KONCERTY  FILHARMONII W NASZEJ SZKOLE
Od wielu lat w naszej szkole odbywają się koncerty przygotowane i wykonywane przez muzyków Filharmonii Warszawskiej. 19 września odbyła się inauguracja comiesięcznych spotkań uczniów klas pierwszych z artystami Filharmonii Narodowej

6 grudnia - wyjście klasy 2c do Urzędu Statystycznego w Warszawie w ramach VI edycji akcji „Zrozumieć statystykę” zajęcia pt. Własna firma - od pomysłu do działania (warsztaty komputerowe) oraz Jak przeprowadzić badania ankietowe? (zajęcia warsztatowe)

28 listopada - wycieczka edukacyjna klasy 2c do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Wykłady i zwiedzanie laboratoriów specjalistycznych

22 listopada - wyjście klasy 1c i 2c na lekcje w kinie Luna,  program edukacyjny dla uczniów -  AKADEMIA DOKUMENTALNA - Polska niepodległa

16 listopada - zajęcia ze studentami Politechniki Warszawskiej - dzień drukowania 3D dla klas 1b, 1c, 2b, 2c, 3c

14 listopada - uroczysty apel poświęcony 100-leciu odzyskania niepodległości
wyjście klasy 1c do Urzędu Statystycznego w Warszawie w ramach VI edycji akcji „Zrozumieć statystykę” zajęcia pt. Własna firma - od pomysłu do działania (warsztaty komputerowe) oraz Jak przeprowadzić badania ankietowe? (zajęcia warsztatowe)

13 listopada - wizyta młodzieży z Izraela w naszej szkole

8-13 listopada -  lekcje języka polskiego poświęcone hymnowi państwowemu – jego treści, pierwowzorowi, znaczeniu

9 listopada - w nocy z 9 na 10 listopada miała miejsce niesamowita „Noc Filmowa”. Zorganizował ją Samorząd szkolny pod opieką pani Ewy Karpińskiej. Impreza trwała od godziny 21.00 do 5.00 i przyniosła wiele niezapomnianych wrażeń filmowych i towarzyskich. Atmosfera kina akcji, dramatu i horroru lub baśni przeplatała się z zaciekłymi potyczkami przy „karcianych” stołach. Nie zabrakło również tańców i śpiewów. Tradycyjna belgijka została odtańczona skocznie i żywo, wedle zasad i obyczajów. (Co więcej, niektórzy nawet z rybą rozmawiali; nikt nie wątpi, że Słowacki to miejsce magiczne;) Porządku pilnowali (pro forma): Marta Kammbach, Przemysław Ziaja i Stanisław Świtlik

8 listopada - w naszej szkole odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy patronackiej SGH. 1b i 2b – klasy akademickie SGH po odsłonięciu tablicy uczestniczyły w spotkaniu w auli, gdzie zapoznały się z prezentacjami dotyczącymi oferty studiów SGH. Przygotowano także dla nich poczęstunek

7 listopada - wyjście klas 1d i 2d na wydział romanistyki UW

6 listopada - wyjście klasy 1d do Filharmonii Narodowej
5 listopada - warsztaty dla klasy 2a (prawno- medialnej) z dziennikarzem i studentką psychologii stosowanej na temat globalnych mediów
opublikowanie na stronie internetowej listu dyrektora do uczniów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Odczytanie listu na godzinach wychowawczych

31 października - czytanie z dreszczykiem. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zgłosili się do czytania tekstów (poezji, prozy), których tematyka wiąże się ze światem nadprzyrodzonym, przemijaniem, śmiercią. Widzowie, którzy wypełnili całą aulę, w ciszy słuchali prezentowanych tekstów. Oklaski świadczyły, że impreza czytelnicza bardzo się podobała. Imprezę przygotowano metodą projektu. W prace zaangażowały się grupy uczniów przygotowujące prowadzenie imprezy, dekoracje, muzykę, pokaz wyświetlanych w tle dzieł sztuki związanych tematycznie z prezentowanymi utworami. Działania uczniów z różnych klas nadzorowali nauczyciele- bibliotekarze

29 października - zajęcia dla klasy prawno- medialnej (2a) z dziennikarzem na temat: Internet w pracy dziennikarza

27 października - Mini akademia matematyki  

22-23 października - wycieczka klasy 2e

19 października - sprawdzian diagnostyczny po gimnazjum dla klas pierwszych z języka polskiego 

18 października - udział uczniów klasy 1b w 9. Forum Rozwoju Mazowsza, debaty: Edukacja przyszłości, mosty między edukacją a rynkiem pracy, oraz Działania komunikacyjne w mediach społecznościowych, inne aktywności biznesowo-edukacyjne
obchody Dnia Jana Pawła II (nieco przesunięte z powodu nieobecności nauczycieli religii) – w szkolnej auli odbyło się czytanie fragmentów utworów i pism Jana Pawła II

17 pażdziernika - udział przedstawicieli klas trzecich w korowodzie tanecznym ulicami Ochoty „Najpiękniejszy polonez na Ochocie”

Druga połowa października - udział klas pierwszych i drugich w warsztatach „Rogate dusze. Jak młodzi ludzie pomogli Polsce wybić się na niepodległość”. Zbiórka zniczy, które następnie zapłonęły w Palmirach – miejscu zbrodni hitlerowskich. Porządki i zapalenie zniczy na grobach dawnych nauczycieli naszej szkoły

16 października - wyjście klasy 1a na wykłady które odbywały się w uczelni im. Ryszarda Łazarskiego. Spędziliśmy tam około 6 godzin: zajęcia zaczęły się o godzinie 8.30 i trwały do godziny 14.30. ich tematyka dotyczyła odpowiednio w kolejności: obywatela w postępowaniu cywilnym, ustalania się i zmian wysokości cen, a także prawa konsumenckiego. Dowiedzieliśmy się rzeczy ciekawych i przydatnych. Wyjście zdecydowanie zaliczamy do udanych. Myślę, że warto byłoby organizować podobne w przyszłości

15-19 października - udział klas pierwszych w warsztatach "Niepodległa"

15 października - obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali dla nauczycieli i innych pracowników szkoły pełną pyszności kawiarenkę. Po lekcjach odbyło się spotkanie, podczas którego pani dyrektor Agata Dowgird wręczyła pracownikom Nagrody Dyrektora. Ona sama otrzymała na uroczystości w Zamku Królewskim Nagrodę Prezydenta m. st. Warszawy
12 października - wyjście klasy 3c na warsztaty w ramach Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych
wykład na auli dla klas pierwszych w ramach Dnia Bezpiecznego Komputera p. Adama Kassenberga z Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na temat "Zagrożenia w sieci"
zajęcia dla klasy 2c pt "Bezpieczeństwo w sieci"

11 października - wyjście klas 1a, 1c, 2c, 3c na seans filmowy "Czyściciele internetu" połączony z panelem dyskusyjnym
wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy Ochota
odbyła się w naszej szkole uroczysta sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obradom towarzyszył poczet sztandarowy VII LO. Dyżurujący uczniowie pomagali zaproszonym kombatantom w dotarciu do szkolnej auli.
W uroczystości wzięli udział członkowie Rady Dzielnicy wraz z przewodniczącym Witoldem Dzięciołowskim, władze dzielnicy pod przewodnictwem burmistrz Katarzyny Łęgiewicz, władze miasta z wiceprezydent Renatą Kazanowską, kombatanci i inni zaproszeni goście. Podczas uroczystości wręczono okolicznościowe pamiątki z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Odbył się też koncert skrzypcowy

10 października - otwarcie wystawy tematycznie związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i patriotycznymi manifestacjami z okazji sprowadzenia do kraju szczątków naszego patrona pt. „Juliusza Słowackiego powrót do wolnej ojczyzny”
klasa medialna, maturalna, z wychowawcą G. Świderskim oraz E.T. Kowalcze, organizatorem wycieczki i opiekunem profilu, była na wyjeździe programowym klas dziennikarskich w Łodzi. Poza preorientacją zawodową w łódzkiej "Filmówce" młodzież miała też profilowe lekcje muzealne w kilku placówkach, np. Muzeum Kinematografii, Muzeum Fabryki w Manufakturze. Dodatkowo uczniowie zwiedzili Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu i podziwiali secesyjne kamienice najdłuższego deptaku w Polsce

9 października - kl. medialna rozpoczyna cykl zajęć z Akademii Filmowej w Domu Sztuki Ursynów
wyjście klasy 1d do kina

5 października - uczniowie klas prawno-medialnej (2a) i medialnej (1e, 3e) uczestniczyli wraz z opiekunem profilu Emilianem Kowalcze i wychowawcami w spotkaniu w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu. Wykład prowadzony przez koordynatora ds. edukacji kulturalnej Dzielnicy Ochoty, Michała Witaka, opiekuna placówki od 10 lat, dotyczył historii oraz poetyki ex librisu w Polsce (502 lata historii w kraju) i zagranicą. Po wykładzie uczniowie oglądali wystawę jednej z czołowych współczesnych twórczyń tego tekstu kultury, artystki pochodzącej z Poznania

5 października - wyjście klasy 1a do Sądu Administracyjnego

4 października - wyjscie klasy 2e do Biocenu
wycieczka klasy 3d

3 października - wyjazd klasy 1c do Instytutu Badań Jądrowych - Świerk, zwiedzanie reaktora oraz wykłady na temat promieniotwórczości
wycieczka geologiczna klasy 2b i 3b w Góry Świętokrzyskie
klasa prawno- medialna była na wycieczce profilowej w Łodzi zorganizowanej przez opiekuna profilu i wycieczki, Emiliana Kowalcze. Towarzyszył im nauczyciel historii, Grzegorz Świderski. 2a uczestniczyła w zajęciach preorientacyjnych w „Filmówce” (PWSFTiT), lekcjach muzealnych w Muzeum Kinematografii – pałacu Karola Scheiblera a także w Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego.
Na zakończenie - przed obiadem w Manufakturze - klasa zwiedzała też Muzeum Kanału Dędka nieopodal Piotrkowskiej

1 października - zajęcia z tworzenia logotypu i logo w klasie 2a, prawno- medialnej, grafika komputerowa

28 września - wycieczka klasy 2d do Chmielnik k. Kielc w ramach sesji judaistycznej
próbna ewakuacja połączona z pokazami udzielania pierwszej pomocy

27 września - sesja antyczna dla klasy 1d
wyjście klasy 1f i 2d do ZOO
prezentacja na auli olimpiady "Zwolnieni z Teorii"

26 września - w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Europejskiego Dnia Języków. Wydarzenie miało charakter otwarty i gościliśmy nauczycieli szkół warszawskich oraz panią metodyczkę z WCIES. Pod kierunkiem nauczycieli języków obcych, p. Pauliny Plichty, p. Izabeli Borkowskiej, p. Małgorzaty Chudzik, p. Małgorzaty Malczyk oraz p. Stanisława Świtlika nasi wspaniali uczniowie przygotowali spektakl o kulturze brytyjskiej, skecz Monty Pythona, quizy internetowe, prezentację o Japonii, bingo językowe, wykreślanki, dopasowanki, krzyżówki. Imprezę otworzyła piosenka w języku francuskim w wykonaniu klasy 2A. Zadania opierały się na wiedzy o językach i kulturze różnych krajów. Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody, a całe wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem szkolnej społeczności.

25 września - jak co roku odbyło się w naszej szkole sprzątanie świata. Uczniowie zajęli się problemem niezbyt skutecznego segregowania śmieci, na ich wniosek zakupiono dodatkowe kosze i lepiej je oznakowano. Niektóre klasy sprzątały okolice boiska, inne - pobliski park, kolejne „walczyły” z gumami do żucia przyklejonymi do szkolnych mebli

24 września - dzień informacji o olimpiadach

22 września - w Urzędzie Dzielnicy Bielany dwanaścioro uczniów z klas medialnych i prawno-medialnej wraz z opiekunem profilu, Emilianem Kowalcze, reprezentowało VII LO podczas uroczystej gali 35. International Film Festival Up to 21. Uroczystość odbyła się w obecności m.in. jury, w tym reżyserki, Magdaleny Łazarkiewicz (np.: Ostatni dzwonek, Białe małżeństwo, Ekipa, Nieobecność) i twórcy kina autorskiego Bodo Koxa (Dziewczyna z szafy, Człowiek z magicznym pudełkiem). Po gali odbył się bankiet w sali, w której prezentowano jubileuszową wystawę. Na tablicach z fotografiami z 35-letniej historii festiwalu prezentowani byli także uczniowie z klas medialnych naszej szkoły, uwieczniono bowiem ich pracę jako młodzieżowych jurorów z poprzednich edycji wydarzenia

20-22 września - uczniowie klasy medialnej, zgłoszeni przez opiekuna profilu, uczestniczyli jako młodzieżowe jury w dniach 20-22 IX 2018 w pracach Międzynarodowego Festiwalu Młodzieżowego Up to 21. Ich krótkie noty biograficzne znalazły się w katalogu festiwalu. Filmy w dzielnicy Ochota były oceniane w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu.

21 września - ślubowanie uczniów klas pierwszych


wyjście klasy 1f do Biocenu
wyjście klady 2d do muzeum Polin

17 - 25 września - zbiórka żołędzi dla zwierząt z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego

17 września - wyjście klasy 2b i 2c do Ministerstwa Ochrony Środowiska na pokaz ekologicznych (elektrycznych) pojazdów, nowe technologie transportu

13 września - wyjście klasy 1c na IV Dzień Popularyzacji Matematyki na wydział MiNI Politechnika Warszawska
udział klasy 2c w spotkaniu "Egzamin maturalny z fizyki - analiza wymagań i zadań egzaminacyjnych" - Salon Maturzystów, Politechnika Warszawska

11 września - wyjście klasy 1c do siedziby banku BGŻ na spotkanie z ks. Jackiem Stryczkiem pomysłodawcą akcji "Szlachetna Paczka"

10-13 września - wyjazd klasy 1f na warsztaty przedmiotowe i zajęcia integracyjne do Wigierskiego Parku Narodowego

8 września - UCZNIOWIE VII LO NA UROCZYSTOŚCIACH POD POMNIKIEM BARYKADA WRZEŚNIA
Jak co roku, 8 września delegacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach rocznicy podjęcia walki z Niemcami podczas II wojny światowej przy barykadzie na skrzyżowaniu ulic Grójeckiej i Opaczewskiej. Żołnierze 41. Pułku Strzelców Suwalskich z pomocą mieszkańców walczyli na barykadzie do 27 września 1939 roku. Niemcy, wkraczający do stolicy od strony Okęcia, napotkali niespodziewany opór. W poprzek Grójeckiej ustawiono barykadę z tramwajów i szkolnych ławek.
W hołdzie bohaterskim obrońcom Warszawy uczniowie VII LO im. J. Słowackiego złożyli wiązankę pod pomnikiem Barykada Września znajdującym się pomiędzy dwoma pasami ulicy Grójeckiej. Na pomniku znajduje się napis: „W tym miejscu żołnierze Wojska Polskiego oraz mieszkańcy Warszawy walcząc na barykadzie zatrzymali nacierające wojska hitlerowskie i w nierównym boju bohatersko bronili dostępu do Warszawy w dniach od 8 IX do 27 IX 1939 r.”

10 września - w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wydarzenie czytelnicze przygotowały panie bibliotekarki: Beata Burdelska i Justyna Winiarczyk. We wspólnym czytaniu udział wzięli: pani dyrektor Agata Dowgird, pan Emilian Kowalcze i Stanisław  Świtlik oraz uczennice klasy 3e Kinga Wardak, Zuzanna Stępińska, Joanna Talarczyk i Natalia Śliwińska. Lektura „Przedwiośnia”  była wzbogacona pokazem slajdów z filmu, oraz ścieżką dźwiękową adaptacji filmowej „ Przedwiośnia”

5 września - na terenie szkoły odbyło się zbieranie wpisów do „Warszawskiej Księgi Wolności 1918-2018-2118”. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pracownicy szkoły i uczniowie napisali przesłania, życzenia dla przyszłych pokoleń. Zostaną one zamknięte w kapsule czasu, a jej otwarcie nastąpi w 2118 roku

4-7 września - zajęcia integracyjne dla uczniów klas pierwszych

3 września – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

2-11 września - obóz naukowy klas z rozszerzonym nauczaniem wychowania estetycznego (1d, 2d, 3d)

31 lipca - podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy na Zamku Królewskim dyrektor naszej szkoły, p. Agata Dowgird otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy przyznawaną wybitnym warszawiakom działającym na rzecz rozwoju stolicy

18 lipca  - obóz uczniów przyjętych do klas pierwszych – stypendystów realizowanego w naszej szkole programu „Klasa”. Podczas uroczystej inauguracji spotkali się oni z przedstawicielami Fundacji BGŻ BNP Paribas, p. dyrektor Agatą Dowgird oraz absolwentami – członkami Stowarzyszenia Absolwentów Programu Klasa. Oprócz zajęć integracyjnych i zwiedzania Warszawy program obozu obejmuje też intensywną naukę języka angielskiego.
Natomiast stypendyści programu „Klasa” ze starszych roczników właśnie zakończyli obóz żeglarsko-językowy

7-8 lipca - za nami kolejna edycja Bazyliszka! Jak co roku w wakacyjny weekend na Wawelskiej spotkali się miłośnicy gier planszowych i fabularnych. Przygotowano liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Poza grami i turniejami RPG organizatorzy zaproponowali uczestnikom prelekcje, pokazy, konkursy, dyskusje, spotkania z autorami literatury fantasy. Dyskutowano m.in. o Nagrodzie  Zajdla, można było też dowiedzieć się od absolwentek naszej szkoły, autorek powieści Klątwa Przeznaczenia oraz Korona Przeznaczenia, w jaki sposób znaleźć wydawcę dla swojej książki. Odbyło się ponad 40 prelekcji. A gamesroom oferował ponad 400 gier planszowych i karcianych. Wolontariusze pomagali dobrać grę odpowiednią do wieku oraz objaśniali jej zasady. Stworzono również specjalną strefę z atrakcjami dla dzieci.
Wstęp na imprezę był bezpłatny, a organizatorzy działający non profit stworzyli możliwość ciekawego spędzenia dwóch dni wakacji.