LIST DYREKTORA DO RODZICÓW I UCZNIÓW Z OKAZJI FERII ZIMOWYCH

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Przed nami ferie zimowe. Uczestnicząc w różnych formach zajęć rekreacyjnych, wszyscy musimy zwracać uwagę na sprawy związane z bezpieczeństwem – zarówno podczas pobytu w miejscu zamieszkania, jak i podczas wyjazdów.
Przy wyjazdach zagranicznych warto zajrzeć na stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą”. MSZ oferuje podróżnym także bezpłatną aplikację „iPolak- niezbędnik w podróży”, w której zamieszczane są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących. Można też skorzystać z indywidualnej formy rejestracji wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa, co ułatwi udzielenie pomocy w razie zagrożenia.
Proszę pamiętać o bezpieczeństwie na stokach – dostosowaniu prędkości jazdy do umiejętności i stanu trasy. Warto zapoznać się z kodeksem narciarskim FIS oraz książeczką „Bezpiecznie na stoku” (oba materiały na stronie na stronie www.bezpiecznienastoku.pl).
Drodzy Uczniowie,
nie wchodźcie na zamarznięte zbiorniki wodne. Do zjeżdżania na sankach i podobnym sprzęcie wybierajcie miejsca oddalone od ruchu samochodowego i takie, na których nie rosną drzewa stanowiące zagrożenie dla jadących saneczkarzy. Zwracajcie uwagę, czy nie przebywacie w miejscach, w których istnieje zagrożenie spadającymi soplami lodu. Idąc na wycieczki (z domu, ze schroniska) zawsze informujcie o trasie i planowanym czasie powrotu, wybierajcie się na nie w zaufanym towarzystwie, zabierajcie ze sobą środki łączności. Nie wchodźcie na tereny zagrożone lawinami. Nie lekceważcie także niebezpieczeństw związanych z kontaktami z nieznanymi Wam osobami. Pamiętajcie, by po zmroku nosić elementy odblaskowe. Uważajcie na torach i przejazdach kolejowych. Zwracajcie uwagę na otoczenie, a nie tylko na ekran telefonu.
W każdym miejscu, w jakim się znajdziecie, choć przez chwilę zastanówcie się, czy spełnia ono wymogi bezpieczeństwa. Przewidujcie sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu. Unikajcie ich. Pamiętajcie, że lekkomyślność może doprowadzić do tragedii.
Życzę wszystkim udanych ferii, dobrego wypoczynku, regeneracji sił przed kolejnymi wyzwaniami.

Agata Dowgird

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *