Spotkanie dla uczniów klasy 2e “Projekt filmowy postaci J. Kuronia”.

06-09.06.2017 – Wycieczki klas 2b, 2f – Wrocław, Duszniki Zdrój, Praga, zwiedzanie, gra terenowa, wizyta w Hydropolis.

07.06.2017 – Udział klasy 1f w warsztatach “Jak pięknie się różnić”.

06.06.2017 – Wycieczka klasy 2d Puławy – Kazimierz.

Udział klasy 1f w warsztatach “Jak pięknie się różnić”.

05.06.2017 – Wyjście klasy 2c do escape room.

Wyjście klasy 2e do Domu Sztuki Ursynów. Finał 2. roku cyklu zajęć z Akademii Filmowej (Historia kina: prelekcja i pokaz filmu).

01-02.06.2017 – Wycieczka klasy 1c do Zamościa.

02.06.2017 – Słowacki FilmFest 2017 – baśń, fantasy, parabola.

Międzyszkolny Bieg Charytatywny ,,Aktywne Serca’’ odbył się na warszawskiej Agrykoli. Akcję wspierała fundacja ,,Spartanie Dzieciom’’ oraz ,,Dajemy Dzieciom Siłę’’. Gości honorowymi projektu byli maratończycy i trenerzy Jerzy Skarżyński i Agnieszka Pilawska oraz poeta, pisarz i dziennikarz Dariusz Bugalski. Projekt miał na celu finałowe podsumowanie zbiórki pieniędzy dla najbardziej potrzebujących dzieci. Oprócz naszej szkoły dużym zaangażowaniem wykazały się takie placówki jak Zespół Szkół nr 23 w Warszawie, Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, a także Szkoła Podstawowa nr 210 im. Bohaterów Pawiaka w Warszawie. Każda z drużyn miała za zadanie w jak najkrótszym czasie zdobyć sto punktów okrążając boisko z jedna piłeczką i wrzucając ją do kosza po danym okrążeniu. Nasza słowakowa ekipa wykonała bieg w dziewięć minut i sześć sekund, tym samym kwalifikując się na czwarte miejsce. Wylądowaliśmy poza podium, ale wynik nie grał tutaj większej roli. Po dotarciu do mety czuliśmy tylko radość płynącą z poświęcenia dla innych. Wierzymy, że w dzisiejszym świecie każdy bezinteresowny odruch serca jest bezcenny.

01.06.2017 – Wyjście klasy 1d do Muzeum Narodowego.

Udział klasy 1f w biologicznych warsztatach naukowych w BioCen – ” Superstruktury komórkowe”.

28-31.05.2017 – Warsztaty naukowe klasy 1f w OEE w Myślęcinku i CChwMS UMK w Toruniu.

30.05.2017 – Spotkanie dla klas 1a i 2a “Adwokat przydaje się w życiu”.

29.05.2017 – Spotkanie z Policją “Bezpieczeństwo na drodze” dla uczniów klas 1b, 1c, 1e, 2b, 2c i 2f.

Warsztaty naukowe w OEE w Myślęcinku i CChwMS UMK w Toruniu.

25.05.2017 – Uczniowie klas 2e i 2c uczestniczyli w całodniowej sesji Digital Youth Forum w Centrum Nauki Kopernika podczas, której mogli posłuchać twórców social mediów – blogów, kanałów na youtubie, programistów, innowatorów w zakresie robotyki, artystów, pracowników m.in. takich instytucji jak Facebook oraz innych osób, które podzielili się swoim doświadczeniem, wiedzą i pasją.

23.05.2017 – Warsztaty dla klasy 2d – W stronę dziewcząt – Dziewczyna i chłopak. Bez lęku , bez uprzedzeń bez przemocy. cz 3.

12-26.05.2017 – Międzyklasowy sprawdzian wiedzy dla klas drugich.

19.05.2017 – Sesja dziennikarska dla klas 1e, 1d i 2e.

Wyjście klasy 2c na podsumowanie roku zajęć MiNI Akademii matematyki. – Konkursy matematyczne, – wykład Wieczność za milion dolarów -prof. Jarosław Grytczuk – wykład Grafy, czyli matematyczne narzędzia do rozwiązywania problemów dr Krzysztof Bryś.

Całodzienna sesja dziennikarska dla klas 1e i 2e w ramach współpracy klas dziennikarskich z Uniwersytetem Warszawskim, po zajęciach w marcu i kwietniu na Wydziale Dziennikarstwa i jako zwieńczenie projektu Akademia w eterze w VII LO Jej program był następujący: wykłady i poczęstunek w auli liceum 1) 8.50 – 9.35 Krótka prezentacja WDIB UW (Malwina Żuchniewicz) 2) 9.45 – 10.30 “Człowiek w świecie technologicznym” dr Ivan Dimitrijević 3) 10.40 – 11.25 “Konflikt a sława w świecie celebrytów, czyli o Małgorzacie i Renacie słów kilka” dr K. Gajlewicz-Korab 4) 11.35 – 12.20 “Książka współczesna: pomiędzy marketingiem a kulturą” dr M. Zając 5) 12.40 – 13.25 “Technologie ubieralne – i Ty będziesz nośnikiem reklamy?” A. Jupowicz-Ginalska 6) 13.45 – 14.30 Spotkanie z samorządem studentów WDIB (sala 35). Na pierwszym piętrze liceum przez cały dzień znajdowało się stanowisko Radia Kampus, które emitowało audycję na żywo, prezentując m.in. reportaże uczniów klas dziennikarskich (medialnych) i mówiąc o zbliżającej się 2 czerwca gali Słowacki FilmFest 2017- baśń, fantasy, parabola (zwieńczenie całorocznego projektu opiekuna profilu wraz z uczniami klas medialnych).

15-19.05.2017 – Wyjścia klas pierwszych na strzelnicę.

15.05.2017 – Wyjście klasy 2e na zajęcia do Domu Sztuki – pokaz filmu “Buntownik bez powodu” oraz prelekcja (Akademia Filmowa).

28.04.2017 – Uroczyste ogłoszenie wyników klasyfikacji klas III.

25.04.2017 – Wyjście klasy 2c na wykład Podstawy programowania obiektowego do Wyższej Warszawskiej Szkoły Informatyki.

Wyjście klasy 2d do Muzeum Narodowego.

24-26.04.2017 – Wycieczka klasy 1e.

24-25.04.2017 – Zajecia dla klas 1b, 1c, 2a, 2b – “KWIECIEŃ ze Skandynawią”.

“Kwiecień z…”w naszej szkole już por raz piąty!

Po drugiej stronie Bałtyku czyli kwiecień ze Skandynawią.

Po długich przygotowaniach 24.04.2017r. w naszej szkole, tj. VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego rozpoczął się finał autorskiego dwudniowego projektu klas B z rozszerzonym programem nauczania geografii. Tegoroczne spotkanie było poświęcone krajom skandynawskim. Projekt ten po raz pierwszy objął więcej niż jedno państwo, a więc tym samym, znacząco wyróżnił się spośród swoich poprzedników. Całe wydarzenie zostało podzielone na dwa dni wykładów i zajęć, które miały na celu przybliżenie zgromadzonym uczniom kulturę i obyczaje głownie Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz Danii. Nauczycielem, który wspomagał uczniów w tym przedsięwzięciu, był prof. Michał Nitek.
Przygotowywania trwały stosunkowo długo i był skomplikowane, natomiast finałowe spotkania poszły zgodnie z planem. Zanim nadszedł finał, uczniowie z klasy 2B wybrali obszar, którym mieliśmy zająć się w tym roku, poszukiwali wykładowców i innych osób gotowych poprowadzić zajęcia w formie warsztatów, odbywali z nimi rozmowy, ustalali terminy, tematykę, przygotowywali zadania konkursowe. Jeden z absolwentów naszej szkoły pracował nad warsztatami tanecznymi. Grupa uczniów przygotowała menu do tematycznej kawiarenki z tradycyjnymi potrawami obszaru Skandynawii. Inna grupa uczniów przygotowała plakaty oraz materiały promocyjne, Pozyskaliśmy również środki na realizację naszych pomysłów z funduszu Rady Rodziców. Najważniejszym aspektem tego projektu było zaproszenie naszych gości, którzy zechcą opowiedzieć nam o interesujących nas krajach. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością ze strony naszych ,,wykładowców”, gdyż pomogli nam zupełnie bezinteresownie i z ogromnym zapałem.

Pierwszy dzień finału projektu rozpoczęliśmy uroczystym otwarciem. Uczniowie z naszej szkoły w pełni zapełnili miejsca siedzące w auli, a na ich twarzach można było zauważyć duże zainteresowanie. Jako pierwszy zaprezentował się Pan Antoni Maj, który przybliżył uczniom, jak od wewnątrz wygląda kultura biznesowa Szwecji przy pomocy autorskiej prezentacji zatytułowanej ,,Business culture in Sweden”. Zaraz po tej jakże pouczającej lekcji, zagościł pastor Kościoła Adwentystów – p. Piotr Stachurski, który opowiedział nam o historii protestantyzmu w Skandynawii. Następnie otworzyliśmy naszą kawiarenkę, która cieszyła się ogromna popularnością, a w szczególności bułeczki cynamonowe, które zostały upieczone w szkole. Można było także poczęstować się kawą i herbatą. Po krótkiej przerwie nadszedł czas na p. Pawła Kiljunena z Towarzystwa Polska – Finlandia, który zaprosił do wspólnego wykładu swojego tatę, który jest rodowitym Finem. Zajęcia przebiegały w bardzo swobodnej atmosferze. Pan Paweł pełnił głównie rolę tłumacza, ale mimo to opowiedział nam wiele ciekawych faktów o Finlandii, które rozbawiały nas do łez. Kolejnym gościem była nasza rówieśniczka – Marysia Dydycz, uczennica XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy w Warszawie której pasją jest żegluga. Opowiadała nam o swoich licznych podróżach na wodach Bałtyku i nie tylko. Punktem kończącym pierwszy dzień naszego projektu był Wielki Test Wiedzy o Skandynawii, który został przygotowany i przeprowadzony przez szkolnego geografa – prof. Nitka.

Drugi dzień ,,Kwietnia ze Skandynawią” rozpoczął działacz WWF ze swoim wykładem dotyczącym ochrony Morza Bałtyckiego. Zaraz po nim na scenę wkroczył jeden z naszych absolwentów – Patryk Gasiąrek, by poprowadzić warsztat taneczny, który zaktywizował cała zebraną młodzież. Następnie został przeprowadzony konkurs artystyczny. Uczniowie mieli pełną dowolność w tworzeniu swoich dzieł, jedynie temat był wspólny, a mianowicie Skandynawia. Uczniowie mogli wykazać się swoimi talentami zarówno plastycznymi jak i muzycznymi. Szczególnym widowiskiem było zaprezentowanie swojego utworu przez grupę uczniów z klasy 2A, którzy stworzyli ją w 10 minut! Komisja po odebraniu wszystkich prac udała się na obrady, natomiast młodzież miała zaszczyt wysłuchania wykładu Natasji Lautrup po angielsku. Jest ona Dunką pracującą obecnie w Duńskim Instytucie Kultury. Po zajęciach komisja wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu artystycznego i wiedzy o Skandynawii. Zakończyliśmy nasz projekt z uśmiechami na twarzach.

,,Kwiecień ze Skandynawią” był nie tylko projektem bogatym w wartości edukacyjne, ale przede wszystkim to świetna zabawa dla wszystkich uczestników i organizatorów. Mimo wielkiego trudu organizacji tego wydarzenia, możemy zgodnie powiedzieć, że wypadł dokładnie tak jak tego oczekiwaliśmy, a może nawet i lepiej.

Ale to jeszcze nie koniec! Teraz przystępujemy do etapu oceny projektu, a także do etapu rozpowszechniania informacji o efektach naszej ciężkiej ale i wydajnej pracy. Pozwoli to nam pozyskać środki w przyszłym roku szkolnym, do realizacji kolejnej odsłony “Kwietnia z…”

O tematyce zdecyduje we wrześniu nowego roku szkolnego obecna klasa 1B.

Filmik autorstwa Jakuba Lubczyńskiego z klasy 1b https://www.youtube.com/watch?v=5sXtXGVceIg.

21.04.2017 – Wyjście klasy 2b do Muzeum Wojska Polskiego.

19.04.2017 – Warsztaty Akademii Młodego Prawnika dla klas 1a i 2a.

Reprezentacja szkoły wzięła udział w Akcji Żonkil upamiętniającej 74 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak w zeszłym roku nasza młodzież rozdawała warszawiakom symboliczne żonkile – symbol pamięci o powstaniu.

12.04.2017 – Wyjście klas 2a, 2e i 2f na konferencję żywieniową do SGGW.

Warsztaty dla klas pierwszych “Bądź pomocny”. Warsztaty integracyjne przełamujące stereotypy myślenia o osobach niepełnosprawnych zorganizowanych przez Fundację Rozwoju Umiejętności Psychospołecznych MANZANA.

11.04.2017 – Wjście klasy 2e na Akademię Filmową.

Wyjście grup języka angielskiego C8, C4, C3, C2, C6 i C7 do kina.

Warsztaty dla klas 1a, 2a, R15 “Adwokat przydaje się w życiu”.

08.04.2017 – Finał IX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej, który od 9 lat organizujemy wraz z czasopismem “Charaktery”.

07.04.2017 – Wyjście klasy 2f do Muzeum Wojska Polskiego.

Warsztaty AIDS dla klasy 2d.

Warsztaty SYNAPSIS “Stacja autyzm” dla klas 1b, 1c, 1d i 1e.

Warsztaty Akademii Młodego Prawnika dla klas 1a i 2a.

06.04.2017 – Wyjście klas 1e i 2d na Akademię Filmową.

03-05.04.2017 – Rekolekcje wielkopostne.

03.04.2017 – Spotkanie z kandydatami do szkoły.

01-31.03.2017 – 33 uczniów klas dziennikarskich (1e i 2e) – będzie uczestniczyło w projekcie „Akademia w eterze” we współpracy z Wydziałem Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego na terenie uczelni. Zwieńczeniem projektu będzie całodzienna sesja dziennikarska w VII LO im. J. Słowackiego dnia 31 marca (dla klas 1 – 3e) z udziałem Radia Kampus i wykładowców akademickich.

29.03.2017 – Wyjście klas 1a, 2a i 2d do kina LUNA.

Wyjście klasy 1b do ZUS.

Udział klasy 1f w warsztatach “Wrogość, obojętność, pomoc” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wyjście klasy 2c do SWPS.

Kongres Bankowy w auli szkoły.

28.03.2017 – Wyjście klasy 2b do Muzeum Narodowego.

27.03.2017 – Konkurs z języka niemieckiego.

Szkolenie dla maturzystów.

24.03.2017 – Wyjście klas 1e i 2d na Akademię Filmową.

23.03.2017 – Wyjście klas 1c i 2c na wykład Responsive Web Design – uniwersalne strony www do Wyższej Warszawskiej Szkoły Informatyki.

Wyjście klasy 1f do Muzeum Polin.

20.03.2017 – Wyjście klasy 1b do Muzeum Polin.

17/18.03.2017 – Noc filmowa organizowana przez Samorząd Szkolny.

17.03.2017 – Wyjście klasy 2c do Muzeum Wojska Polskiego.

Wyjście klasy 1f na warsztaty w Zakładzie Biologii Molekularnej UW – izolowanie i badanie aktywności enzymów, (prow. dr Takao Ishikawa).

Zajęcia dla klas 1c i 2c – Tworzenie gier komputerowych.

14.03.2017 – Wyjście klas 1c, 1f, 2c, 2f do kina na film “Maria Skłodowska-Curie”.

Wyjście klasy 1a na SWPS “Dzień Prawa”.

10.03.2017 – Matematyczny Maraton Maturalny/

04-11.03.2017 – Obóz naukowy klas z rozszerzonym nauczaniem wychowania estetycznego (1d, 2d, 3d).

03.03.2017 – Wyjście klasy 1d do Filharmonii Narodowej.

Wyjście klasy 2e na Akademię Filmową.

Odbyły się dzielnicowe rozgrywki w piłce siatkowej dziewcząt. Mecze odbywały się na obiekcie sportowym przy Liceum Staszica i rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Reprezentacja naszego liceum zmierzyła się z trzema drużynami: z zespołem XLVIII LO im E. Dembowskiego, z ZSE nr 4 im. E. Kwiatkowskiego i XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja. Wszystkie spotkania reprezentacja VII LO wygrała 2:0, i zajęła I miejsce w dzielnicy, tym samym awansowała do finałów L Warszawskiej Olimpiady.

02.03.2017 – Udział klasy 1f w warsztatach chemicznych na Wydziale Chemii UW – reakcje strąceniowe.

01.03.2017 – Wyjście klas 1b i 2b na wystawę pod tytułem “Loty kosmiczne NASA”.

Wyjście klasy 1f na obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych i na wydzial Chemii UW.

10.02.2017 – Odbyła się cykliczna impreza szkolna – inicjatywa biblioteki i czytelni (B. Burdelska i J. Winiarska): Czytam z Amorem, współorganizowana z klasą dziennikarską. Spotkanie – obok październikowego Czytania z Amorem cieszące się dużą popularnością – odbyło się w auli liceum. Wzięli w nim udział jako konferansjerzy i czytający m.in. uczniowie szkoły ( w tym 1, 2 i 3 e) oraz nauczyciele: G. Uchman, E. T. Kowalcze- opiekun rzeczonego profilu, S. Świtlik. Podczas imprezy czytelniczej w takt miłosnej muzyki słuchaliśmy m.in. wiadomości na temat genezy Święta Zakochanych, wierszy Corneille`a listów Szymborskiej i K. Filipowicza i wiele innych. Wszyscy zainteresowani spotkali się na szóstej lekcji w auli szkolnej, specjalnie na tę okazję udekorowanej. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i romantycznej atmosferze. Imprezę poprowadziły Milena Chmielarczyk i Angelika Juszczyńska uczennice klasy 2e.

Piękne utwory o miłości przedstawili nam:

  • Emilian Kowalcze- wiersz B. Leśmiana „ W malinowym chruśniaku”
  • Ola Rewerska i Krzysztof Mazurek listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza
  • Jolanta Brzozowicz- wiersz Tadeusza Kubiaka „ Tylko ze strachu”
  • Marianna Drewniak-Czesław Miłosz „ Miłość”
  • Iza Olszewska- Edward Stachura „Musisz mi pomóc”
  • Kacper Pęczkowski- Robert Burns „ Ma miłość jest”
  • Stanisław Świtlik- Pierre Corneille „ Chanson”
  • Weronika Maciejak – Adam Mickiewicz „Niepewność”
  • Aleksandra Jeżo, Emilia Królikowska i Mateusz Kuchta wiersz swojego autorstwa ”A (Non) Romantic Movie”
  • Grażyna Uchman- Adam Asnyk „ Jednego serca”, M. Pawlikowska-Jasnorzewska „ Miłość”

08.02.2017 – Sesja naukowa na temat utopii (dla klas humanistycznych, w tym dziennikarskich: 1d, 1e, 2d, 2e). Były to wystąpienia w auli liceum nauczycieli szkoły (od j. polskiego, francuskiego, historii): 1) Renesansowa refleksja nad państwem, “Utopia” Tomasza Morusa w kontekście innych tekstów kultury z rożnych epok; rozumienie pojęcia utopia (E. T. Kowalcze) 2) Utopia w literaturze francuskiej XVII i XVIII w. (S. Świtlik 3) Utopia filozoficznie – Platon, Państwo (H. Skierczyńska) 4) Refleksja językowa nad utopią (A. Potocka).

02.02.2017 – Klasa dziennikarska 2e wraz z dziennikarką muzyczną, Katarzyną Gardziną- Kubalą oraz z opiekunem merytorycznym profilu i wychowawcą uczestniczyła w warsztatach – lekcji muzealnej z przewodnikiem  w Teatrze Wielkim (Teatrze Opery i Baletu). Po zwiedzaniu gmachu od kulis, największej sceny świata, garderób, widowni, warsztatów stolarskich, pracowni kostiumów, scenografii, charakteryzatorni i wielu innych miejsc jako klasa medialna uczniowie uczestniczyli w ponadgodzinnym  spotkaniu z pierwszym solistą baletu oraz jego partnerką- pierwszą solistką, która dołączyła do nas nieco później – już podczas rozmowy. Rzeczone spotkanie stało się okazją do przeprowadzenia wywiadu z artystami na temat ich pracy, sukcesów, trudów i baletu we współczesnym świecie.

01.02.2017 – Wyjście klas 1e i 2d na Akademię Filmową.

Wyjście klasy 2b na SWPS.

Wyjście klasy 1a na uczelnię Łazarskiego.

Wyjście klasy 2a do kina.

30.01-02.02.2017 – Warsztaty o marketingu i komunikacji dla klas drugich.

30.01.2017 – Wyjście klasy 1d.

Spotkanie w ramach projektu “Klasa 2.0”.

26/27/30.01.2017 – Kolejna edycja projektu “Nastolatek w samorządzie” dla klas pierwszych.

26.01.2017 – Wyjście klasy 2c na wykład dr inż. Dariusza Chaładyniaka – Jak bezpiecznie przesyłać dane w sieciach komputerowych do siedziby Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki.

Wyjście klasy 2d na debatę.

25.01.2017 – Wyjście klasy 3a do kina.

Sprawdzian międzyklasowy z języka polskiego dla klas drugich.

23.01.2017 – Projekcja filmu “Przy Planty 7/9” o pogromie kieleckim dla klas 1a, 1d, 1e, 2a, 2b, 2e.

15.01.2017 – 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Celem tegorocznej zbiórki jest pomoc oddziałom pediatrii oraz zapewnienie godnej opieki medycznej osobom starszym. W naszym liceum tradycyjnie utworzono sztab WOŚP, nad którym opiekę sprawowała pani Katarzyna Drabot. W tym roku do pomocy zgłosiło się 73 wolontariuszy z tzw. ,,puszką” oraz cała rzesza pozostałych pomocników. Uzyskaliśmy również wsparcie od firmy Żywiec Zdrój. Wspólnymi siłami zebraliśmy łącznie: 62605 zł.

Najlepsi w zbiórce okazali się:

  • Katarzyna Bronisz i Iwona Kot – 5870 zł – nasze absolwentki
  • Maja Geszprych – 5000,50 zł
  • Karolina Kosieradzka -2882,14 zł
  • Dominika Zawadka – 2824,90 zł

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc i do zobaczenia za rok.

13.01.2017 – Wyjście klasy 2e na Akademię Filmową.

Wyjście klasy 2a do Muzeum Polin gdzie uczestniczyła w spotkaniu za świadkiem historii zorganizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Uczniowie mieli możliwość posłuchać i porozmawiać z członkiem Stowarzyszenia “Dzieci Holokaustu”, które skupia osoby ocalałe z Zagłady. W dniu rozpoczęcia II Wojny Światowej miały nie więcej niż 17 lat.

12.01.2017 – Wyjście klasy 1e na Akademię Filmową.

04-13.01.2017 – Drugi sprawdzian międzyklasowy dla klas 3.

22.12.2016 – Wigilie klasowe. Apel świąteczny.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie wykonali kartki świąteczne z życzeniami pod kierunkiem zespołu języka niemieckiego.

21.12.2016 – Wigilia Humanistów z udziałem absolwentów.

20.12.2016 – Warsztaty geologiczne dla klasy 2b i grupy R13.

Szkolenie dla uczniów “Wspólnie kształtujemy przestrzeń szkoły”.

19.12.2016 – Spektakl dla klas 2c i 2d Teatru Forum.

17.12.2016 – Przed świętami Bożego Narodzenia wiele dobra wydarzyło się w naszej szkole. Staraniem naszych uczniów udało się przeprowadzić zbiórkę rzeczy dla rodzin potrzebujących pomocy. W tym roku podjęliśmy współpracę z Stowarzyszeniem “MOŻESZ”. Przez niemal dwa tygodnie uczniowie i nauczyciele przynosili do sali nr 9 zabawki, odzież i inne potrzebne artykuły. W sobotę wspólnymi siłami odbyło się porządkowanie, pakowanie i przewiezienie prezentów do siedziby Fundacji w Piastowie.

Uczniowie, który wraz z s. Katarzyną Wypyszyńską OP poświęcili swój czas i energię, dzięki którym bardzo sprawnie i w radosnej atmosferze upłynął transport darów to:

  • Hubert Grochowski 3c
  • Paulina Jasińska 3c
  • Magdalena Chrzanowska 3b
  • Miriam Wojtasik 2b
  • Jolanta Szulborska 2b
  • Emilia Królikowska 2e
  • Urszula Rosoł 1c

Składamy im serdeczne podziękowania, a szczególnie Hubertowi za koordynację całości.

16.12.2016 – Wyjście klas A na obchody 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Warsztaty dla klas 2b i 2e Społecznego Komitetu ds. AIDS.

15.12.2016 – Jedną z imprez zorganizowanych z okazji “Święta Szkoły” był Międzyklasowy Turniej Piłki Siatkowej. Do rozgrywek zgłosiło się 12 drużyn, które podzielone zostały na 4 grupy eliminacyjne. Mecze odbywały się w obu salach gimnastycznych. Graliśmy do dwóch wygranych setów (set do 15 pkt). Warunkiem uczestnictwa w turnieju było, aby przez cały czas trwania meczu na boisku przebywała przynajmniej jedna dziewczyna. Wszystkie mecze sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego.

14.12.2016 – Warsztaty dla klas 2c i 2f “Trzeźwy kierowca”.

Warsztaty dla klasy 2a Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Wigilia uczniów i absolwentów Klasy BGŻ BNP Paribas.

13.12.2016 – 11. edycja konkursu recytatorskiego poezji J. Słowackiego dla gimnazjaliztów .

Udział uczniów w wernisażu wystawy z okazji rocznicy stanu wojennego i prezentacji publikacji zawierającej wywiady z internowanymi w stanie wojennym mieszkańcami Ochoty, przeprowadzone przez uczennice naszej szkoły.

09.12.2016 – Wyjście klas 1d i 2d na Akademię Filmową.

Spotkanie dla klasy 2a i grup R15, R16 z przedstawicielami Instytutu Badań nad Pokojem w ramach projektu “Uczniowskie Laboratorium Praw Człowieka”.

08.12.2016 – Wyjście klasy 2e na Akademię Filmową.

Wyjście klasy 1d do Muzeum Narodowego.

W dniu 8 grudnia do naszej szkoły z wielką przyjemnością wrócili Fryderyk Gromadka i Karol Zakrzewski.

Nasi absolwenci a dziś studenci trzeciego roku studiów inżynierskich, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Absolwenci naszej szkoły przygotowali wykład nt. “Dzieje ziemi od prekambru do kredy – gdzie wtedy znajdowała się Polska?”

W drugiej części nasi goście zaprezentowali zalety studiowania geologii, oraz podali perspektywy zatrudnienia po tym kierunku.

Bardzo dziękujemy Fryderykowi i Karolowi za poświęcony czas i liczymy na dalszą współpracę.

06.12 i 13.12.2016 – Wyjście klasy 2c na kurs informatyczny “Ucz się szybko i skutecznie – pracuj metodą projektów”w Wyższej Warszawskiej Szkole Informatyki. Uczniowie zapoznali się z metodyką Project-Based Learning oraz Project-Based e-Learning, z narzędziami wspomagającymi pracę projektową. Realizacja projektów wg metodyki PBL / e-PBL na bazie zaproponowanych projektów.

Wyjście klasy 2e do Teatru Forum.

Wyjście klasy 3f.

06.12.2016 – Wyjście klas 2e i 3f na zajęcia prowadzone metodą dramy Teatr Forum z artystami Szkoły Aktorskiej Machulskiej. Przedstawienie „Co jest grane?” dotyczyło problemu tolerancji, relacji rodzic – dziecko, kształtowania się postaw nietolerancji w grupie rówieśniczej oraz relacji nauczyciel- uczeń. Uczestnicy po premierze przedstawienia mogli decydować, co stanie się z główną bohaterką widowiska. Zgłosiwszy swoje propozycje rozwiązania problemów, budowali alternatywną kontynuację losów postaci, wcielając się w główną bohaterkę po wypowiedzeniu słów „stop”. W najbliższym czasie analogiczne zajęcia odbędą się w auli liceum dla kilku klas (2d i 2c).

05.12.2016 – Spotkanie dla klasy 2a i grup R15 i R16 z przedstawicielami Instytutu Badań nad Pokojem w ramach projektu “Uczniowskie Laboratorium Praw Człowieka”.
Sesja poświęcona tematyce AIDS .

Święto wolontariatu – wszystkim uczniom biorącym udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych dyrekcja szkoły oraz opiekun wolontariatu składają podziękowania za chęć niesienia pomocy innym, ofiarność, bezinteresowność i poświęcony czas.

03.12.2016 – Uczniowie klas dziennikarskich uczestniczyli w pokazach filmów w ramach 10 światowego Festiwalu Niezależnych Filmów Krótkometrażowych Grand OFF w Warszawie. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Syrena. Nagrody za całokształt twórczości odebrali: reżyser Janusz Majewski oraz aktor Wojciech Pszoniak.

02.12.2016 – Dzień Preorientacji Zawodowej w którym uczestniczyły wszystkie klasy drugie. Przez cały dzień uczniowie brali udział w warsztatach zorganizowanych przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej i Akademię Pedagogiki Społecznej. Nie zabrakło spotkań z doradcami zawodowymi z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 9 oraz OHP. Prelegentami byli przedstawiciele m.in. Krajowej Izby Radców Prawnych – mecenas Magdaleną Bartoszewską, mgr Arkadiuszem Mróz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Małgorzata Skrzek – Lubańska (Szkoła Główna Handlowa), dr Mateusz Woliński (Akademia Leona Koźmińskiego), mgr Jarosław Krawiec (Wyższa Szkoła Turystyki).
W spotkaniach wzięły udział takie szkoły jak Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania Vizja czy Wyższa Szkoła Techniczna.

Dzień Preorientacji Zawodowej wsparł przedstawiciele rodziców w osobie Pana Dariusza Jagody, który poprowadził z młodzieżą warsztaty za co niezmiernie dziękujemy.
Dzięki KAST oraz Elab uczniowie dowiedzieli się o możliwościach studiowania za granicą.

Uczniowie klas 2E i 2D uczestniczyli w spotkaniu z antropologiem kultury, dekoratorem wnętrz oraz pisarką Panią Izabellą Skorupko.

01.12.2016 – Wyście klas 1e i 2d na Akademię Filmową.

Dzielnicowe święto „Wolontariat z Ochotą”. Tegoroczne obchody odbyły się w LO im. H. Kołłątaja, na święcie zgromadzili się przedstawiciele szkół i organizacji z Ochoty, które od lat zajmują się działalnością na rzecz wolontariatu. Wśród zaproszonych gości była pani Burmistrz Katarzyna Łęgiewicz i inni członkowie władz. Z naszej szkoły udział w uroczystości wzięła pani dyrektor Agata Dowgird, opiekunowie wolontariatu Katarzyna Drabot i Justyna Winiarczyk oraz wyróżnieni wolontariusze.

Za wieloletnia pracę na rzecz wolontariatu Nagrodę Burmistrza otrzymał uczeń klasy 3C- Hubert Grochowski.

Wyróżnienie dyrektora szkoły otrzymali: Karolina Biernacka 2f , Michał Mazur 2d, Aleksandra Mikołajczyk 2f, Jagoda Pyrz 2e, Karolina Urban 2c, Ewelina Walczyna 3e.

28-29.11.2016 – Sesja prawna przygotowana przez klasę 2a.

28.11.2016 – Wyjazd klasy 1c do Instytutu Badań Jądrowych – Świerk, zwiedzanie reaktora oraz wykłady na temat promieniotwórczości.

22-25.11.2016 – Sprawdzian międzyklasowy dla klas trzecich.

22.11.2016 – Wyście klas 1e i 2d na Akademię Filmową.

21.11.2016 – Wyście klas 1a, 2a i 3a, 60 rocznica “Października 1956”.

18.11.2016 – Wyjście klasy 1b na konferencję i warsztaty “Nowoczesna przedsiębiorczość” na SGH/

17-18.11.2016 – Sesja matematyczno-informatyczna dla klas 1c, 2c, 3c. Projekt koordynowany był przez dwóch nauczycieli – p. Hannę Nowacką i Annę Rozwadowską.

Pierwszego dnia mieliśmy możliwość m.in. obejrzenia filmu w reżyserii Danny Boyle’a pt. „Steve Jobs”. Następnie wygłoszony został wykład „Od fragmentu po całość, czyli o sztuce uczenia się z danych” przez członka rady wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej – prof. Przemysława Grzegorzewskiego. Kolejne wystąpienie poprowadził Microsoft Academic Program Manager – Borys Rybak, który pokazał nam, jak istotną rolę odgrywa we współczesnym świecie informatyka i jak wiele korzyści wiąże się z wybraniem kierunku związanego z technologią komputerową.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wykładów prowadzonych przez pracowników Urzędu Statystycznego, dotyczących rynku pracy w województwie mazowieckim oraz prawidłowego odczytywania i interpretowania danych statystycznych. Po krótkiej przerwie mieliśmy możliwość poznania niestandardowych rozwiązań zadań geometrycznych. Metody te przedstawił Kierownik Zakładu Równań Różniczkowych i Cząstkowych, prof. dr hab. Politechniki Warszawskiej – Krzysztof Chełmiński. W progi naszej szkoły zawitała też dr Barbara Roszkowska-Lech, która wraz ze studentami PW przedstawiła Wydział Matematyki. Sesję zakończyliśmy wykładem mgr Igora Pogorzelskiego z Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych wykładem „Visual Radio w dobie cyfrowej emisji DAB+”.

15.11.2016 – Kl. 1a (prawna) i 1e (dziennikarska) wraz z wychowawcami, p. Markiem Ciasiem i p. Grzegorzem Świderskim uczestniczyli w warsztatach w programie IV Polskiego Radia. Uczniowie mogli poznać pracę dziennikarzy radiowych od kulis, zwiedzić studia i porozmawiać na temat pracy dziennikarzy.

10.11.2016 – Wyjście klasy1d do kina.

Warsztaty “Synapsis” dla klas 1e i 1b .

Obchody Święta Niepodległości – spotkanie w auli dla klas 1a, 1b, 1c, 1e i 1f.

09.11.2016 – Wyjście klasy 3c do WWSI na zajęcia pt „Kiedy dane stają się informacją … czyli parę słów o analizie i raportowaniu”.

Spacer po Ochocie – miejsca pamięci – klasa 1f.

08.11.2016 – Wyjście klasy 1a do Uczelni R. Łazarskiego.

Wyjście klasy 2e do Akademii Filmowej.

Spotkanie w auli – inscenizacja słowno-muzyczna pt. \”Zaduszki …o Życiu\” wystawiona przez uczniów klasy 1d.

Szkolenia dla klas 1 z trzeciego rozszerzenia.

03-04.11.2016 – Sesja islamistyczna dla klas 1d, 2d, 3d.

28.10.2016 – Impreza czytelnicza „Czytanie z dreszczykiem”, którą prowadziły uczennice – Milena Chmielarczyk i Angelika Juszczyńska.

Podczas spotkania prezentowano następujące utwory:

  • Drewniak Marianna uczennica klasy 2e wiersz Wolfgang Goethe „ Król Olch”
  • Pan Emilian Kowalcze wiersz Charles Baudelaire –„ Padlina”
  • Sebastian Iwaniuk klasa uczeń klasy 2f wiersz Haliny Poświatowskiej- „Kiedy umrę kochanie”
  • Pan Stanisław Świtlik wiersz w języku francuskim Charlesa Baudelaire –„ Padlina”
  • Karolina Biernacka uczennica klasy 2f opowiadanie Rolanda Topora –„Wstrętny charakter”
  • Pani Grażyna Uchman wiersz Jana Brzechwy- „Dzień zaduszny”
  • Iza Olszewska uczennica klasy 3e wiersz księdza Jana Twardowskiego-„ Śpieszmy się…”
  • Pani Marta Kammbach- Heinnrich Hoffman „O Juleczku co ssał palec”

Całości towarzyszyła muzyka D. Elfmanna z filmu “Jeździec bez głowy” oraz prezentacja multimedialna z obrazami Beksińskiego.

Na zakończenie imprezy była projekcja filmu pt.” Biały dym” autorstwa uczennic klasy 2d: Małgorzaty Jarosz, Marysi Chmielewskiej, Aleksandry Woźniak, Olhy Kropywej, Aleksandry Maron, Pauliny Rosy, Olgi Szeligi i Julii Zalewskiej.

27.10.2016 – Wyjście klasy 2c do kina na film pt. “Wołyń”.

26.10.2016 – Wyjście klasy 3c do Wyższej Warszawskiej Szkoły Informatyki na zajęcia pt. „Klasy, obiekty i co dalej … czyli dlaczego programowanie obiektowe jest takie ciekawe”.
uczennica klasy dziennikarskiej, Weronika Maciejak, brała udział w redakcji “Polityki” w całodziennych warsztatach dziennikarskich: Akademia Młodego Dziennikarza. Uczestniczyli w niej uczniowie wybranych, renomowanych szkół ponadpodstawowych.

24-25.10.2016 – Wycieczka klasy 2d do Torunia.

21.10.2016 – Uczniowie klas I A, II A i III B udali się z wizytą do Sądu Okręgowego w Warszawie przy ulicy Al. Solidarności. Celem spotkania było zapoznanie się uczniów z procedurami obowiązującymi w instytucji sądu.
Po przybyciu do placówki uczniów oprowadzono po gmachu budynku, a także Pani przewodnik objaśniła znaczenie budowli w czasie okupacji niemieckiej jako miejsce spotkań Polaków i Żydów z obu stron muru getta warszawskiego. Następnie uczniowie zostali zaproszeni na salę rozpraw, gdzie Pani Sędzia opowiedziała o swoim zawodzie oraz roli sądów w wymierzaniu sprawiedliwości. Kolejnym etapem wizyty była inscenizowana rozprawa sądowa pod przewodnictwem zawodowej sędzi. W przewodzie sądowym wzięli również udział nasi uczniowie, którzy wcielili się w rolę obrońców, prokuratora, świadków oraz oskarżonych. Miłym akcentem była również możliwość przymiarki togi sędziowskiej.

Wizyta w Sądzie Okręgowym była ciekawą oraz pouczającą lekcją wychowawczą. Uczniowie otrzymali wskazówki dotyczące postępowania w przypadku konieczności uczestnictwa w rozprawie sądowej nie tylko jako świadek, ale i obrońca lub prokurator.

18-21.10.2016 – Wycieczka klasy 3d do Krakowa.

18.10.2016 – Wycieczka klasy 1c do Łodzi.

Rozpoczęcie projektu Tydzień Konstytucyjny (1a, 2a, 3e).

Rozpoczęcie projektu Adwokat przydaje się w życiu (1a, 2a, 3e, R-15).

Spotkanie klas dziennikarskich (1, 2 i 3e) z Pawłem Szczutowskim, założycielem i prezesem warszawskiej TV młodzieżowej inicjujące współpracę młodzieży z klas medialnych z rzeczoną telewizją.

17.10.2016 – Syjście klasy 3e na Akademię Filmową.

Spotkanie z p. M. Chojeckim dla klas 1d, 1e, 2a, 2d, 3d. W związku z 40. rocznicą powstania Komitetu Obrony Robotników w szkolenej auli odbyła się projekcja filmu “KOR”, a następnie spotkanie z naszym absolwentem – Mirosławem Chojeckim, który jest jednym z bohaterów prezentowanego dokumentu. Uczniowie słuchali gościa z bardzo dużym zainteresowaniem, zadali mnóstwo pytań. Pan Mirosław Chojecki opowiadał zarówno o swojej działalności w opozycji, jak i latach spędzonych w L.O. im. Słowackiego. Zwrócił uwagę na to, jak wielki wpływ miała na niego nauczycielka Krystyna Starczewska.

14.10.2016 – Wyjazd do Grecji na wymianę międzynarodową – projekt Erasmus+.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej.

13.10.2016 – Wyjście klasy 2c na IV Ogólnopolski Dzień Planowania Kariery.

Zorganizowanie przez uczniów kawiarenki dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Noc filmów Andrzeja Wajdy połączona z prelekcjami krytyka filmowego Andrzeja Bukowieckiego. Otwarcie wystawy poświęconej twórczości plastycznej Andrzeja Wajdy.

12.10.2016 – Dzień Bezpiecznego Komputera – wykład na auli “Niebezpieczeństwo bezpieczeństwa w sieci – przyszłość bezpieczeństwa” przeprowadzony przez wykładowcę Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych mgr inż. Armanda Stańczaka.

Wyjście klasy 2c do instytutu badawczego Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

Wyjście klas 2b i 3a do kina na film “Wołyń”.

11.10.2016 – Warsztaty dla klasy 1c “Klasa bez przemocy”.

10.10.2016 – Wyjście klasy 2e na Akademię Filmową.

07/08.10.2016 – Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego (w składzie: Weronika Maciejak, Julia Chacińska z klasy dziennikarskiej 2e i Janek Wachnowski z 2c) oraz z pomocą sekcji technicznej odbyła się noc filmowa. Licznie przybyli uczniowie mogli obejrzeć różnego rodzaju filmy (udostępnione przez uczennice klasy 2e) w siedmiu salach liceum. Dodatkową atrakcją było karaoke, które cieszyło się dużym zainteresowaniem nawet wśród nauczycieli, a także maszyna, zakup z projektu Słowacki FilmFest 2014- kino Tima Burto, maszyna, która na bieżąco wyrabiała popcorn. Noc filmowa była jedną z pierwszych inicjatyw obecnego samorządu, która dąży do zyskania miana corocznej tradycji w szkole.

07.10.2016 – Udział klasy 2a w Festiwalu Teatralnym im. Korczaka.

06-08.10.2016 – Sesja poświęcona kulturze antycznej – klasa 1D.

06.10.2016 – Udział klas 1e, 2d, 3d w spektaklu w Teatrze Powszechnym poświęconym czasom PRL-u w ramach Festiwalu Teatralnego im. Korczaka.

05-07.10.2016 – Wycieczka klas 1a, 1b, 3a, 3b.

04-06.10.2016 – Trzydniowa wycieczka klasy 2e szlakiem gotyku i neogotyku, zwiedzanie miejscowości: Nidzica, Olsztynek, Olsztyn, Kętrzyn, Reszel, Lidzbark Warmiński, Giżycko, Ryn oraz dodatkowo: Szczytno i Wilczy Szaniec (Gierłoż). Zwiedzaliśmy zamki, twierdze, fortyfikacje, baszty itp. Wyjazd poprzedzony był zadaniami dziennikarskimi- multimedialnymi prezentacjami dotyczącymi poznawanych miejsc. Po powrocie zaś na forum klasy młodzi dziennikarze tworzyli sprawozdania oraz prezentowali swoje fotoreportaże w październiku i listopadzie.

04.10.2016 – Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę.

Sprawdzian diagnozujący dla klas pierwszych z języka polskiego.

03.10.2016 – Początek zajęć Akademii Filmowej – klasy 2D, 1E.

Zajęcia fotograficzne – klasa 2E.

Warsztaty dla klasy 1f “Klasa bez przemocy”.

30.09.2016 – Warsztaty dla klasy 1b “Klasa bez przemocy”.

27.09.2016 – Odbyła się zorganizowana przez opiekuna profilu coroczna wycieczka klasy dziennikarskiej (2e) do Łodzi. Wycieczka profilowa klasy medialnej pod hasłem “Hollyłódź” obejmowała m.in.: wizytę w PWSFTViT (sławnej w świecie Filmówki)- zwiedzanie, projekcję filmów dyplomowych i preorientację zawodową; ponadto zwiedzanie Muzeum Kinematografii i wnętrz pałacu fabrykanta, spacer szlakiem eklektyzmu i secesji ul. Piotrkowską, Aleję Gwiazd; nawiedzenie zabytkowego cmentarza ewangelicko- augsburskiego, Manufaktury oraz wędrówkę szlakiem “Ziemi obiecanej” Reymonta/ Wajdy -Księży Młyn, a w nim mniej znane Muzeum Książki Artystycznej.

26.09.2016 – Obchodziliśmy Europejski Dzień Języków, zorganizowany przez zespół nauczycieli języka angielskiego i francuskiego. Impreza odbywała się na trzech godzinach lekcyjnych, na poziomach klas pierwszych, drugich i trzecich. Uczniowie mieli za zadanie wyłonić reprezentacje klasowe, które brały udział w konkursie polegającym na dopasowaniu zdjęć z różnych miejsc na świecie do krótkich zwrotów w językach obowiązujących w tych krajach. Oryginalne zdjęcia i teksty zostały dostarczone przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły – łącznie 100 fotografii. Każdy zespół pracował na 15 zestawach zdjęć i tekstów. Obejmowały one bardzo egzotyczne miejsca i języki, takie jak Wietnam, Kazachstan, Wyspy Kanaryjskie oraz bliższe, takie jak np. Czechy czy Chorwacja. Na wykonanie zadania konkursowego był określony czas. Nauczyciele sprawdzali poprawność dopasowań. Z sześciu zespołów na każdym poziomie klasowym wyłaniano trzy grające dalej. Dogrywka opierała się na zadaniu z wykorzystaniem aplikacji mobilnej kahoot, gdzie uczniowie musieli wybrać właściwą odpowiedź w teście wielokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły nazw potraw i krajów ich pochodzenia.

Impreza okazała się wielkim sukcesem. Młodzież aktywnie brała udział w rozgrywkach i gorąco kibicowała swoim drużynom. W czasie rozgrywek uczniowie kibicujący podziwiali pokaz zdjęć konkursowych na ekranie. Zwycięskie drużyny oraz autorzy zdjęć otrzymali upominki ufundowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie, a wszystkich uczniów witał złoty deszcz słodyczy ufundowanych przez Radę Rodziców.

24.09.2016 – Uczniowie klas dziennikarskich (E) uczestniczyli wraz z opiekunem merytorycznym profilu w 33. gali międzynarodowego festiwalu Up to 21 w bibliotece im. S. Staszica na Bielanach. Troje z uczniów kl. 2 E (Julia Chacińska, Maria Moździerzewska oraz Kacper Pęczkowski) przez 3 dni w dn. 22-24 IX obradowało też jako młodzieżowe jury oceniające filmy nadesłane z 17 krajów na festiwal Dozwolone do 21.

23.09.2016 – Ślubowanie klas pierwszych, wręczenie legitymacji szkolnych i koszulek z logo VII LO. Spektakl teatralny przygotowany przez klasę 2d oraz koncert muzyczny.

22.09.2016 – Sprawdzian z matematyki po gimnazjum dla klas pierwszych.

Warsztaty dla klas 1a i 1e “Archipelag skarbów”.

Próbna ewakuacja uczniów i pracowników szkoły.

21.09.2016 – Udział klasy 1e w spektaklu profilaktycznym “Wybór”.

20.09.2016 – Wyjście klas matematyczno – informatycznych do kina na film „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”.

16.09.2016 – Udział klas 2d i 3d w akcji “Sprzatanie świata”.

Wyjście klasy 2c – salon maturzystów.

Wycieczka klasy 2d na wystawę w Królikarni(Rodin, Dunikowski).

15.09.2016 – Udział klas 1c, 2c w zajęciach na VI Kongresie Młodych Matematyków Polskich na Politechnice Warszawskiej.

Wyjście klasy 3c – salon maturzystów.

Wizyta studyjna nauczycieli z Ukrainy.

14.09.2016 – Wyjście klasy 1f na Wydział Chemii UW.

05-08.09.2016 – Obóz naukowy klasy 2f.

02-07.09.2016 – Zajęcia integracyjne dla wszystkich klas pierwszych.

01.09.2016 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

28.08-06.09.2016 – Obóz naukowy klas z rozszerzonym nauczaniem wychowania estetycznego (1d, 2d, 3d).

07.2016 – Obóz integracyjny Klasy BGŻ.

16-17.07.2016 – Odbył się w naszej szkole Bazyliszek – fantastyczny festiwal gier bez prądu. Zorganizowano kilkadziesiąt prelekcji i ponad 30 sesji RPG.